Apelujme na poslance, aby podpořili zvýšení podílu obcí na výběru DPH. Starosty k tomu vyzývá Sdružení místních samospráv a Spolek pro obnovu venkova

Sdružení místních samospráv ČR (SMS) a Spolek pro obnovu venkova ČR (SPOV) vyzývají starosty ke spolupráci ve věci prosazení změny rozpočtového určení daní (RUD) formou oslovení poslankyň a poslanců. Jde o další krok směřující k prosazení návrhu Libereckého kraje na zvýšení příjmů obcí z inkasa DPH. Oslovení starostové se mohou vyjádřit i ke své osobní účasti na případné demonstraci, pokud by dolní parlamentní komora tuto změnu ve financování obcí a měst neschválila.

Obě venkovské organizace  jménem předsedkyně SPOV Veroniky Vrecionové a předsedy SMS Stanislava Polčáka vyzývají starosty ke spolupráci s cílem navýšení RUD o zatím zadržované příjmy z DPH (na 23,58 % z celostátního výnosu). Jedinou šancí, jak tohoto letitého cíle dosáhnout, je podle Sdružení místních samospráv i Spolku pro obnovu venkova přimět poslance k projednání a schválení návrhu změny RUD na květnové schůzi dolní parlamentní komory.

Poslanecká sněmovna opětovně projednává změnu rozpočtového určení daní (RUD) – návrh Zastupitelstva Libereckého kraje (sněmovní tisk 791) na zvýšení podílu obcí z výběru DPH. Poslanci se tak vracejí k našemu společnému požadavku z předloňského roku o navýšení podílu obcí na výběru DPH, konkrétně aby už od roku 2018 podíl obcí ze současných 21,4 % byl zvýšen na 23,58 %.

Totožný návrh v Senátu neprošel na konci roku 2015 o jediný hlas. Nyní se k tématu navýšení příjmů obcí v RUD zákonodárci opětovně vracejí a obce a města mají jedinečnou šanci prosadit zvýšení svých příjmů. Pokud návrh Libereckého kraje bude schválen, přinese do pokladen všech obcí a měst částku kolem 8,5 miliardy ročně navíc. To znamená v průměru 600 až 700 korun navíc na každého obyvatele (u obce s 1000 obyvateli by to tedy znamenalo další příjem 600 tisíc až 700 tisíc korun navíc).

Jak SMS, tak SPOV proto chtějí požádat všechny poslance i senátory napříč politickým spektrem o podporu oprávněného požadavku obcí na podíl z výběru DPH, které si stát i po zrušení důchodové reformy ponechal v plné výši. Zároveň dík obou organizací míří všem krajům, které po vlastním zvýšení příjmů oprávněný požadavek obcí podpořily, nejenom předkladateli – Libereckému kraji, ale také Pardubickému kraji, jenž podobný návrh rovněž předložil.

Sdružení místních samospráv a Spolek pro obnovu venkova apelují na všechny starosty,  aby oslovili „svého“ poslance a požádali ho o podporu projednání tohoto návrhu ve 2. čtení na květnové schůzi Poslanecké sněmovny. Zároveň žádají starosty o zpětnou vazbu, se kterým poslancem na toto téma hovořili či jej jinak kontaktovali, a o sdělení, zda tento poslanec podpoří pevné zařazení tohoto návrhu do 2. čtení na květnové schůzi. On-line formulář pro tuto zpětnou vazbu je na:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdRR3B2LjW73lEBo23LHtbdXnJ-1u90yXxP6p20OJtWtGnuwg/viewform?c=0&w=1&usp=send_form.

Formulář obsahuje i otázku, zda by starosta podpořil změnu RUD ve prospěch obcí formou osobní účasti na případné demonstraci.*

/zr/

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *