110. zasedání České biskupské konference se uskutečnilo ve dnech 6. a 7. července na Velehradě

Biskupové stojí o dlouhodobou spolupráci s územními samosprávami

O dlouhodobou spolupráci s obcemi a městy chce usilovat Česká biskupská konference. Vyplývá to z výsledků jejího dvoudenního 110. zasedání, které dnes skončilo na Velehradě. Biskupové mj. podpořili i čínské katolíky a pozvali věřící na Národní pouť do Fatimy.

Česká biskupská konference (ČBK), zřízená Apoštolským stolcem, je sborem biskupů České republiky, kteří společně vykonávají některé pastorační úkoly ve prospěch křesťanů na svém území k dosahování vyššího dobra, které lidem poskytuje církev podle norem práva, zvláště prostřednictvím různých forem a způsobů apoštolátu, přizpůsobených duchu doby a místním podmínkám.

Biskupové se na dnes ukončeném společném jednání shodli na tom, že by nyní, po vyřešení majetkového vyrovnání (tzv. církevních restitucí), chtěli prostřednictvím Svazu měst a obcí ČR i Sdružení místních samospráv ČR iniciovat dlouhodobější spolupráci s představiteli územních samosprávných celků. Základem má být uzavírání příslušných společných memorand, která by mohly pomoci nastartovat trvalejší vzájemnou podporu a spolupráci přínosnou pro obě strany.

Podle předsedy ČBK kardinála Dominika Duky OP se katolická církev chce dohodnout například na úpravách v okolí kostelů a hřbitovů nebo na pronájmu pozemků. Stranou nemá zůstat ani charitativní práce. Farní charity, jak připomněl Dominik Duka, se stávají součástí sítě sociálních služeb. „Tímto způsobem to vzájemné prohlášení, memorandum, pomáhá tyto vztahy upevnit a také je regulovat,“ sdělil kardinál.

Podle generálního sekretáře ČBK P. ThLic. Stanislava Přibyla, Th.D., CSsR, se má spolupráce týkat i rozvoje občanské společnosti a spolkového života. „Už dnes se stává, že lidé kolem kostela jsou často jedinými lidmi, kteří dělají nějakou živou kulturu. Už třeba tím, že zpívají v kostele a pak jsou ochotní zazpívat ještě někde jinde. To je kapitál, který musíme využít pro soužití obce a církve. Každý člen církve je někde doma a my se chceme cítit jako platní sousedé,“ konstatoval Stanislav Přibyl.

Účastníci zasedání mj. schválili i list k Národní pouti do Fatimy, který se v kostelech přečte 3. září 2017. Samotná pouť proběhne ve dnech 12. a 13. září 2017. Obdobná pouť se uskutečnila například loni v Krakově-Lagiewnikách, roku 2013 ve Svaté zemi.

ČBK se také rozhodla podpořit iniciativu za propuštění a získání aktuálních informací k případu biskupa čínské podzemní církve Petra Shao Zhumina. Taktéž oceňuje úsilí emeritního hongkongského biskupa kardinála Josepha Zena Ze-kiuna o zlepšení situace čínských katolíků.

V rámci programu byla představena podoba české delegace na konferenci o přispění křesťanů k budoucímu vývoji EU, která je pořádaná Komisí biskupských konferencí EU (COMECE) a proběhne v Římě od 27. do 29. října 2017. ČR bude zastupovat Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda, Jakub Jinek, Stanislav Přibyl, Ondřej Benešík, Alexandr Vondra a Pavel Fischer.

Setkání ČBK se poprvé zúčastnil i nový předseda Konference vyšších představených mužských řeholí břevnovský převor Prokop Siostrzonek.

Příští plenární zasedání ČBK bude ve dnech 23. – až 25. října 2017 hostit Praha.*

/zr/

K foto:

110. zasedání České biskupské konference se uskutečnilo ve dnech 6. a 7. července na Velehradě

Foto: Milena Marečková, www.cirkev.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *