Blíží se Evropský týden recyklace baterií. Zapojíte se?

Druhý zářijový týden byl vyhlášen Evropským týdnem recyklace baterií. Od pondělí 7. do neděle 13. září proběhnou po celé Evropě včetně České republiky osvětové aktivity na podporu třídění baterií. A jak se můžete zapojit vy? Prohledejte šuplíky a použité baterie z nich odevzdejte na sběrných místech, odkud poputují na recyklaci. Anebo si objednejte krabičku ECOCHEESE, která se stane vaším pomocníkem při skladování použitých baterií u vás doma. Zapojit se můžete i do soutěže na Facebooku s názvem Česko třídí baterie!

Evropský den recyklace baterií si od roku 2015 připomínáme 9. září. Vyhlašovatel této události, evropská asociace EUCOBAT, která reprezentuje 16 kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 20 evropských zemí, se od roku 2018 rozhodla svátek recyklace baterek rozšířit na celý týden. Cílem je ještě zvýšit osvětu a povědomí evropské veřejnosti o významu třídění a recyklace baterií.  „Tradice evropského svátku recyklace baterií vznikla už před pěti lety a může nás těšit, že to bylo díky iniciativě České republiky,“ říká Eva Gallatová z neziskové společnosti ECOBAT, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice. Právě ECOBAT před lety s touto myšlenkou přišel a získal pro ni podporu ostatních významných evropských kolektivních systémů, které se zaměřují na sběr baterií.

Češi patří v třídění a recyklaci baterií mezi evropskou elitu. Opakovaně plní přísné evropské normy, které členským zemím EU ukládají k recyklaci odevzdat minimálně 45 procent všech baterií uvedených na trh. Podle průzkumu ECOBATu s využitím platformy IPSOS Instant Research již 75 procent lidí v České republice baterie třídí. Každoročně na recyklaci odevzdají kolem 1 700 tun použitých baterií.

Vybité baterie by neměly končit v odpadkovém koši. Už proto, že odevzdávat baterie k recyklaci je velmi snadné – aktuálně je v České republice více než 22 tisíc sběrných míst. Oblíbené jsou červené venkovní kontejnery na elektro s otvorem na baterie, dále je můžete odevzdávat v obchodech všude tam, kde se baterie prodávají. Sběrná místa jsou i v některých školách, městských a obecních úřadech nebo ve firmách. Od srpna lze baterie odevzdávat také v pobočkové síti České pošty.

V České republice Evropský týden recyklace baterií koordinuje nezisková společnost ECOBAT a další informace najdete na jejím webu www.ecobat.cz anebo na FB ECOCHEESE.*

/jč/

Komentáře ke článku 5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *