Bohumín vyhrál boj s hazardem, herny skončily

Po desetiletém boji proti hernám a hazardu v Bohumíně slaví. Všechny velké podniky s videoterminály konečně musely zavřít. U dvou největších heren v samotném centru města už gambleři narazí jen na tvrdou kliku a ceduli "herna uzavřena". A z dalších provozoven, například z herny v Okružní ulici nedaleko Slunečnice už přístroje dokonce odvezli.

„Po letech boje s Ministerstvem financí (MF) jsme se konečně dočkali. Všechny velké herny už musely zavřít, jedna z nich dokonce přímo na pěší zóně, protože ministerstvo jim zrušilo povolení. Trvalo mu to sice dlouhé tři roky, ale nakonec jsme se přeci jen dočkali,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Boj Bohumína proti hazardu začal v roce 2005. Tehdy zastupitelé přijali zákazovou vyhlášku a tím klesl počet automatů ze 140 na 30. Město se tak vzdalo pětimilionového příjmu. Jenže pak přišla nová generace přístrojů – videoterminály. Ministerstvo financí je protiprávně, i přes odpor obcí, povolovalo jako na běžícím pásu. Před třemi lety se ale měst zastal Ústavní soud. Jenže od té doby se až dosud dlouho nic nedělo. Důvodem byla liknavost ministerstva.

 

„Při povolování bylo MF nesmírně rychlé a protiprávně povolovalo do míst se zákazem napříč republikou desítky či stovky přístrojů denně. Jen u nás v Bohumíně stihlo v průběhu několika dní udělit protiprávně povolení pro 200 videoterminálů. S jejich rušením už bohužel tolik nepospíchalo. Čekali jsme na ně dlouhé tři roky. MF tudíž opět postupovalo protiprávně. V některých případech nedodržovalo správní řád a půl roku mu trvalo, než udělalo nějaký úkon,“ sdělil Petr Vícha.

 

Bohumínští svůj tvrdý postoj vůči hazardu mnohokrát dokázali. Naposledy vloni v prosinci, kdy od ledna zakázali automaty i videoterminály v celém městě. Přístroje ovšem nezmizí z Bohumína ze dne na den, ale až jim skončí platná povolení. „Už jde řádově o jednotlivce, týká se to jedenácti automatů, ty zmizí na konci letošního roku, a šesti videoterminálů, ty mají oprávněná povolení až do roku 2019,“ upřesnila vedoucí finančního odboru bohumínské radnice Eva Giecková.

 

„Vypadá to, že náš vleklý boj s hazardem je u konce. Ovšem při naší legislativně a ministerstvech si nemůžeme být stoprocentně jistí nikdy. Třeba nedávno jsme dostali výzvu od loterijní společnosti Synot, že obce by na základě rozhodnutí Evropského soudu měly zvážit, zda budou vydávat zákazové vyhlášky k hazardu. Soukromé firmy se o „své“ peníze budou prát neustále,“ konstatoval Petr Vícha.

Z loterií Bohumín v posledních dvou letech inkasoval do rozpočtu 10 milionů korun. Dobrovolně se jich rád vzdá. „O peníze z hazardu nestojíme. Velmi rádi o ně přijdeme. Jen v bohumínských hernách lidé ročně prohráli na 40 milionů korun. Vesměs automaty totiž vyhledávají lidé, kteří pobírají sociální dávky, a tyto peníze přeci mohou skončit úplně jinak než v bezedných hracích přístrojích,“ dodal starosta.*