Cena SozialMarie pro sociálně inovační projekty může letos putovat i do vaší obce či vašeho města

Územní samosprávné celky a jimi zřizované organizace, spolky, sociální podniky, stejně jako komerční subjekty či jednotlivci z celé České republiky mohou až do 23. ledna přihlásit své projekty do mezinárodní soutěže SozialMarie 2018. Musí však jít o sociálně inovační projekty, které reagují na aktuální sociální a společenské výzvy a problémy.

SozialMarie je nejstarší cenou, předávanou sociálně inovačním projektům. Je udělována od roku 2005 každoročně celkem 15 výjimečným projektům z oblasti sociálních inovací. Vedle finanční odměny v celkové výši 54 tisíc eur nabízí SozialMarie zviditelnění projektům, které inovačním způsobem reagují na společenské výzvy. Mezinárodní soutěž si našla své pevné místo nejen v Rakousku, Maďarsku a v České republice, ale je známá i v Chorvatsku, Německu a v Polsku či na Slovensku a ve Slovinsku. Zřizovatelkou této ceny je soukromá nadace Unruhe (Neklid), která byla založena v roce 2000 paní Wandou Moser-Heindlovou a jejím manželem Friedrichem Moserem.

K hodnoticím kritériím, podle nichž jsou posuzovány přihlášené soutěžní projekty, patří vedle inovativnosti projektového záměru především dopad a účinnost pro danou cílovou skupinu a efektivní realizace daných cílů. Cena není příspěvkem projektům, které potřebují finanční pomoc, ale je oceněním dobrých a účinných sociálních inovací. Má podpořit vzájemné propojování projektů a podněcovat diskusi na téma sociální inovace.

Loni putovala první cena SozialMarie zcela poprvé do České republiky. Obdržel ji filmařský a žurnalistický tým složený z lidí se zkušeností s duševním onemocněním Studio 27 „zaostřeno na duši“ (http://studio27zaostreno.blogspot.cz/). Tento tým pořádá a natáčí besedy v češtině i v angličtině, přičemž rozproudil veřejnou debatu o duševním zdraví. Vlastním příkladem tak bojuje proti stigmatu. Známé osobnosti, hosté těchto pořadů, se zasloužily nejen jejich o sledovanost, ale i o změnu postoje veřejnosti k lidem s duševním onemocněním.*

Více informací o mezinárodní soutěži SozialMarie najdete na: www.facebook.com/SozialMarie.cz  a www.SozialMarie.org.

/zr/

K foto:

Z přebírání první ceny v soutěži SozialMarie v minulém roce ve Vídni zástupci Studia 27

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *