Česko se přidá k celosvětové výzvě World Cleanup Day. Má to být i dárek dobrovolníků ke 100. výročí vzniku republiky

Dejme naší republice dárek k jejímu stému výročí tím, že ji společně uklidíme! vyzývají čeští spoluorganizátoři Celosvětového úklidového dne (World Cleanup Day) dobrovolníky z celé ČR. Už 15. září chtějí zapojit pět procent obyvatel Česka do úklidu v ulicích i přírodě, přičemž na úklidové mapě ČR registrují již 120 úklidů připravovaných na tento den. Propagovat Celosvětový úklidový den a účinně jej podpořit mohou také obce a města.

Sdílíme jednu planetu. S tímto mottem spojí dobrovolníky na celém světě Celosvětový úklidový den – World Cleanup Day, který se uskuteční už 15. září. V České republice jej spoluorganizují spolky Ukliďme Česko a iniciativa Trash Hero, které už nyní v naší zemi na úklidové mapě ČR (http://www.svetovyuklid.cz/map/) registrují více než 120 připravovaných úklidů.

Letos to bude poprvé, kdy se podaří sjednotit dobrovolníky po celém světě k úklidu v jeden den. Do akce se zapojí dobrovolníci ve 150 zemích. Cílem největší dobrovolné akce v historii je zapojit pět procent světové populace, tedy zhruba 380 milionů lidí.
Výsledky podle organizátorů  budou okamžité – čistá příroda i ulice obcí a měst, kontejnery naplněné tunami nepořádku, miliony zapojených dobrovolníků. Aby se však odpadky do ulic a do přírody nevracely, musí se změnit celkový přístup společnosti k odpadu. Celosvětový úklidový den tak znovu rozproudí debatu o cirkulární ekonomice, tedy o ekonomice, která se s ohledem na udržitelný rozvoj zabývá tím, jak zvýšit kvalitu životního prostředí a lidského života zvýšením efektivity produkce, debatu o lepším environmentálním vzdělávání a odpovědnosti jednotlivců, firem i vlád.
,,Chceme, aby si lidé uvědomovali, jaký je jejich dopad na prostředí, v kterém žijí. Budou pak mít radost i z každodenních malých rozhodnutí, jako je třeba sebrání odpadku, použití vlastního hrnku na kávu ,,s sebou“ nebo vlastních tašek na nákup. Úklid dobrovolníků je výborným impulsem,“ dodává Katka Landová z organizačního týmu Světového úklidu. Více o akci najdete na: www.svetovyuklid.cz.
Do letošní jarní výzvy Ukliďme svět, ukliďme Česko se zapojilo rekordních 113 tisíc dobrovolníků, kteří uklidili téměř 1900 tun odpadu. Jakou stopu v naší zemi zanechá blížící se zářijový celosvětový úklid?*

/zr/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *