Cestářské rodeo mělo své krajské kolo také v Plzni

Poprvé se do západočeské metropole sjeli nejlepší jezdci z řad silničářů, aby na prvním krajském cestářském rodeu navzájem poměřili síly v netradičních disciplínách. Sypačem se zimní výbavou projížděli mezi překážkami na čas a přesnost. První dva nejlepší cestáři z krajského kola v Plzni postupují do národního kola. Diváci si také užili zásah složek Integrovaného záchranného systému a přílet a představení vrtulníku Letecké záchranné služby.

Areál Armádního střeleckého stadionu v Plzni-Lobzích se v sobotu 24. září stal dějištěm unikátních závodů řidičů speciální techniky Správy a údržby silnic Plzeňského kraje premiérově. Společně se složkami Integrovaného záchranného sytému (IZS) tam silničáři připravili program pro celé rodiny.

Hlavní bod programu představovala soutěž celkem 41 silničářů z celé ČR, kteří sypačem se zimní výbavou projížděli mezi dopravními kužely na přesnost, posouvali na přesné místo dva barely nebo couvali do zúženého prostoru. Do finále se dostalo celkem deset borců, všichni z Plzeňského kraje. Vítězem se nakonec stal Roman Melka, druhý dojel Josef Kořínek a třetí místo obsadil František Řepík ml. Ceny s trofejemi převzali vítězové z rukou náměstka hejtmana Pavla Čížka a ředitele Správy a údržby silnic Plzeňskéjho kraje Miroslava Doležala.

První dva silničáři postupují do národního kola, které se odehraje 14. září v Pardubickém kraji. Z národního kola pak nejlepší borci postupují do mezinárodního kola V4 mezi nejlepší cestáře Polska, Maďarska, Slovenska a ČR.

„Každý z nás jezdí autem, do práce či na nákup a silničáře vídáme často. Starají se o to, abychom vždy dobře a pohodlně dojeli. Dnes nám ale ukázali svou další stránku. Ukázali, co opravdu s těmi svými stroji umí. A klobouk dolů, co dovedou. Gratuluji všem, kteří dnes dokázali, že být cestář není lehké,“ uvedl hejtman Josef Bernard po dvoukolové soutěži.

V rámci programu si děti užily skákací hrad, malování na obličej, vyzkoušely si řízení zmenšených cestářských aut a zorbing. Milovníci techniky si prohlédli rozsáhlou výstavu techniky Správy a údržby silnic Plzeňského kraje. Hasiči pak předvedli, jak vypadá zásah u nabouraného auta a jako třešnička na dortu přiletěl vrtulník Letecké záchranné služby, který byl přístupný i s výkladem všem zájemcům. Svůj stánek tam měla také Armáda ČR a Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje se svými vozy a stanem používaným při hromadných neštěstích.*

/zr/

K foto:

V rámci soutěže bylo nutné sypačem se zimní výbavou projet co nejpřesněji a nejrychleji mezi překážkami

Foto: archiv kraje

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *