Kategorie:
Nezařazené

Chytrá řešení na míru jsou doménou ČD – Telematiky

Odborníci ze společnosti ČD - Telematika dbají na to, aby jimi dodávaná řešení využívala nejmodernější technologie, byla vysoce funkční a aby co nejlépe vyhovovala individuálním potřebám zákazníků. Často se tedy jedná o návrhy šité přesně na míru.

ČD – Telematika v roce 2016 realizovala první velký projekt chytrého parkování v Liberci a patří již řadu let mezi přední dodavatele parkovacích systémů, kterými přispívá ke zlepšování kvality dopravy a souvisejících služeb v řadě měst a obcí po celé České republice. Mezi města využívající řešení od ČD – Telematiky patří například Brno nebo České Budějovice. Do obou dodává firma v poslední době moderní parkomaty. V Českých Budějovicích navíc provozuje ČD – Telematika i kamerové vozidlo monitorující přestupky v zónách placeného stání. A například v Ústí nad Labem před časem nainstalovala informační systém, který oznamuje motoristům údaje o obsazenosti vybraných městských parkovišť a případně je navádí tam, kde jsou volné kapacity.

 

Zkušenosti promítnuté do správných řešení

Díky vlastním zkušenostem i pečlivému sledování zkušeností ze zahraničí dokáží experti společnosti vždy doporučit správné řešení. „Místa pro handikapované je vhodnější osadit magnetometrickými senzory pod povrch vozovky, naopak obsazenost velkých parkovišť je ideální monitorovat sofistikovaným kamerovým systémem,“ uvádí Jan Hlaváček, manažer Odboru IoT a Silniční telematika. Senzory byla mimo jiné osazena i část parkoviště v areálu Západočeské univerzity v Plzni, s kterou ČD – Telematika spolupracuje na vývoji a zavádění nových technologií do praxe. Data z těchto konkrétních senzorů jsou využívána především pro studentské projekty.

 

Kamerové systémy s novými možnostmi

ČD – Telematika patří ke špičce i v technologii inteligentního vyhodnocování obrazu, kterou společnost využívá nejen pro oblast parkování. Slouží i pro monitoring dopravy nebo tvorbu statistik. „Mozek“ systému se učí rozpoznávat jednotlivé předměty a akce již od roku 2013. Počet měst a obcí, které mají nainstalovaný moderní kamerový systém, neustále roste. Tyto kamerové systémy se v kombinaci s moderním softwarem od ČD – Telematiky mohou stát základem konceptu Chytrého města. Klíčovým technickým předpokladem je nutnost, aby kamery byly digitální. Systém obraz neukládá, jen z něj získává potřebná data. „Můžete snadno zjistit, kolik lidí přišlo na farmářský trh nebo třeba kolik dodávek projelo na křižovatce na červenou. Možnosti jsou prakticky neomezené,“ dodává Hlaváček.

V souvislosti s pandemií covid-19 byl software doplněn i o monitoring socialdistancingu, tedy měření vzdáleností mezi lidmi. Udržování nařízených minimálně dvoumetrových rozestupů je při tom součástí klíčového Pravidla 3R, které představuje důležitou složku prevence proti šíření nemoci. Technologie inteligentního vyhodnocování obrazu tak aktuálně získává další nesmírně důležité uplatnění nejen venku, ale třeba i v obchodních centrech nebo administrativních budovách. Systém dokáže například i monitorovat počet osob ve vymezeném prostoru, tedy jeho prostřednictvím lze sledovat dodržování nařízení o minimální ploše 15 m2 na jednoho nakupujícího.

 

Bezkontaktní měření tělesné teploty jako další prevence

Další reakcí společnosti ČD – Telematika na aktuální situaci je řešení pro přesný monitoring tělesné teploty lidí v rámci vymezeného prostoru. Toto zařízení založené na automatickém měření teploty pomocí termovizní kamery je také vhodnou součástí preventivních opatření proti dalšímu šíření nového koronaviru.

„Zareagovali jsme na aktuální situaci a přinesli řešení, které pomáhá ochránit zdraví lidí kolem nás. Jedná se o automatické měření teploty,“ říká Jan Vobora, obchodní ředitel ČD – Telematiky. „Pečlivě jsme otestovali produkty několika předních dodavatelů a vybrali řešení, které je kvalitní a zároveň cenově dostupné. Systém může pokrývat rozsáhlejší prostory, ale lze ho využít i pro měření při průchodu turnikety. Měření probíhá rychle a je velmi přesné s dosahem do 10 metrů a možností měřit ve stejném okamžiku až 15 lidí jednou termokamerou,“ dodává Vobora.

Systém je vhodný především pro nemocnice, školy či úřady, letiště nebo nádraží. Uplatnění může nalézt i v dalších místech s vyšší koncentrací obyvatel, jako jsou obchodní či administrativní centra, sportoviště, popřípadě terminály veřejné dopravy. Systém také dokáže inteligentně rozpoznávat obličeje, jeho součástí jsou automatizované audioalarmy a výkonný monitorovací software. Jednotlivé komponenty systému jsou dodávány renomovanými specializovanými výrobci.

Stěžejními výhodami řešení dodávaného ČD – Telematikou jsou především snadnost a rychlost instalace, bezpečné bezkontaktní měření tělesné teploty a konfigurace na míru podle potřeb zákazníka. Dodací lhůty jsou velmi krátké a zákazník si může zařízení nejen koupit, ale i pronajmout. ČD – Telematika tak i u řešení reagujících na akutní situace ctí maximální funkčnost a flexibilitu k potřebám zákazníka.*

Komentáře ke článku 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *