Cykloráj Ralsko

Cykloráj Ralsko Sdružení obcí mikroregionu Podralsko je nositelem projektu, který v rámci Programu obnovy venkova obdržel dotaci na rozvoj cestovního ruchu. Agentura regionálního rozvoje v Liberci navázala na původní záměry Klubu českých turistů a vytvořila zde dokonalou síť cyklotras, které...

Cykloráj Ralsko

Sdružení obcí mikroregionu Podralsko je nositelem projektu, který v rámci Programu obnovy venkova obdržel dotaci na rozvoj cestovního ruchu. Agentura regionálního rozvoje v Liberci navázala na původní záměry Klubu českých turistů a vytvořila zde dokonalou síť cyklotras, které propojují nejzajímavější místa v této severočeské oblasti a zároveň i města a obce ve sdružení.

Po řadě let se na pláních okolo Ralska – v bývalých vojenských prostorech – objevuje základní navigační prvek. V rámci mírového využití zde vznikla jedna z největších obor v ČR. Průjezd jízdních kol je povolen, ale předpokládá se ohleduplné chování hostů v oboře i mimo ni. Lze vidět hájovny, lesní zámečky a lesy borové i listnaté.

Kolem některých stezek jsou pískovcová skaliska, rozlehlé pláně se střídají s údolími potoků a říček.

Také zde, stejně jako v nedalekém Českém ráji, jsou vesničky s venkovským životem, roubené domky a stodoly. Lidových staveb, drobných církevních památek, ale i kostelů, tvrzí a zámků přežilo mnoho, a tak má areál Ralska co nabízet.

Původní myšlenka – vytvořit zde „Cykloráj Ralsko“ se začíná naplňovat. Návštěvníci zde naleznou nádhernou přírodu, zajímavé památky a hlavně desítky kilometrů asfaltových silniček v přírodě mezi Českým středohořím a Lužickými horami. Důležité je i to, že některé stezky propojují turistické hraniční přechody do Saska a že je zde pro nás i zahraniční hosty možnost kombinovat výlety do dvou či tří zemí v Euroregionu Nisa.

Velká přednost spočívá v tom, že tato oblast v povodí řeky Ploučnice leží v malé nadmořské výšce a není v lyžařské zóně. Nabízí se tak možnost výletů na kole po celý rok.

Na to se již připravují místní ubytovatelé, kteří zajišťují úschovny a půjčovny kol. Většina středisek začíná nabízet i lázeňské služby. V mnoha obcích jsou k dostání pohlednice, které dokumentují lázeňské aktivity již v dobách císaře Františka Josefa.

„Cykloráj Ralsko“ je nový produkt v cestovním ruchu Libereckého kraje a celé České republiky. Po vyznačení tras jsou to i mapy a další materiály, které již jsou na pultech a cyklotrasy nabízejí.

Seznam čítá asi 25 zúčastněných obcí. Z nejhlavnějších jsou to: Doksy, Staré Splavy, Zákupy, Brniště, Jablonné v Podještědí, Osečná, Lázně Kundratice, Hamr na Jezeře, Stráž pod Ralskem, Kuřivody, Bezděz, Bělá pod Bezdězem, Velký Valtinov a další. Pobyty jsou již dnes nabízeny i zahraničním partnerům v Euroregionu Nisa a cestovním kancelářím na veletrzích cestovního ruchu.

Jedná se o známá střediska rekreace a turistických služeb, a tak zde lze i v zimním období plánovat zajímavé pobyty v dosud masovou turistikou nepříliš zasažené oblasti severních Čech.

Miroslav Těšina,

Agentura regionálního rozvoje Liberec