Cyklotrasy na trojmezí

Cyklotrasy na trojmezí Z iniciativy Klubu českých turistů a Euroregionu Nisa (ERN) vznikla myšlenka přeshraničního rozvoje cyklotras v oblasti. Koordinátorem těchto projektů pro celou oblast cestovního ruchu - Český sever - se stala Agentura regionálního rozvoje v Liberci. Dnes již při ERN pracuje...

Cyklotrasy na trojmezí

Z iniciativy Klubu českých turistů a Euroregionu Nisa (ERN) vznikla myšlenka přeshraničního rozvoje cyklotras v oblasti. Koordinátorem těchto projektů pro celou oblast cestovního ruchu – Český sever – se stala Agentura regionálního rozvoje v Liberci.

Dnes již při ERN pracuje i mezinárodní pracovní skupina, která společně řeší propojení cyklotras v Německu, Polsku a v ČR. Současně se hledají cesty k budování prvních cyklostezek, po kterých budou jezdit cyklisté – bezpečně a pohodlně – mimo silniční provoz a blíže přírodě, lesům a řekám.

Velké zkušenosti mají v tomto směru odborníci v Sasku, kde jsou vytvořeny již desítky kilometrů cyklostezek s tím, že současně se stezkou vznikají i biokoridory. Nové cesty se osazují stromky v několika řadách, a tak s občasnou lavičkou nebo odpočívadlem vznikají přímo naučné stezky.

O to se budeme v Polsku i v České republice pokoušet také. První nadějné úseky jsou již vytvořeny v povodí řeky Smědé ve Frýdlantském výběžku a rovněž podél Nisy v Liberci a Hrádku nad Nisou. Velkým projektem a zároveň úspěchem je vyznačení přeshraničních cyklotras v celém Šluknovském výběžku.

Zde opět vzniklo několik úseků na úrovni cyklostezky a v tomto programu se bude i nadále pokračovat. Důležitým prvkem je spolupráce a podpora našich partnerů z Naturschutzzentrum Neukirch (Středisko ochrany přírody v Neukirchu), se kterými připravujeme další program spolupráce i na tento rok a další léta.

Mezinárodní komise má připraven soubor cílů, kde se vyřeší i označování turistických a společenských středisek piktogramy. Připravujeme zařazení dálkových cyklotras do sítě „Eurovelo“. Hlavní osu tvoří cyklotrasa, která začíná u moře a podél Odry a dále Nisy končila u hranic v Žitavě. Nyní se již dokončují propojky dále na Liberec a počítá se s nimi až k pramenům Nisy nad Jabloncem nad Nisou.

Velké projekty již vyhlásila polská strana. Půjde o propojení od Žitavy na Frýdlant – Nové Město pod Smrkem a podél Jizerských hor až do Krkonoš po severních úpatích hor. V Polsku má vzniknout i magistrála spojující velká města podhůří.

U nás počítáme s pokračováním trasy od Sprévy na Tolštejnsko, k Novému Boru, České Lípě a dále na Prahu. Totéž je již rozpracováno i od Nisy – po úbočích Ještědu na Český Dub, Sychrov, Turnov a přes Jičín na Prahu. Podporu těmto obcím máme jak od vedení Euroregionu Nisa, tak od Klubu českých turistů, okresů a většiny obcí.

Stávající propojení:

[*] č. 14 Hrádek nad Nisou – Liberec – 28 km,

[*] 21 – Hřensko – Vysoká Lípa – 11 km,

[*] 211 – hranice Rožany – Šluknov – Kytlice – 36 km,

[*] 3006 – Liberec – Hejnice – Nové Město – pol. hranice – 35 km,

[*] 3007 – Stráž p. R. – Osečná – Ještěd – 28 km,

[*] 3008 – Machnín – Andělská hora – 2 km,

[*] 3013 – Kytlice – Krásná Lípa – Kyjov – 22 km,

[*] 3014 – Rumburk – Zahrady – Mikulášovice – Dolní Poustevna – 30 km,

[*] 3015 – Kytlice – Tolštýn – D. Podluží – Varnsdorf – 17 km,

[*] 3016 – Smědava – Hejnice – Frýdlant – Andělka – 29 km,

[*] 3029 – Vysoká Lípa – Na Tokáni – U Sloupu – Vlčí Hora – 19 km,

[*] 3030 – Mezní Louka – Zadní Jetřichovice – Česká silnice – 7 km,

[*] 3031 – Doubice – Zadní Doubice – Brtníky – 9 km,

[*] 3032 – Kyjov – Zad. Doubnice – Kopec – Brtníky – 11 km,

[*] 3033 – Turist. most – silnice Vlčí Hora – Brtníky – 4 km,

[*] 3036 – Šimonovice – Radčice – 29 km,

[*] 3037 – Harcov – Rýnovice – Jablonec nad Nisou (přehrada) – 6 km,

[*] 3038 – Jeřmanice – Milíře – Rádlo – Jablonec n. N. – 12 km,

[*] 3039 – Andělka – Hrádek n. Nisou – 38 km,

[*] 3041 – Mikulášovice – Lipová – 16km,

[*] 3042 – Rumburk – Království – Šluknov – 17km,

[*] 3043 – Filipov -Šluknov – Lobendava – D. Poustevna – 36km,

[*] 3044 – Sychrov – Hodkovice n. M. – Dlouhý Most – 14 km.

Dokonalé vyznačení je v Národním parku České Švýcarsko – zhruba 50 km. Základní síť v oblasti Šluknova nabízí 186 km obousměrně vyznačených cyklotras. Je zpracováno vyznačení tras v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory – značící prvky jsou ve výrobě, vlastní označení je připraveno na jaro tohoto roku. Síť cyklotras má také Český ráj o celkové délce 250 kilometrů.

Miroslav Těšina

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *