Také v Libereckém kraji se během Dnů evropského dědictví zpřístupní některé unikátní památky

Zajímavé a také částečně nebo úplně nepřístupné památky se během Dnů evropského dědictví otevřou pro veřejnost. Konají se v týdnu od soboty 7. září do neděle 15. září. Letošním tématem jsou „Památky a zábava“. V rámci Dnů evropského dědictví se nejen zpřístupní veřejnosti spousta staveb, ale je připraven i doprovodný program s přednáškami, slavnostmi a koncerty. Na co dalšího se návštěvníci mohou těšit?

„Při návštěvě památkově chráněných budov je zajímavé poznat nejen jejich historii, ale podívat se také na skvělé řemeslo našich předků. Obdivuhodné je mimo jiné to, jak jej zvládali i bez dnešních sofistikovaných nástrojů, se znalostmi a dovednostmi děděnými z generace na generaci. Na památkách je vždy co objevovat,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V rámci Dnů evropského dědictví se návštěvníkům otevře okolo 60 památek. Lidé se mohou těšit i na zajímavý kulturní program, například ten v Jilemnici, kde na ně čeká od 2. do 7. září vycházkový okruh, který je provede po místech souvisejících s výročím 130 let od založení Klubu českých turistů ve městě.

V Muzeu výroby korálků v Alšovicích si mohou lidé pohrát v kreativních dílničkách nebo si užít komentované prohlídky výroby. V sobotu 14. září 2019 proběhne i s průvodním slovem návštěva kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci. O víkendu 14. a 15. září se pak v Železném Brodě uskuteční Skleněné městečko, tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla.

Seznam zapojených a otevřených památek najdou zájemci na webu www.historickasidla.cz. Národní zahájení Dnů evropského dědictví se uskuteční v Litomyšli od pátku 6. do 8. září.*

Mgr. Filip Trdla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *