Autor
Kategorie:
Různé

Elektronická komunikace/23

Internetoví uživatelé si občas myslí, že pro přípravu grafiky nebo pro upravování fotografií je nutné používat drahý software. Profesionálové se samozřejmě bez placených programů neobejdou, ale pokud je potřeba připravit grafiku pro web, je možné využít i on-line služeb, jež jsou dostupné zdarma....

Internetoví uživatelé si občas myslí, že pro přípravu grafiky nebo pro upravování fotografií je nutné používat drahý software. Profesionálové se samozřejmě bez placených programů neobejdou, ale pokud je potřeba připravit grafiku pro web, je možné využít i on-line služeb, jež jsou dostupné zdarma.

Příkladem on-line řešení pro práci s grafikou je Pixlr (pixlr.com/editor/). Jedná se o grafický editor, který je zdarma a v češtině. Je vytvořený ve Flashi, není potřeba ho stahovat ani instalovat. Všechny potřebné funkce k úpravě či tvoření grafických prvků lze využívat v prohlížeči. Nutností je připojení k internetu. Pracovní prostředí je podobné populárnímu a profesionály používanému Photoshopu.

Pixlr pracuje s běžnými formáty jpg, bmp, gif a png – tyto soubory jsou standardně používané pro tvorbu webových stránek nebo pro práci s fotografiemi. Pixlr zpřístupňuje základní nástroje a filtry, stejně jako Photoshop pracuje s tzv. vrstvami. Jde o velmi oblíbenou a používanou aplikaci, jež se často srovnává s grafickými programy, které vyžadují instalaci a platbu za licenci k používání.

Po vstupu na úvodní stránku má uživatel několik možností, jak začít. Například může vytvářet grafiku úplně od nuly, na bílé prázdné ploše, nebo otevře obrázek (z disku či internetu), který lze hned začít upravovat. Na internetu je možné najít velké množství video tutorialů, tedy návodů, jak jednotlivé nástroje pro práci s obrázky využívat.

Ten, kdo nikdy nepracoval s grafickými editory, může mít zpočátku problém s používáním, funkcí nabízí Pixlr opravdu hodně. Zjednodušenou variantou je Pixlr Express (http://pixlr.com/express/), on-line aplikace pro rychlou práci s fotografiemi.

Uživatel pracuje se základními nástroji, jako je ořez fotografie, změna velikosti, nebo její otáčení. Upravovat se dá rovněž jas, kontrast, barevnost, ostrost, možný je převod do černobílého provedení fotografie. Nechybí ani nabídka nejrůznějších fotografických efektů, které se na snímek aplikují jediným kliknutím.

Podobných on-line služeb pro práci s fotografiemi existuje mnoho, nabízejí použití nejrůznějších filtrů a úprav, které dají fotografiím například retro nádech. Tyto služby se většinou dají obstarat také zdarma jako aplikace pro tablety nebo mobilní telefony. Také zmiňovaný Photoshop od společnosti Adobe má svoji silně zjednodušenou variantu pro tablety a mobilní telefony.

Jde o Photoshop Express, řešení pro práci s fotografiemi on-line. V tomto případě je nutná registrace. Po přihlášení a otevření aplikace je potřeba nahrát fotografie, k dispozici je až 2 GB. V editačním módu Photoshopu Express lze například optimalizovat jas nebo kontrast pomocí automatických oprav. Aplikace zobrazí šest miniatur opravených návrhů, stačí si vybrat optimální variantu.

On-line editor umožňuje všechny běžné úpravy, např. korekci »červených očí« na fotografiích či přidávání efektů a textů. Kromě toho lze Photoshop Express využít též jako fotoalbum pro sdílení fotek. Není problém z fotek vytvořit prezentaci a rychle ji odeslat prostřednictvím e-mailu.

Pro drobnou práci s grafikou a fotografiemi on-line nástroje postačují, jejich výhodou je rychlost, uživatelská přívětivost a dostupnost na nejrůznějších platformách. Díky nim se sice běžný smrtelník nestane grafikem, ale může rychle reagovat na urgentní potřebu úprav nebo rovnou připravovat nové grafické prvky. Dalšími plusy jsou možnosti používání on-line, tedy bez instalace, a verze pro tablety také zadarmo.

JAN HANDL

ICT publicista