Evropa potřebuje digitalizaci a digitální hospodářství potřebuje Evropu

Digitalizace a Evropa – to jsou dvě strany jedné mince. Evropa potřebuje digitalizaci a digitální hospodářství potřebuje Evropu. Digitalizace je megatrend, který nezastaví ani státní hranice. To jsou slova Ilse Aignerové, bavorské státní ministryně hospodářství a médií, energetiky a technologie, které pronesla na půdě ČNB před téměř 200 zástupci hospodářství a politiky v rámci řádné členské schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), konané 3. května 2017 v Praze.

Ilse Aignerová, která je současně i místopředsedkyní bavorské vlády, představila různé iniciativy a projekty pro rozvoj digitalizace v Bavorsku. K nim patří i česko-bavorské projekty zaměřené především na podporu malých a středních podniků při hledání cenově přijatelných řešení jako například digitální modelová továrna budoucnosti v Chamu.

Na otázku prezidenta České hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, co by bavorská státní ministryně doporučila budoucí české vládě, aby se zvýšila produktivita a tvorba přidané hodnoty, odpověděla, že by zavedla duální vzdělávání, systém hospodářských komor s povinným členstvím všech firem a „digitální bonus“ pro malé a střední firmy.

Německo a obzvláště Bavorsko je pro ČR dlouhodobě nejdůležitějším obchodním partnerem. Česko se v minulém roce vůbec poprvé dostalo do desítky nejvýznamnějších obchodních partnerů Německa. Na tomto razantním vývoji „a také na tom, že se téma průmysl 4.0 dostalo v Česku do popředí, ale také na tom, že se upevnilo přátelství mezi našimi zeměmi,“ má podle slov Ilse Aignerové značný podíl i ČNOPK.*

TZ ČNOPK