01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hasiči pomohou městu, město zase jim

Před branou horažďovického zámku drží ochrannou ruku svatý Florian, patron všech hasičů. A když krajinou zazní hóóóřííí a v Horažďovicích se rozezní siréna, je signálem k výjezdu pro profesionální, ale mnohdy i pro dobrovolný hasičský sbor. Tyto dva sbory zde spolupracují už hezkou řádku let.

Kapitán Václav Pintíř, který je od roku 1968 dobrovolným hasičem - je v současné době velitelem dobrovolných hasičů v Horažďovicích: "Naše jednotka je výjezdová a podle potřeby ji nasazuje operační a informační středisko v Klatovech po celém okrese. Bez spolupráce profesionálních i dobrovolných sborů by to nešlo. Jak při požárech, tak třeba při dopravních nehodách. Hasičům při zásazích pomáhá rychlá záchranná služba i Policie ČR. Tyto složky tvoří základ Integrovaného záchranného systému."

"Celkem je v Horažďovicích kolem 70 dobrovolných hasičů," říká kapitán Pintíř a pokračuje: "Jsou to starší občané a ženy. K výjezdu je připraveno celkem 15 lidí v produktivním věku - dvě výjezdové družstva. Zúčastňují se pravidelných pondělních výcviků - zde na hasičské stanici - společně s profesionály, kteří mají více zkušeností. Pod naše město spadají ještě další dobrovolní hasiči z přilehlých vesnic."

Rivalita mezi profesionály a dobrovolníky být v žádném případě nemůže. Sídlí společně v jedné budově a nelze si představit nějaké roztržky, natož hádky. Pokud je třeba, vyjíždějí společně. Svolávají se buď telefony, nebo vyhlašují poplach sirénou. Mají k dispozici i pagery - svolávací zařízení. Při výjezdu je nutné také zajistit službu na stanici.

"V praxi to vypadá následovně: Náš spojař svolá dobrovolníky do zálohy na stanici a oni jsou jako rezerva pro eventuální další výjezd, na pomoc profesionálům. K havarovaným vozidlům vyjíždějí převážně profesionálové, protože jsou vybaveni zařízením k vyprošťování osob. Sice je starší, ale rozhodně postačí."

SPOLUPRÁCE S radnicí

Dobrovolné hasiče "financuje" město. Tím, že v jedné budově sídlí profesionálové společně s dobrovolnými hasiči, mají také - dalo by se říci - dvojí peníze i dvojí technické vybavení. To znamená, že některá auta dobrovolného hasičského sboru financuje Městský úřad Horažďovice. Členové dobrovolného sboru jsou vybaveni pracovním stejnokrojem PS II, ale chybějí zásahové obleky, které přinášejí daleko větší bezpečnost při zásahu. Pořízení těchto obleků je finančně náročné, ale kpt. Václav Pintíř věří, že v letošním roce se peníze najdou.

Spolupráci s radnicí si Václav Pintíř pochvaluje: "Starosta Václav Trčka je, myslím, s námi spokojen. Na přelomu let 2002 a 2003 město zakoupilo kalové čerpadlo Honda WT 30 X, které nám pomáhá čerpat znečištěnou vodu ze sklepů a jiných prostor. Jen v roce 2003 činil rozpočet pro dobrovolné jednotky 203 tisíc Kč. Tyto peníze jsou však určeny pro všechny dobrovolné jednotky, které spadají pod město Horažďovice. Jsou to Třebomyslice, Komušín, Veřechov, Boubín a Horažďovická Lhota. Dobrovolné sbory v těchto obcích dostaly celkem 110 tisíc Kč na nákup hadic, pracovních oblečení PS II a na doplnění technických prostředků." 1

V letošním roce byl zvýšen rozpočet pro hasiče na 800 tisíc Kč. Z těchto peněz je vyčleněno 650 tisíc na nákup terénního automobilu ARO 328 maxi. Po zkušenostech z povodní v roce 2002 bylo zřejmé, že takové vozidlo chybí. Jistě najde své uplatnění při činnosti jednotky a zcela nepostradatelné bude při průzkumu případné evakuace osob ze zaplavených míst.

JAK to VIDÍ STAROSTA

V současné době je město Horažďovice zřizovatelem šesti sborů dobrovolných hasičů: Horažďovice, Boubín, Horažďovická Lhota, Komušín, Třebomyslice a Veřechov. V posledních letech je každoročně v rozpočtu města pamatováno i na potřeby hasičů. Na kvalitní technické vybavení sice tyto peníze nestačí, ale město přispívá také na provozní výdaje. Objekt, kde sídlí místní profesionální sbor hasičů společně s dobrovolným sborem, patří městu. To také na jeho opravy přispívá finančními částkami, prací vypomáhají i hasiči.

Samotný provoz, jako jsou například platby za vodu a teplo, si hradí profesionálové sami z peněz přidělených Plzeňským krajem.

Starosta Václav Trčka říká: "Velmi si vážíme práce hasičů. V současnosti většinu požárů a havárií všech druhů řeší především profesionální hasičský záchranný sbor, ale nezastupitelné místo mají i sbory dobrovolných hasičů.

Rozpočet města schválený pro letošní rok počítá pro naše dobrovolné hasiče s částkou 800 tisíc Kč, ze které bude také pořízen účelový automobil. Na vesnicích jsou dobrovolní hasiči často jedinou společenskou organizací, a tak je město Horažďovice podporuje rovněž při pořádání různých akcí pro děti i spoluobčany. Tradice i současnost je rozhodně dobrá. Hasiči v mnohém pomohou městu, my zase jim. Jsme na jedné lodi a musíme si vzájemně vycházet vstříc."

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down