Hazardní kobra – společný tým ministerstev financí a vnitra – zahajuje svoji činnost

Když Ministerstvo financí informovalo o dnešním podpisu dohody s Ministerstvem vnitra o založení společného týmu specializovaného na boj proti nelegálnímu hazardu, nazvalo svoji zprávu Hazardní kobra zahájila svoji činnost. Resort Andreje Babiše přitom vyšel z již fungující úspěšné spolupráce obou ministerstev v boji proti daňové kriminalitě známé jako Daňová kobra.

Zástupci resortů financí a vnitra dnes na Ministerstvu financí podepsali Dohodu o společném týmu specializovaném na boj proti nelegálnímu hazardu, který je obdobou úspěšné spolupráce obou ministerstev v boji proti daňové kriminalitě známé jako Daňová kobra. Tým, který se bude skládat ze zástupců Policie ČR, Celní správy a Finanční správy, zahájil svou činnost okamžikem podpisu. Zaměří se na potírání nelegálního hazardu, zejména na ilegální herny fungující na bázi V. I. P. klubů, fenomén kvízomatů, slevostrojů a dalších forem organizovaného zločinu.

„Dnešek je začátek cesty k efektivnímu potírání hazardu, rychlému a bez zbytečných formalit. Přeji protihazardní kobře, aby svůj obrovský potenciál využila stejně dobře, jak se to podařilo kobře daňové,“ konstatoval ministr financí Andrej Babiš s odkazem na úspěšnou spolupráci, kterou se na stejné platformě podařilo navázat v oblasti boje s daňovými úniky. „Daňové úniky nelegálů, které se mohou pohybovat v řádech stovek milionů korun, jsou pro nás nepřijatelné, stejně tak jako nulová ochrana hráčů mladších 18 let,“ dodal šéf resortu financí.

Ačkoliv nový zákon o hazardních hrách přináší, s účinností od začátku příštího roku, rozšířené pravomoci Celní správě v boji proti nelegálům, nehodláme do té doby nečinně vyčkávat. Naším cílem je regulace legálního a likvidace nelegálního hazardu,“ podotkl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Skutečným vzorem pro založení společného specializovaného týmu je tzv. Daňová kobra, jejíž činnost se ukázala jako velice efektivní. V posledních dnech například kriminalisté zahájili trestní stíhání sedmi osob podezřelých z trestného činu krácení daně v hodnotě 300 milionů korun,“ uvedl po podpisu dohody první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jiří Nováček.

Spolupráce všech dotčených subjektů bude založena nejen na vzájemné výměně informací o nelegálně provozovaných hazardních hrách, ale především bude spočívat ve společném a koordinovaném postupu vedoucím k efektivnímu správně právnímu a trestně právnímu postihu provozovatelů nelegálně provozovaných hazardních her.

Typickým příkladem je například současná praxe, kdy organizované zločinecké skupiny aktivně oslovují provozovatele restaurací, výčepů a barů s nabídkou spolupráce na provozování černé herny. Řada hospodských se pak pod příslibem tučných zisků začne na této kriminální činnosti podílet. Flexibilní výměna informací o provázanosti a organizovanosti těchto skupin umožní policii snadnější rozklíčování všech článků tohoto zločinného řetězce a ve výsledku rozbití celé sítě.*

/tz/

Pozn.: V červencovém vydfání Moderní obce, které se bude z tiskárny distribuovat už zítra, tedy v pátek 1. 7., zveřejňujeme obsáhlý text náměstka ministra financí Ondřeje Závodského, který vysvětluje změny v povolování hazardních her, jež se od 1. ledna 2017 budou týkat také obcí a měst.*

 

Ilustrační foto: archiv

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *