Iniciativa Jsme fér chce ještě letos získat pět set starostů a starostek podporujících manželství pro všechny

Do konce letošního roku si iniciativa Jsme fér předsevzala získat podporu pěti set starostek a starostů a starostek pro manželství pro všechny. Dosáhnout toho chce s pomocí obyvatel měst a obcí, kteří budou oslovovat představitele a představitelky municipalit právě s prosbou o podporu manželství gay a lesbických párů.

K Férové výzvě se dosud připojilo více než dvacet představitelů měst a obcí. Jako první ji podle organizátorů výzvy podepsal pražský primátor Zdeněk Hřib, za ním pak následovali Vít Rakušan (Kolín), Michal Šmarda (Nové Město na Moravě), Ivana Fajnorová (Brno-Jundrov), Milan Kroupa (Jablonec nad Nisou), Oto Teuber (Nový Kostel), Petr Hlubuček (Praha-Lysolaje) a další.

Férová výzva je další z aktivit iniciativy Jsme fér, za kterou se od jejího vzniku v roce 2017 postavily také desítky férových osobnosti, věřících, firem, míst a organizací.

Podporovatelé a podporovatelky se svým podpisem připojí k Férové výzvě, která obsahuje následující příslib: „My, primátorky a primátoři, starostky a starostové českých měst a obcí, společně podporujeme možnost všech milujících párů vstupovat do manželství. Věříme, že milující a stabilní páry a jejich rodiny tvoří důležitou součást naší společnosti a přispívají k tomu, aby se lidem v našich městech a obcích dobře žilo. Je naší příjemnou povinností oddávat snoubence a přejeme si, abychom už nemuseli naše občany a občanky rozdělovat do dvou kategorií podle toho, koho milují.”

Primátoři, primátorky, starostové a starostky sice nehlasují o zákonech, ale o to jsou blíže   občanům a občankám. A proto ví, že základem dobře  fungujicí společnosti jsou dobré vztahy mezi lidmi, zejména mezi sousedy. Že ve městě, kde spolu lidé mluví a vychází si vstříc, se všem žije lépe. Vidí, že gay a lesbické páry a rodiny, které vytvářejí, jsou stejně dobrými sousedy jako kdokoliv jiný,“ uvedla k nové aktivitě na podporu manželství pro všechny právnička Jsme fér Adéla Horáková a dodoala: „Proto chceme, aby se k naší iniciativě přidali a podpořili jedno manželství pro všechny. Moc jim za to děkujeme a doufáme, že se u nich inspirují i naši poslanci, poslankyně, senátoři a senátorky.

Letos v červnu uplynul rok od předložení novely zákona o manželství pro všechny, který by českým gay a lesbickým párům umožnil vstupovat do manželství se všemi jeho právy i povinnostmi. Poslanecká sněmovna však o návrhu ani jednou nehlasovala. Prohlášení iniciativy Jsme fér proto konstatuje, že gayové a lesby tak nadále zůstávají občany a občankami druhé kategorie a děti v duhových rodinách žijí stále v právní nejistotě.

Iniciativa odkazuje i na výsledky průzkumu, podle něhož manželství pro všechny si přeje 96 % gayů a leseb a podporuje jej 61 % Čechů a Češek, mezi lidmi do 29 let věku je to dokonce 73 %. "Je nejvyšší čas, aby sněmovna hlasovala a poslala návrh zákona do druhého čtení," uvádí iniciativa Jsme fér.

Iniciativa Jsme fér hlasování v dolní parlamentní komoře podpoří i dalšími aktivitami. V sobotu 10. srpna v 11:30 z Václavského náměstí v Praze vyrazí Průvod za manželství pro všechny v rámci letošního průvodu Prague Pride a ve čtvrtek 12. září od 18:30 na pražském Malostranském náměstí proběhne Demonstrace za manželství pro všechny s účastí známých osobností, politiků, političek, odborníků, odbornic, podporovatelů a podporovatelek.*

Více o iniciativě na: www.jsmefer.cz/ferovavyzva.

/zr/

 

Na snímku: Certifikát férovosti udělovaný starostkám a starostům za podporu všech milujících párů vstupovat do manželství

Foto: Iniciativa Jsme fér

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down