01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ISSS - brána do Evropské unie

Ve dnech 29. a 30. března se v královéhradeckém kongresovém centru ALDIS uskutečnila konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) - maratón přednášek, diskusních setkání a workshopů zaměřených na aplikaci nejen internetu, ale všech dostupných informačních technologií v prostředí veřejné správy.

Hlavním tématem byla opět celková koncepce e-governmentu v naší zemi. Jde především o to, jak optimálně upravit mechanismy veřejné správy tak, aby skutečně pracovala rychleji, efektivněji a levněji. V řadě případů se jedná také o to, jak integrovat do stávajících systémů některá izolovaná řešení, jejichž využívání může velice rychle přinést hmatatelný užitek. Ve státní správě a samosprávě již nelze, jako tomu bylo zpočátku, mechanicky používat moderní technologie. Musí se systémově zapojit do řídících a rozhodovacích procesů.

O čem se diskutovalo

Velká část příspěvků se dotkla i dílčích otázek - portálů, e-podpisu, e-podatelen či celkové komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy. Diskutovalo se i o bezpečnosti informačních systémů, o roli ICT v krizovém řízení, o problematice informatizace krajských úřadů a obcí s rozšířenou působností. Dalšími důležitými náměty k řešení jsou např. otázky spojené se vzděláváním úředníků ve veřejné správě, aktualizací webových stránek měst a obcí či informace o evropských projektech a programech, které se zaměřují na jednotlivé segmenty veřejné správy, nebo sladění státní správy a samosprávy ČR se standardy EU.

Už po několik let je velice důležitý právě mezinárodní rozměr konference ISSS, resp. její souběžné části LORIS (Local and Regional Information Society), která do Hradce Králové přivedla zástupce 26 států a rozšířila počet účastníků konference na více než dva tisíce. Jednu z největších a nejvýznamnějších zahraničních delegací, s početným zastoupením nejvyšší státní reprezentace, tvořilo Slovensko, tradiční účastník konference ISSS. Letošních diskusí se zúčastnili i zástupci Evropské komise. Konferenci doprovázely i dva další prestižní projekty - V4DIS (Visegradgroup for Developing Information Society), jehož se zúčastnily specializované odborné týmy ze států Visegrádské čtyřky a Slovinska, a ELANET Workshop, na němž jednali členové sítě ELANET (CEMR) a přizvaní zástupci asociací municipalit a regionů ze střední, východní a jihovýchodní Evropy. Významnou součástí workshopu byly také prezentace devíti evropských středisek pracujících v rámci projektu PRELUDE, který se zabývá lokálními a regionálními prioritami ve výzkumu, rozvoji technologií a inovacích.

Základním cílem projektu V4DIS byla analýza rozvoje a aplikací informačních technologií v regionu Visegrádské čtyřky a Slovinska v souladu s Akčním plánem eEurope 2005 - Informační společnost pro všechny. Na základě této iniciativy přijali zástupci místních a regionálních samospráv přistupujících zemí i členů EU deklaraci, která formuluje společné cíle a závazky v rozvoji informační společnosti a otvírá společný dialog s národními vládami i institucemi EU.

Výsledky soutěží

Letošní ročník Zlatého erbu se od předchozích ročníků výrazně odlišoval. Tentokrát byl organizován plošně, tedy v krajských kolech, která hodnotily samostatné poroty, a v celostátním finále. Změnila se také kritéria hodnocení. V krajských kolech byl kromě obsažnosti, aktuálnosti, přehlednosti navigace a výtvarného zpracování zařazen i zjednodušený test na bezbariérový přístup. V celostátním kole, do kterého postoupili vítězové krajských kol v jednotlivých kategoriích, byly webové stránky hodnoceny poprvé formou uživatelského testu rychlosti vyhledání vybraných informací a podrobného testu bezbariérové přístupnosti. Soutěžní kategorie Regiony byla letos nahrazena kategorií Nejlepší elektronická služba města nebo obce. V krajských kolech hodnotila téměř stovka porotců celkem 456 webových stránek měst, obcí a elektronických služeb.

Do hlasování se zapojili i občané, uživatelé internetu. Svého favorita na Cenu veřejnosti mohli podpořit zasláním nominačního lístku z portálu Města a obce online (www.mesta.obce.cz). Možnost využilo přes 3000 uživatelů internetu a sdružení BMI na základě tohoto hlasování udělilo cenu obci Němčovice (www.nemcovice.cz) z Rokycanska.

V soutěži EuroCrest (www.isss.cz/loris/eurocrest.asp) o nejlepší internetové stránky měst, obcí a regionů v Evropě se mezi hlavními oceněnými projekty roku umístily oficiální stránky kraje Vysočina (www.kr-vysocina).

Na konferenci ISSS 2004 byly vyhlášeny výsledky 4. ročníku soutěže o nejlepší webové stránky knihoven - Biblioweb. Vítězi letošního ročníku v jednotlivých kategoriích se staly:

Obce do 20 000 obyvatel - Městská knihovna v Ústí nad Orlicí (www.knihovna.uo.cz)

Obce nad 20 000 obyvatel a odborné knihovny - Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (www.svkhk.cz)

Zvláštní cena za přístupnost pro zrakové postižené - Středisko knihovnických a kulturních služeb Chomutov (www.skks.cz)

Soutěž Biblioweb vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a jejím hlavním cílem je pravidelné hodnocení pokroku v oblasti webových stránek knihoven.

Výsledky soutěže Zlatý erb 2004

Kategorie nejlepší webová stránka města

1. místo - Dačice (www.dacice-mesto.cz)

2. místo - Heřmanův Městec (www.hermanuv-mestec.cz)

3. místo - Kladno (www.mestokladno.cz)

Kategorie nejlepší webová stránka obce

1. místo - Okříšky /Vysočina, okres Třebíč/ (www.okrisky.cz)

2. místo - Tisá /Ústecký kraj, okres Ústí nad Labem/ (www.tisa.cz)

3. místo - Mukařov /Středočeský kraj, okres Praha-východ/ (www.mukarov.cz)

Kategorie nejlepší elektronická služba

1. místo a cena Asociace krajů ČR - Hradec Králové (www.hradeckralove.org)

Usnesení volených orgánů

Povodňový plán

MHD a památky

Objednávání návštěvy

Aktuality, tiskové zprávy, diskuse

2. místo - Chomutov (www.chomutov-mesto.cz)

Objednávání návštěvy pomocí SMS zpráv

3. místo - Kladno (www.media.mestokladno.cz)

Mediaserver

Zvláštní cenu min. vnitra udělil Stanislav Gross za nejlepší bezbariérový přístup na webové str. obci Stádlec (www.stadlec.info) z Táborska.

Zvláštní cenu odborné poroty získal Plzeňský kraj (www.kr-plzensky.cz).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down