01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak může fungovat penzion

Už desátým rokem v Náměšti nad Oslavou funguje jako zařízení města Domov - penzion pro důchodce (DPD). Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami jej považuje za u nás stále ojedinělý příklad spolupráce státu, města i soukromých subjektů při financování takového typu stavby....

Už desátým rokem v Náměšti nad Oslavou funguje jako zařízení města Domov - penzion pro důchodce (DPD). Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami jej považuje za u nás stále ojedinělý příklad spolupráce státu, města i soukromých subjektů při financování takového typu stavby. Penzion byl vybudován celkovým nákladem 25 miliónů korun, z čehož částkou 19,6 miliónu přispěl stát. Město na výstavbu penzionu vydalo 1,4 miliónu a 4 milióny korun věnovala Čechokanaďanka Libuše Nynström.

Zařízení má ve 44 obytných jednotkách kapacitu 80 lůžek, takže investiční náklady na pořízení každého z nich činily 312 500 Kč. V penzionu je šest obytných jednotek 1+1, osm jednolůžkových a třicet dvoulůžkových garsoniér. Všechny jednotky jsou standardně vybaveny kuchyňskou linkou, vestavěnou skříní, zásuvkou na telefon a společnou televizní anténou. Koupelna je vždy společná s toaletou. Klientům v budově slouží také velká společenská místnost - klubovna s televizorem a videem, stejně jako prádelna či sušárna. Ze služeb se nabízí pedikúra (s možností využití pečovatelské služby) i rehabilitace a fyzioterapie (pro tyto služby byly v penzionu pronajaty nebytové prostory). Zřizovatelem veškerých služeb v nabídce pečovatelské služby, typu úklidů, nákupů, pochůzek, donášky obědů, praní a žehlení prádla, je od loňského července město.

Úhrada za pobyt měsíčně činí v 1+1 zhruba 1830, v jednolůžkové garsoniéře asi 1150 a ve dvoulůžkové garsoniéře přibližně 1320 korun. Mimo tyto částky klienti hradí skutečně spotřebovanou vodu a elektrickou energii, přičemž každá obytná jednotka má vlastní vodoměr a elektroměr.

Starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka připomněl, že provoz penzionu je plně hrazen z rozpočtu města. Proto při přijímání nových obyvatel penzionu mají přednost občané Náměště. Nyní město eviduje tři desítky žádostí o ubytování v penzionu. Žadatel musí být poživatelem starobního nebo plného invalidního důchodu a jeho zdravotní stav musí být takový, aby nepotřeboval komplexní péči.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down