Krnov má samozavlažovací lavičku

Krnov má svou první chytrou lavičku. Je umístěna na náměstí Minoritů, v sousedství knihkupectví, a je nápadná tím, že její součástí je vertikální zahrada, již tvoří dvě stěny s truhlíky osázenými zelení.

Vertikální zahradu tvoří celkem sedm řad truhlíků, tři řady zpředu a čtyři na opačné straně. Osázeny jsou trávami, různými druhy ostřic a bohyšek i hadím kořenem, tedy rostlinami, které jsou trvalé a měly by v květináčích zůstat po celý rok. „Zavlažování rostlin je vyřešeno kapénkovou závlahou. V truhlících je hadice s otvory, z nichž je v pravidelném intervalu vypuštěna kapka vody. Rostliny jsou takto zavlažovány neustále, a proto nedochází k jejich vadnutí. Abychom šetřili vodu, je nad konstrukcí střecha, z níž se dešťová voda jímá do zásobníku. Z boční strany je instalován solární panel, který dobíjí akumulátor, a ten dává impulzy k zalévání. Spustí se čerpadlo a voda se dostane k rostlinám. Ve květináčích je čidlo, a když začne pršet, závlaha se vypne,“ vysvětluje Dušan Martiník z odboru životního prostředí. V případě, že bude panovat suché počasí, bude voda do zásobníku doplněna z externích zdrojů.

Dušan Martiník popisuje, co lavička umí: „Bez připojení k elektrické síti, pouze za využití energie ze slunce díky solárnímu panelu, by měla poskytovat tři služby. Automatickou zálivku truhlíků se zelení, což se už děje, a dále připravujeme bezplatné připojení k internetu a také možnost si dobít bezdrátově mobilní telefon prostřednictvím nabíjecí podložky.“

Chytrá lavička se zelení by mohla být jednou z cest, jak dostat více zeleně do centra města. „Budováním parkovacích míst nebo novou výstavbou neustále dochází ke zmenšování zelených ploch, kvůli dlouhodobému suchu umírají stromy. Hledáme proto způsoby, jak zeleň doplnit. Budeme-li se ubírat tímto směrem, teprve uvidíme,“ uzavřel Dušan Martiník.

Lavička byla vyrobena na zakázku a stála 100 tisíc korun, rostliny včetně substrátu přišly na 30 tisíc korun.*

/zr/

Komentáře ke článku 7

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *