Liberec připravuje novou vyhlášku o hazardu

Liberecký primátor Tibor Batthyány navštívil v pátek 17. června za doprovodu ředitele Městské policie Liberec Ladislava Krajčíka místní provozovny hazardu. Cílem bylo poznat, v jakých prostředích liberecké herny a kasína fungují a jak se připravují na nový zákon o hazardu, který bude platný od 1. 1. 2017. Město totiž v této souvislosti připravuje novou obecně závaznou vyhlášku o provozování hazardu na území města, která ruku v ruce s novým zákonem výrazně upraví pravidla fungování hazardního průmyslu a stanoví zásady, podle kterých bude město na svém území povolovat nová herní místa.

Ze strany města a městské policie nešlo o žádné kontroly, ale o předem domluvené návštěvy,“ vysvětlil primátor Tibor Batthyány. „Již dříve jsme deklarovali, že provozovny hazardu plošně rušit nebudeme, ale že chceme hazard v našem městě kultivovat, tzn. koncentrovat do kasín s živou hrou. Proto mě zajímalo, na jaké úrovni liberecké herny a kasína v současné době fungují a jak chtějí jejich majitelé reagovat na zpřísněný zákon o hazardu, potažmo na námi připravovanou vyhlášku. Jsem přesvědčen, že osobní návštěva má mnohem větší smysl než hodiny debat od stolu bez znalosti dané problematiky a prostředí, v jakém provozovny hazardu fungují. Názor provozovatelů heren a kasín mě zajímá, protože provozují legální podnikání a z diskuse o regulaci hazardu bychom je neměli vynechávat, konstatoval primátor.

S majiteli navštívených provozoven se bavil na téma nového zákona a zajímal se, jak se na něj připravují. „V souvislosti s námi připravovanou vyhláškou mě pak zajímalo, jak se provozovatelé staví k případnému omezení provozní doby. V tomto ohledu se vesměs shodovali, že dvouhodinové uzavření provozovny by pro ně nebyl problém,“ uvedl primátor, kterého mile překvapila vysoká úroveň navštívených provozoven i fakt, že již dnes některá liberecká kasina provozují registraci zákazníků. Mnozí majitelé pak ocenili možnost promluvit si o dané problematice s primátorem města.

Na základě nového zákona o hazardu a připravované vyhlášky je jasné, že řada ze současných 86 provozoven hazardu v Liberci skončí, protože nevyhoví přísnějším pravidlům. Záměr města je navíc jasný – odstranit hrací automaty z malých heren a hospod a soustředit je čistě do kasín. Po městské policii pak město bude chtít doporučení, zda nově povolované provozovny nebudou v dané lokalitě rizikové.

A jak se na chystané změny dívají sami provozovatelé? „Určitá míra regulace hazardu je rozhodně odůvodněná, protože jde o odvětví, kde může být určitá skupina lidí ohrožená vznikem závislosti. Nový zákon je velice razantní, když jasně stanovuje okruh osob, které do kasína vůbec nesmí. Registrace hráčů bude tvrdá a důkladná, takže předpokládám, že nový zákon přinese kasinům výraznou selekci klientely,“ uvedl Marcel Kratochvíl z herny VIKTORIAPLAY v Centru Babylon.

V současnosti se na území města Liberce nachází 86 provozoven hazardu, 319 výherních automatů povolených městem a 742 jiných technických herních zařízení povolených Ministerstvem financí. I tato herní zařízení bude od roku 2017 povolovat město. Zdanění hazardu pak bude nově podléhat vyšším sazbám – 35 % z technické hry a 23 % z jiných loterií. Připomeňme, že na odvodech z výherních hracích přístrojů loni přiteklo do městské kasy 76,5 milionu Kč. Dalších 4,3 milionu Kč pak putovalo do rozpočtu města na odvodech z loterií.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *