Městská část Praha 3 začala nahrazovat úředníky robotem. Dotační software je nyní volně k dispozici všem

Za spolupráce městské části Praha 3 a spolku Otevřená města byl dnes publikován program na správu dotací. Program po aktualizaci Českou pirátskou stranou zautomatizoval práci několika úředníků nezbytných k obsluze systému dotací a zbavil úřad každoroční skříně plné papírů. Úředníci nyní budou moci vykonávat práci, která bude mít smysl a nebudou jen poslíčky papírů. Dojde tedy k zefektivnění pracovních procesů. Publikací kódu ve veřejné licenci je program nově volně k dispozici a mohou jej využít všechna města v ČR. Software umožňuje podání žádosti o dotaci z domova a její elektronické zpracování od podání až po vyúčtování.

Podle místostarosty MČ Praha 3 Štěpána Štrébla převzala původní software jako drahý šlendrián s bezpečnostními zranitelnostmi. Pirátský místostarosta Štěpán Štrébl jej po nástupu na radnici nechal levně opravit, napojit na datové schránky, vylepšit o prvky automatizace a prosadil publikování kódu. Výsledek vedl k automatizaci dvou pracovních míst a zlevnění provozu software o 60%. V celé Praze by program mohl automatizovat kolem třiceti úřednických míst, v celé ČR pak čísla půjdou do stovek.

Městská část Praha 3 a Otevřená města už registrují řadu zájemců, především z řad pražských městských částí. Protože je software pod svobodnou licencí a není omezen autorskými právy, každý, kdo investuje do rozvoje software, investuje vlastně do svého. Na sklonku roku 2019 zastupitelstvo MČ Praha 3 odsouhlasilo, že tato městská část bude veškerý svůj software vyvíjet právě pod svobodnou licencí, bez omezení autorských práv. Nyní již publikovaný kód přenechala radnice do správy spolku Otevřená města.

Kompletní přepis celého software a odstranění zásadních bezpečnostních zranitelností stály pouhých 80 tisíc korun, tedy cenu necelých tří měsíců dosavadního předraženého provozu. M Č Praha 3 nyní plánuje investovat do dalších zlepšení, které povedou k ještě vyšší míře automatizace.

Předchozí vedení radnice nechalo původní program vyvinout za 650 tisíc korun a naše městská firma jej provozovala za neuvěřitelných 30 tisíc měsíčně. Přitom nic neautomatizoval a lidé stejně žádosti nosili na úřad vytištěné. Původní verze byla navíc tak děravá, že nám Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost doporučil program ihned odstavit. Museli jsme program celý kompletně přepsat, ale vyplatilo se to. Alespoň jsme předvedli, že státní IT zakázky nemusí být vždycky předražené a výsledek může stát za to,” uvedl Štěpán Štrébl, místostarosta Prahy 3.*


Historie dotačního softwaru MČ Praha 3

Před Piráty

Po Pirátech

Vývoj

650 000,- Kč za vývoj

80 000,- za kompletní přepis

Průběžné náklady

360 000,- Kč ročně

(30 000,- Kč měsíčně
jen za provoz programu)

110 000,- Kč ročně
(cena ročního členství
v Otevřených městech, které zahrnuje další výhody)

Počet uživatelů programu

jeden (pouze Praha 3)

program nešlo poskytovat dál kvůli autorským právům

neomezen

Piráti odstranili vendor
lock-in; může použít kdokoli

/zr/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *