MĚSTSKÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM

ZÍSKAL EVROPSKOU CENU Hala Finlandia v Helsinkách, v níž v roce 1975 jednal památný summit evropských státních představitelů s důrazem na tzv. třetí koš o volném toku informací, byla v listopadu 1999 svědkem významného úspěchu českých firem, činných v oboru informačních technologií. V soutěži o...

ZÍSKAL EVROPSKOU CENU

Hala Finlandia v Helsinkách, v níž v roce 1975 jednal památný summit evropských státních představitelů s důrazem na tzv. třetí koš o volném toku informací, byla v listopadu 1999 svědkem významného úspěchu českých firem, činných v oboru informačních technologií.

V soutěži o Evropskou cenu technologií, která je součástí programu Evropské unie, při níž měřilo důvtip, přínosy a inovaci svých řešení 30 zemí, se naši zástupci významně prosadili. Do soutěže je nominovala Inženýrská akademie ČR.

Česká republika přihlásila do V. ročníku soutěže celkem 13 řešení. Ilustraci, jak si naše firmy vedly, podává jejich „surfování“ jednotlivými koly. Jestliže počtem přihlášek přijatých do mezinárodního hodnocení zaujímala ČR osmé místo, mezi postupujícími do prvního kola byla šestá. Naši zástupci poté museli obstát v dalším kole, aby se prosadili až mezi 25 oceňovaných finalistů. Trojnásobné zastoupení českých firem tak bylo nesporným úspěchem, v pořadí zemí to znamenalo místo čtvrté.

Právě firmy – dodavatelé nejlepších inovačních programů – byly za značné pozornosti mezinárodní odborné veřejnosti „oskarově“ dekorovány v Kongresovém sále slavné budovy architekta Alvara Aalto titulem Vítěze prestižní Evropské ceny informačních technologií.

Pozoruhodný výsledek by neměl zůstat mimo pozornost už proto, že soutěž připravovaná pod záštitou Evropské rady pro aplikované a inženýrské vědy (Euro-CASE) a stimulující rozvoj softwarových řešení je protiváhou trvající americké a japonské převaze v oboru. V evropském měřítku, jak potvrdily tři v helsinském finále udílené ceny, drží primát zejména Švédsko, Německo a Francie. Podmínkou zařazení řešení do soutěže, je vždy účast daného výrobku na trhu a významným kritériem hodnocení jsou i kritéria daná šíří využitelnosti daného konkrétního řešení.

V kontextu s kritériem přítomnosti výrobku na trhu a jeho přínosností trhu jsme se na tiskové konferenci za Moderní obec ptali, zda a do jaké míry u vítězných českých firem koresponduje s oceněním z Finska i praktická využitelnost jejich produktů. Přínos řešení a. s. Medium Soft – tvůrce městského záchranného systému – charakterizoval již dříve například ostravský primátor Evžen Tošenovský: „Systém se osvědčil v plném rozsahu. A v některých ohledech očekávání i předčil.“ Software aplikovaný v Ostravě na likvidaci nejrůznějších havarijních situací je svým integrovaným pojetím evropsky unikátní, když eliminuje v podobných krizových situacích průvodní chaotičnost na minimum a zvyšuje efektivnost zásahu záchranných složek. Pro další uplatnění firma nyní připravuje různé jazykové verze.

Firma Sandbox Security z Prahy je autorem řešení k ověřování digitálních podpisů. Ačkoliv zákon k uznávání elektronického podpisu u nás ještě schválen není, cesta naznačuje široké možnosti, ať u ověřování identifikace v dílčím měřítku, nebo eventuálně ve spojení s občanskými průkazy nebo cestovními dokumenty v tom nejširším měřítku. „Stačí zakódované rodné číslo a elektronický podpis, které přinesou spolehlivost a bezpečnost v ověření totožnosti.“ S příbuznou technologickou bází pracuje také firmou AEC vyvinutá systémově nová ochrana před zavirováním systémů z internetu nebo dalších zdrojů.

Konečně třetí letos oceněná firma Immobiliser Central Europe přinesla progresivní aplikaci v oblasti autorizace digitální fotografie, jinými slovy zaručuje její ochranu před zákeřnými změnami (proti záměrům správce).

– lj –

Software aplikovaný v Ostravě na likvidaci nejrůznějších havarijních situací je svým integrovaným pojetím evropsky unikátní, když eliminuje v podobných krizových situacích průvodní chaotičnost na minimum a zvyšuje efektivnost zásahu záchranných složek.