Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Moderní bydlení pro seniory

V současné době se již některá města a obce mohou pochlubit nově postavenými či rekonstruovanými domy s pečovatelskou službou, které poskytují moderní bydlení pro seniory. Uvádíme pouze tři příklady nových domů s pečovatelskou službou (DPS) s vysokým standardem bytů, i když bychom takových zařízení našli určitě mnoho.

Praha-Čakovice

Nově rekonstruovaný DPS slavnostně otevřela v září letošního roku Městská část Praha – Čakovice. Je první svého druhu v této pražské části. Jeho rekonstrukce stála zhruba 23 miliónů korun: 13,5 miliónu korun byl příspěvek hlavního města Prahy a 9,5 miliónu korun dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení ČR.

„Nově zrekonstruovaná dvoupatrová budova plně odpovídá trendům moderního bydlení seniorů a normám EU. V domě je 19 jedno a dvoulůžkových pokojů. Pamatováno je i na naše postižené spoluobčany, tři z těchto bytů jsou přizpůsobeny potřebám invalidů,“ uvedla radní hlavního města Prahy Hana Halová.

Kromě účelně zařízených bytů jsou obyvatelům domů k dispozici společenská místnost i ordinace pro návštěvy lékaře. Mohou také využívat pedikúru, masáže apod. Městská část pro ně zajišťuje dovoz obědů, běžné nákupy a úklid, svoz prádla na praní a další pečovatelské služby podle individuálních potřeb a přání. Příjemným dojmem působí i okolí nového domu. V oplocenému areálu je několik parkovacích míst, upravené záhony, vysázené stromy, keře a květiny.

Byty přiděluje rada městské části na základě žádostí a po doporučení bytové komise. S každým uživatelem se uzavírá nájemní smlouva. Náklady na provoz domu s pečovatelskou službou včetně mzdových prostředků pro správce domu se odhadují na zhruba 500 tisíc korun ročně.

Horní Jelení

V Horním Jelení, obci 9 km vzdálené od Holic na Pardubicku, otevřeli v říjnu nový Dům s pečovatelskou službou za 37 miliónů korun. Na jeho výstavbu stát přispěl dotací ve výši 27,3 mil. Kč a zbytek uhradil Pardubický kraj. Jak uvedl starosta obce Jan Štancl, o nové bydlení je velký zájem – do 39 bytů se budou stěhovat první obyvatelé začátkem listopadu. V této obci je to už druhý DPS. První s 27 byty, vybudovaný za více než 20 mil. Kč, k nimž obec přidala ze svého rozpočtu 2 milióny, byl otevřen před osmi lety. Obec, kde žije 1750 obyvatel, v současné době uvažuje také o tom, že by na svém území postavila i malý domov důchodců pro region Holicko.

 

Strakonice

Ke zlepšení péče o seniory ve Strakonicích přispívá od července minulého roku Dům s pečovatelskou službou Jezárka. Zahájení jeho stavby předcházelo mnoho diskusí a úvah. Na jednu misku vah byl kladen nedostatek finančních prostředků a jen velmi mlhavý příslib finanční dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení ČR, na straně druhé však žaloval špatný technický stav budov stávajících DPS. Nakonec se stavělo po jednotlivých samostatných etapách, čemuž odpovídá i charakter domu – tři samostatné domky propojené chodbami. Výstavba Jezárky stála zhruba 86 mil. Kč. Státní dotace činila 32,4 mil. Kč, tj. 600 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku, město jako investor zaplatilo zbytek.

V domě s pečovatelskou službou je celkem 54 bytů, z toho 9 bezbariérových. I v tomto případě jsou seniorům poskytovány různé pečovatelské služby. Mohou také využívat zimní zahradu s kapacitou 36 míst a další zázemí DPS.

„Přednost při získání bytů měli obyvatelé z původních zařízení. Další bytové jednotky byly obsazeny na základě žádostí, které prověřovala a doporučovala radě města ke schválení sociální komise. A taková je v podstatě i současná praxe, konstatovala Eva Krausová z odboru rozvoje Městského úřadu Strakonice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *