Moje ID – jedno jméno i heslo

Díky službě »mojeID« si uživatelé internetu nebudou muset pamatovat spousty přihlašovacích jmen a hesel, bude jim stačit znát jen jedno jméno a k němu jedno heslo. Tedy za předpokladu, že službu mojeID začne nabízet či vyžadovat co nejvíce poskytovatelů internetových služeb a obsahu. A...

Díky službě »mojeID« si uživatelé internetu nebudou muset pamatovat spousty přihlašovacích jmen a hesel, bude jim stačit znát jen jedno jméno a k němu jedno heslo.

Tedy za předpokladu, že službu mojeID začne nabízet či vyžadovat co nejvíce poskytovatelů internetových služeb a obsahu. A těch přibývá, zatím však mezi nimi není žádný z oblasti veřejné správy. Službu mojeID zavádí sdružení CZ.NIC, správce domény CZ, které na motivační program k podpoře rozšíření této služby vyčlenilo nemálo peněz.


»K 31. prosinci 2011 jsme společnostem zapojeným do motivačního programu vyplatili skoro 1,5 mil. korun, asi třetinu z celkové částky,« říká mluvčí CZ.NIC Vilém Sládek. »Od konce minulého roku je pevně stanovena částka 50 korun na jednoho uživatele služby.« Předpokládané všeobecné rozšíření služby mojeID by mělo přinést výhody jednotlivým uživatelům i poskytovatelům internetových služeb.

VÝHODY PRO UŽIVATELE

Z pohledu uživatele lze výhody shrnout do tří oblastí:

jedno heslo pro mnoho webů;

osobní údaje pod kontrolou;

bezpečnější přihlašování.

Každý alespoň trochu aktivní uživatel internetu si musí pamatovat přihlašovací údaje k více službám. Používá minimálně jeden účet k e-mailové službě, další přihlášení vyžadují e-shopy a některá diskusní fóra. Z průzkumu sdružení CZ.NIC vyplynulo, že více než 60 % dotázaných používá na internetu dvě a více hesel. Čtvrtina uživatelů si musí pamatovat více než čtyři hesla. Ti všichni by ocenili, kdyby si mohli pamatovat pouze jedno heslo. To by jim mělo umožnit právě všeobecné rozšíření služby mojeID.

Podrobnosti, jak získat mojeID, jak je to s bezpečnějším přihlašováním a co umožňuje mít osobní údaje pod kontrolou, získají zájemci na stránkách www.mojeid.cz. Zastavme se ale u toho, proč by měli začít zavádět mojeID poskytovatelé služeb.

VÝHODY PRO POSKYTOVATELE SLUŽEB

»Od služby mojeID si slibujeme snazší provádění objednávek, méně starostí se zapomenutými hesly a aktuálnost kontaktních údajů, která je pro komunikaci s uživateli našich služeb zásadní. Implementaci jsme zvládli za víkend,« uvádí Libor Holub ze SvetHostingu.cz.

Služba zjednodušuje proces registrace nového uživatele. Ten odsouhlasí poskytnutí již registrovaných údajů z účtu mojeID. Díky tomu mohou provozovatelé očekávat kvalitnější (a pravdivější) osobní údaje svých uživatelů získané z mojeID.

Důležitá je i jistota existence uživatele. Uživatelé služby procházejí několikastupňovou validací. Diskusní fóra mohou být účinně ošetřena proti nevhodnému chování uživatelů tím, že budou požadovat přihlášení pomocí mojeID. Eliminuje se tak většina problémů, které přináší anonymní přihlášení. Což jistě velmi dobře znají např. provozovatelé městských a obecních webů.

JAK NA TO?

Služba je pro poskytovatele dostupná ve dvou variantách. Omezený přístup je určen pro poskytovatele služeb, jejichž hlavním cílem je nabídnout svým uživatelům možnost využívat při přihlašování jednotné mojeID přihlašovací jméno a heslo a jejich služba nepotřebuje či nevyužívá údaje o uživatelích jako jejich jména, adresy, kontaktní informace apod. Tato varianta je zdarma.

Plný přístup je určen poskytovatelům služeb, kteří potřebují využívat údaje o uživatelích. Roční poplatek je v tomto případě 1000 Kč bez DPH. Služba je kompatibilní s mezinárodním OpenID. Proto je možné používat mojeID i na serverech, které podporují OpenID.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *