Na stole je návrh na kompenzaci vyšší o 50 Kč na obyvatele, projde Senátem?

Jednorázovou finanční kompenzaci obcím ve výši 1200 Kč na obyvatele chce vláda zvýšit na 1250 Kč. Důvodem je schválení dalšího kompenzačního bonusu pro osoby vykonávající práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, který má být opět hrazen ze sdílených daní. Navýšení o 50 Kč odpovídá dopadu tohoto opatření do obecních rozpočtů, který je odhadován na 0,5 mld. korun.

Kompenzační bonus pro osoby pracující na DPP nebo DPČ bez pracovního poměru bude stát 2,1 mld. korun a vyplácet se má stejným způsobem jako předchozí kompenzační opatření. Kromě půl miliardy z obcí zatíží 0,2 mld. korun také rozpočty krajů a 1,4 mld. půjde na vrub státního rozpočtu.

„Jsme rádi, že si dnes už vláda uvědomuje dopady na rozpočty místních samospráv a spolu s opatřením navrhuje rovnou navýšení kompenzace obcím, které tuto ztrátu pokryje. Další zásahy do obecních kas by znovu podkopaly obecní investice i chod samotných úřadů, a vyvolaly další vlnu protestů a nátlaku,“ říká předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl.

Navržená výše kompenzačního bonusu odpovídá částce 350 Kč za každý kalendářní den bonusového období. Délka bonusového období činí 89 dnů. Maximální výše kompenzačního bonusu u jednotlivce tak může dosáhnout částky 31 150 Kč.

Poslanecká sněmovna návrh schválila v pátek 10. července a ve zrychleném řízení ho mají projednat senátoři na zasedání 22. července. Průběžný průzkum SMO ČR ukazuje, že výpadky obecních příjmů dosahují běžně 30 a více procent. Obce kvůli tomu zastavily většinu investic a mnohé se potýkají s problémem hrazení běžných provozních nákladů.

„Potřebujeme, aby byly peníze obcím a městům vráceny co nejdříve. Některé se už teď potýkají s vážnými problémy a výpadek zásadně ochromil lokální ekonomiku. S prázdnou pokladnou nemůžeme dát práci firmám a živnostníkům v regionu,“ pokračuje Lukl a dodává: „Musíme také přimět vládu k tomu, aby pro nás co nejrychleji připravila slíbené dotační tituly. V případě dalšího prodlení přijdeme už o druhou stavební sezónu v roce 2021. To by mělo na investice obcí a celou ekonomiku drtivý dopad.“*

Komentáře ke článku 35

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *