Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Nejtěžší bylo naučit se komunikovat

Do působnosti města s rozšířenou působností Česká Lípa spadá 42 obcí. Místostarostky města Hany Moudré jsme se zeptali:Jaký byl největší oříšek ve vztahu k obcím, které se ocitly ve vaší působnosti?Asi jak se naučit komunikovat....

Do působnosti města s rozšířenou působností Česká Lípa spadá 42 obcí. Místostarostky města Hany Moudré jsme se zeptali:

Jaký byl největší oříšek ve vztahu k obcím, které se ocitly ve vaší působnosti?

Asi jak se naučit komunikovat. Zástupci těchto obcí byli zvyklí na určitý úřad, což byla státní instituce, nyní se museli přeorientovat na jednu obec. Než se všechno urovnalo, mohly mít některé obce pocit, že je jako by chce uzurpovat jiná, velká obec. Že ztrácejí samostatnost.

Už se to srovnalo?

Řekla bych, že ano. Chvíli trvalo, než bylo jasné, že budeme pro tyto obce fungovat jako kterákoli jiná služba. Dnes, myslím, Česká Lípa se svými obcemi už komunikuje velice dobře. Například existují nejen setkání starostek a místostarostek, ale pořádáme jednou za dva měsíce pravidelná setkání všech starostů, kteří pod nás patří.

Na listopadovém setkání byly nejdiskutovanější otázky zaměstnávání. Jaké máte v České Lípě zkušenosti se zaměstnáváním lidí na veřejně prospěšné práce, ať jde o nezaměstnané, nebo o odsouzené?

Celkem dobré, zejména se zaměstnáváním v rámci výkonu alternativních trestů. Byli jsme dokonce na Českolipsku jedni z prvních, kteří této možnosti začali využívat. V první fázi ji na městském úřadu rozjela žena, právnička, která měla na starosti správní odbor. Jinak ale máme stejné problémy jako malé obce, zejména s výběrem lidí – stává se, že druhý třetí den nepřijdou do práce.

Ale jak jsme se tu dozvěděli, vy si nesmíte vybrat konkrétní lidi.

Ano, jsou vybráni úřadem práce, ale protože nabídka bývá širší než potřeba, je možný ještě další výběr.

Věděla jste, že vám úřad práce může přidělit i organizátora?

Nevěděla. Zatím nedokážu posoudit, zda budeme tuto možnost využívat, protože je to pro mne nová informace. Ale stojí za to o ní uvažovat. Až dosud vykonává dohled nad lidmi poslanými z úřadu práce jeden náš pracovník.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *