01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odborná příprava v Lázních Bohdaneč

Institut ochrany obyvatelstva je od roku 2000 součástí Ministerstva vnitra - Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR). Působí pro vědecko-výzkumnou, vzdělávací, výcvikovou a informační činnost ve věcech civilního nouzového plánovaní, krizového řízení, Integrovaného...

Institut ochrany obyvatelstva je od roku 2000 součástí Ministerstva vnitra - Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR). Působí pro vědecko-výzkumnou, vzdělávací, výcvikovou a informační činnost ve věcech civilního nouzového plánovaní, krizového řízení, Integrovaného záchranného systému (IZS) a ochrany obyvatelstva. Na základě akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je oprávněn vydávat celostátně platná osvědčení, odborné způsobilosti příslušníků HZS ČR v oblasti plánování, ochrany obyvatelstva a preventivně výchovné činnosti.

Institut dále organizuje specializační a zdokonalovací kursy tradičně zaměřené na oblast krizového řízení, radiační ochranu, individuální a kolektivní ochranu, výcvik jednotek požární ochrany v prostoru kontaminovaném chemickými látkami a výcvik zásahových jednotek chemických laboratoří, systém varování a vyrozumění nebo i novější typy kursů řešících úzce problematiku povodní, terorismu, lidských ztrát, analýzy rizik apod.

Na svém hlavním vědecko-výzkumném pracovišti v Lázních Bohdaneč nově pořádá odbornou přípravu tajemníků bezpečnostních rad určených obcí a velitelů požárních stanic, kteří jsou těmto tajemníkům partnery při zpracování přípravné dokumentace na mimořádné události a kteří budou s nimi také pracovat v krizových štábech určených obcí.

Kurs je odborně zaměřen na zvládání mimořádných událostí prostřednictvím krizových štábů určených obcí. Hlavním cílem je sjednotit pracovní postupy všech členů a složek krizového štábu ve vazbě na vyšší strategické stupně koordinace, na operující složky IZS eliminující ničivé dopady mimořádné události a zabezpečující ochranu obyvatelstva a také na ostatní zejména dobrovolné organizace zapojené do řešení krizových situací.

Tematicky je kurs rozdělen do tří základních částí. Nejprve se účastník seznámí se základní krizovou legislativou a odbornou terminologií. Následně se konají tři praktická cvičení s odbornými vstupy (chemická havárie, povodeň a teroristická akce). Třetí část je zaměřena na oblast komunikace, tvorby varovných hlášení a práce s veřejností.

O tom, že o kurs je velký zájem, svědčí fakt, že termíny kursů na první pololetí vzdělávání roku jsou obsazeny. Vzdělávání však bude od září dále pokračovat vždy jednou za měsíc.

Informace o kursech získáte na www.ioolb.cz nebo na tel.: 466 850 305 (pí Kmoníčková). n

PETR LINHART

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down