01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odmítnutý postup

Zastupitelstvo Jihočeského kraje zásadně odmítá postup Ministerstva životního prostředí, které v závěru minulého roku vydalo vyhlášku k zónaci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava, aniž by nejprve upravilo její hranice. Ministerstvo tak porušilo dohodu, ve kterou vyústilo vimperské jednání...

Zastupitelstvo Jihočeského kraje zásadně odmítá postup Ministerstva životního prostředí, které v závěru minulého roku vydalo vyhlášku k zónaci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava, aniž by nejprve upravilo její hranice. Ministerstvo tak porušilo dohodu, ve kterou vyústilo vimperské jednání ministra Miloše Kužvarta a jeho náměstků, Správy Národního parku Šumava, zástupců Jihočeského a Plzeňského kraje a starostů šumavských obcí v únoru loňského roku.

Jeho účastníci se tehdy shodli právě na tom, že nejprve musí být upraveny hranice CHKO Šumava ve smyslu nařízení vlády z roku 1992 a teprve poté Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyhlásí rozdělení daného území do zón podle stupně jeho ochrany. Zastupitelstvo Jihočeského kraje proto na svém zasedání koncem ledna vyzvalo ministra Miloše Kužvarta, aby pozastavil platnost této vyhlášky a zajistil nejprve úpravu hranic CHKO. Zároveň ho ve svém usnesení vyzvalo, aby před vyhlášením zónace poskytl odpovídající časový prostor pro její připomínkování všem dotčeným subjektům, tedy i krajům.

"Smutně konstatuji, že jde o porušení dohodnutého postupu. Na jednání tehdy v únoru jsme se shodli, že CHKO existuje bez zón dlouhá léta, že zóny nijak neovlivňují státní dotace zemědělcům a že je třeba nejprve upravit hranice. Silnější sestavu z krajů, obcí a MŽP na jednání, kde jsme se takto dohodli, si těžko dovedu představit. Pan ministr dohodu potvrdil zhruba před padesáti přítomnými. Pokud vyhlášku vydal úřad a pan ministr o tom nevěděl, je to chyba, ale může se to stát. Jsme zvědavi, jak pan ministr zjedná nápravu. Chápu dlouhodobé rozčarování starostů, kterým je rozumná úprava hranic slibována už dlouhá léta," řekl Jiří Vlach, první zástupce hejtmana Jihočeského kraje.

- mp -

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down