Otázka pro…

Jaroslava Tomáška, starostu města Varnsdorfu JAK ŘEŠÍTE PROBLÉMY SPOJENÉ S POULIČNÍ PROSTITUCÍ? Město Varnsdorf bylo - stejně jako řada jiných pohraničních měst - zaplaveno pouliční prostitucí počátkem devadesátých let, kdy sem své "zboží" začaly dodávat kuplířské bandy. Varnsdorf reagoval na novou...

Jaroslava Tomáška, starostu města Varnsdorfu

JAK ŘEŠÍTE PROBLÉMY SPOJENÉ S POULIČNÍ PROSTITUCÍ?

Město Varnsdorf bylo – stejně jako řada jiných pohraničních měst – zaplaveno pouliční prostitucí počátkem devadesátých let, kdy sem své „zboží“ začaly dodávat kuplířské bandy. Varnsdorf reagoval na novou situaci vydáním vyhlášky o zákazu veřejného poskytování sexuálních služeb, která směřovala k jejímu výraznému omezení. Úplné vymýcení je však prakticky nemožné. Podařilo se nám prostitutky vytlačit za hranice katastru (mnohdy však jen pár metrů za označením začátku a konce města).

Ve Varnsdorfu mají vyhláškou vyhrazeno určité místo (od 18:00 do 3:00 hodin v části ulice Karlínské při výjezdu z města směrem na Studánku). Skladba prostitutek je přibližně 50 procent romské národnosti a 50 procent ostatních. Při občasném provozování „řemesla“ v ulicích prostitutky důsledně sledují strážníci Městské policie Varnsdorf (jako perličku uvádím případ, kdy městská policie při ověřování totožnosti „nové tváře“ zjistila, že jde o vdanou bankovní úřednici z okresního města, která si přijela přivydělat).

Dá se říci, že Varnsdorf má v potírání prostituce dobré výsledky a doby, kdy tyto ženy stály po celém městě (i v blízkosti škol), jsou pryč. Samozřejmě platí – kde je poptávka je i nabídka – „sexturismus“ z Německa se stále provozuje. Při partnerských setkáních s německými kolegy se snažíme tuto problematiku řešit.

V některých případech je však složité prostituci dokázat (u autobusových zastávek a podobně). Prokázané případy řeší komise pro projednávání přestupků a ve správním řízení jsou uloženy pokuty od dvou (první projednávání) do čtyř tisíc korun (opakovaně). Ve většině případů však jde o ženy nezaměstnané nebo na mateřské dovolené, od kterých jsou pokuty velmi těžko vymahatelné. Soudní řízení je v konečné fázi pozastaveno, protože nemají žádný majetek.

K tématu proběhla v srpnu 2000 konference starostů z příhraničních oblastí celé republiky. Vzniklo zde prohlášení o problémech souvisejících s provozováním prostituce a se žádostí o legislativní řešení. Bylo adresováno prezidentovi, senátorům, poslancům a členům vlády. Dosud však nemám informace, že by se ve věci nějak zásadně pokročilo.