Petiční akce proti odebrání agendy stavebních úřadů obcím zahájena

Sdružení místních samospráv ČR na dnešním semináři v Poslanecké sněmovně pořádaném poslankyní Věrou Kovářovou a věnovaném chystané rekodifikaci stavebního práva zopakovalo své výhrady k tomu, aby byl výkon působnosti stavebních úřadů odebrán obcím a městům. V reakci na snahu Ministerstva pro místní rozvoj představilo SMS ČR petici, která proti tomuto záměru protestuje.

„Vítáme snahu zjednodušit stavební řízení, obce jsou samy stavebníky a víme, že stavební právo změnu potřebuje. Protestujeme však proti plánu ministerstva odebrat obcím výkon stavebních úřadů i tomu, jak k němu ministerští úředníci dospěli – tedy netransparentně a bez dostatečné konzultace s těmi, koho se bezprostředně dotkne – samotných obcí,“ vysvětlil postoj SMS ČR jeho předseda, europoslanec Stanislav Polčák. Podle jeho slov jde o centralizaci státní moci a nepřijatelný zásah do vztahu mezi obcemi a státem, v jehož důsledku se navíc zhorší dostupnost této agendy pro obyvatele regionů.

Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje a předseda Komise Rady Asociace krajů ČR pro legislativu a veřejnou správu, který byl dalším řečník na semináři, se rovněž netajil kritikou: „Neměli bychom překonávat smíšený model, měli bychom se snažit překonávat jeho chyby. Návrat k modelu okresních úřadů, který koncepce rekodifikace stavebního práva prakticky představuje, je ústupem od hodnot demokracie a decentralizace, a ta je jako taková z pohledu Asociace krajů ČR zcela nepřijatelná. Pokud vláda navrhne tuto novelu, pokud ji parlament schválí a prezident podepíše, tak osobně skrze samosprávu Pardubického kraje navrhnu legislativní iniciativu, která bude obsahovat změnu názvu specializovaného stavebního úřadu na okresní úřady.“*

/zr/

K foto:

Jako první dnes pod petici připojili své podpisy (zleva): poslankyně Věra Kovářová, předseda SMS ČR Stanislav Polčák a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Foto: facebookový profil SMS ČR

 

Komentáře ke článku 2

  • Sophie Gooch

    Men Leather Jackets have surprised the world, with its changed outlines and style that appreciates a general fan following. Talking about men’s calfskin coats, we have an incredibly wide scope of the best cowhide coats for men possible, directly here at InStyle Jackets.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *