Podepsáno! Podíl obcí na celostátním inkasu DPH se od 1. ledna 2018 zvýší

Prezident republiky Miloš Zeman dnes, tedy v pondělí dne 31. července 2017, podepsal pět zákonů, mj. také zákon ze dne 19. července 2017, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, ve znění pozdějších předpisů.

Zákon, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní (RUD), přinese s účinností od 1. ledna 2018 navýšení podílu obcí na DPH z 21,4 % na 23,58 %.

Zároveň se navýší kritérium počtu žáků navštěvujících školu zřizovanou obcí a mění koeficienty. Konkrétně půjde o navýšení kritéria počtu žáků navštěvujících školu zřizovanou obcí ze 7 na 9 % a úměrně tomu se sniží kritérium koeficientu postupných přechodů u ostatních obcí a přepočítacího koeficientu u hlavního města Prahy, Plzně, Ostravy a Brna z 80 na 78 %.

Návrh na zvýšení procenta, kterým se obce podílejí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty, byl zákonodárnou iniciativou zastupitelstva Libereckého kraje. Obdobně tak učinil i kraj Pardubický. Očekává se, že změna RUD přinese obcím do rozpočtů zhruba 8,5 mld.* Kč.

/zr/

K foto:

Radnice v Jeseníku (Olomouckýkraj)

Ilustrační foto: Ivan Ryšavý

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *