Poříčí u Litomyšle má zlatou medaili v evropské soutěži Entente Florale Europe 2018!

Českou republiku v roce 2018 v celoevropské soutěži Entente Florale Europe reprezentovala malá obec ze Svitavska – Poříčí u Litomyšle. A ze soutěže si odnesla ocenění nejvyšší – zlatou medaili, kterou si minulý týden přivezla ze slavnostního předávání cen v irském městě Tullamore. Navázala tak na loňský úspěch města Brna a stala se v historii české účasti teprve čtvrtou obcí, která na zlato dosáhla.

Poříčí u Litomyšle bylo do mezinárodní soutěže Entente Florale Europe (EFE) nominováno jako vítěz Zelené stuhy České republiky 2017, která je organizována v rámci soutěže Vesnice roku. Obec se na hodnocení téměř rok pečlivě připravovala, s odbornou podporou našich komisařů a samozřejmě s podporou ministerstev životního prostředí a pro místní rozvoj a Krajského úřadu Pardubického kraje. Letos v červenci obec navštívilo devět komisařů – zástupců všech zemí, jež se letošního ročníku soutěže Entente Florale Europe účastnily.

Hodnocení probíhá podle předem daných kritérií, ve kterých Poříčí u Litomyšle dosáhlo až na hranici pro udělení zlaté medaile. Rozsáhlá škála kritérií je shrnuta do deseti hodnocených oblastí:

  1. Plánování a rozvoj obce
  2. Životní prostředí - přírodní prostředí
  3. Zastavěné prostředí
  4. Krajina
  5. Veřejná prostranství a zeleň
  6. Prvky zeleně – trvalé i sezónní
  7. Environmentální výchova, vzdělávání
  8. Zapojení obyvatel
  9. Turistika a volný čas
  10. Prezentace a komunikace

CO KOMISI V POŘÍČÍ U LITOMYŠLE NEJVÍCE ZAUJALO A ČÍM SI OBEC ZASLOUŽILA TAK VYSOKÉ HODNOCENÍ?

Obec se problematice tvorby životního prostředí a práci v krajině věnuje systematicky již od devadesátých let. V obci byl uspořádán mezinárodní workshop studentů architektury, z něhož se podařilo uskutečnit řadu výstupů. Obec při řešení zelených prvků v sídle i krajině postupuje nápaditě a přitom s citem pro tradiční ráz. Využívají tam moderních trendů – například při zakládání květinových záhonů v centru obce jsou využity letničkové druhově bohaté směsi z výsevu, jsou zakládány květnaté trávníky různých skladeb, kde si nejlepší směsi  obec sama vyhodnocuje a poté dále využívá.

Příkladný je vztah obce k urbanistickému rozvoji, kdy ke tvorbě nových struktur  přistupují aktivně, se zřetelí k pěší prostupnosti a ke komfortu života v obci.

Mezi nejatraktivnější prostranství v obci patří nově rekonstruovaný sklípek v centru s návaznou turistickou a cyklistickou odpočívkou, či nově vytvořený památník bezpráví – místo paměti obce na války i oběti totalitních režimů v minulém tisíciletí.

Účast v soutěži je  především oceněním dlouholeté práce vedení obce, ale i všech občanů, kteří se do společného života hojně zapojují. Soutěž je však pro obec přínosná také z mnoha dalších ohledů. Důležité je také to, že díky přípravě na hodnocení a pohledu „zvenku“ mohou zástupci vedení obce na některé věci získat nový pohled a nové impulzy. Jde tedy nejen o pohled zpět, ale především o impulz do budoucna. V neposlední řadě díky mezinárodnímu partnerství se obec stává členem velké rodiny oceněných měst a obcí, které Entente Florale Europe již od roku 1975 spojuje.

Mezi prvními gratulanty, k nimž se připojuje i redakce časopisu Moderní obec, byla Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu jako český garant a organizátor soutěží.

 

CO NAPSAL STAROSTA NA WEBU OBCE

Na webu obce http://www.obecporici.cz/ se starosta Poříčí u Litomyšle František Bartoš podělil o své zážitky z přebírání zlaté medaile. Mj. napsal: "Do Tullamore tak odjížděla naše osmičlenná delegace s obrovským očekáváním, jak že nás komise, která naši obec navštívila 17. 7. 2018, opravdu ohodnotí. Celý pobyt jsme si opravdu užívali tak, jak to u nás umíme. Pohodová přátelská atmosféra, kterou jsme snad přenesli jak na delegaci Pardubického kraje vedenou hejtmanem Martinem Netolickým, tak na senátorskou delegaci v čele se senátorkou Zdeňkou Hamousovou a senátorem Janem Horníkem či velvyslance ČR v Irsku Petra Kynštetra.

Účast na vyhlášení pojala naše obecní delegace jako reprezentaci České republiky, Pardubického kraje a obce samotné. Myslím si, že Česká republika byla v Irsku vidět a toto vše ještě umocnil okamžik, kdy z úst předsedy soutěžní komise Rudiho Geerardyna zaznělo, že jsme zlatí. V tento okamžik jsme dali volný průběh našim emocím a s neskutečnou radostí jsme přebírali toto významné ocenění. Pro mě osobně a já doufám, že i pro ostatní členy naší delegace, se jedná o nezapomenutelný zážitek. Po důstojných oslavách jsme se tak těšili do svých domovů. To jsme však ještě netušili, že nás čeká další překvapení a další emotivní zážitek. Při příjezdu do obce nás o půl třetí v noci čekalo u kulturního domu v Poříčí velké množství občanů, se kterými jsme se tak rádi podělili o naše zážitky a dojmy.

Je velice příjemné, když vidíte, že v podstatě celá obec vnímá toto ocenění jako velmi prestižní pro všechny občany, což dokazuje výzdoba v oknech jednotlivých domů, která tam stále visí. Smekám před našimi občany a je pro mě obrovskou ctí být jejich starostou, starostou tohoto velkého, úžasného a pospolitého týmu."*

/zr/

K foto

Obrovská radost zástupců Poříčí u Litomyšle po převzetí zlatého ocenění v irském městě Tullamore

Foto: web obce

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down