Povězte jeho příběh ostatním. Nominace na Strom roku končí Dnem Země 22. dubna

Nadace Partnerství již podvacáté hledá Strom roku České republiky. Kdo naváže na úspěch poslední vítězky Jabloně u Lidmanů, může následující dva týdny ovlivnit každý, a to až do půlnoci Dne Země 22. dubna.

Ke včerejšímu dni na web www.stromroku.cz přišly nominace bezmála tří desítek uchazečů o titul Strom roku ČR. „Letošní nominace ukazují, že lidé mají o jubilejní ročník zájem. Mezi uchazeči je například jinan přezdívaný Hirošima zasazený ze semen stromu, který přežil výbuch atomové bomby, téměř šestimetrový dub starý 427 let s přízviskem Podhorský velikán, ořešák zasazený odsunutými Němci nebo Lipové memento zatopené obce na Slezské Hartě,” představuje možné kandidáty na prestižní titul koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

K nominaci, která je na uvedeném webu,  stačí znát základní informace o stromu: jeho historii, druh, alespoň přibližné stáří a polohu, porotě pomohou i poutavé fotografie nebo archivní materiály. Hlavním kritériem úspěchu však je  příběh stromu a jeho spojení s místními lidmi.

Z došlých nominací pošle v červnu porota dvanáctku nejzajímavějších stromů do letního on-line hlasování. Vítěz získá odborné ošetření a postup do zimního celoevropského kola. Více na www.stromroku.cz.

HARMONOGRAM SOUTĚŽE

  • 22. 4. (Den Země): uzávěrka nominací do ankety
  • začátek června: zveřejnění 12 finalistů postupujících do hlasování veřejnosti
  • 21. 6. (letní slunovrat): začátek on-line hlasování
  • 22. 9.: vyhlášení vítězů
  • únor 2022: Evropské kolo ankety

/zr/

Na snímku:

Stromem roku 2020 se stala Jabloň u Lidmanů v Machově na Náchodsku

Foto: Marek Olbrzymek*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *