Praha chce zvýšit horní hranici rizikového příplatku strážníkům

Zvýšit atraktivitu profese strážníka obecní policie chce pražská radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová. Důvodem navrhované změny je především zlepšení podmínek odměňování strážníků obecní policie za práci vykonávanou s vysokým rizikem ohrožení života nebo zdraví.

Od letošního 1. ledna došlo změnou zákona k navýšení zvláštního (rizikového) příplatku příslušníků bezpečnostních sborů, a to z 6000 Kč na 10 000 Kč, což se však netýká strážníků. Odlišné odměňování je podle pražské radní Hany Kordové Marvanové neodůvodněné.

Požádala proto o pomoc ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. „Porovnáme-li práci strážníka obecní policie a policisty, zjistíme, že se jedná o práci obdobně náročnou a také obdobně rizikovou. Odlišné odměňování je tedy neodůvodněné, porušuje princip spravedlivého odměňování a zároveň snižuje atraktivitu strážnické profese na trhu práce,“ vysvětlila radní svůj záměr.

Praha se navíc dlouhodobě potýká s nedostatkem strážníků. V roce 2018 evidovala Městská policie hlavního města Prahy 285 volných míst. Převážně jde přitom o místa strážníků v přímém výkonu služby. Hana Kordová Marvanová si je jista tím, že aktuální rozdíl mezi výší rizikového příplatku členů bezpečnostních sborů a obecními strážníky ještě sníží atraktivitu profese, která je srovnatelná s prací příslušníka Policie ČR.

Jsem přesvědčena, že zvýšení horní hranice rizikového příplatku strážníků městské policie je opodstatněné a potřebné. Věřím, že ministryně práce a sociálních věcí se tím bude zabývat a věc na vládní úrovni podpoří,“ dodala pražská radní.

Navrhovaná změna by přitom automaticky neznamenala větší rozpočtovou zátěž pro jednotlivá města a obce. Bude totiž na zvážení jednotlivých obcí, zda ke zvýšení rizikového příplatku vzhledem k rozpočtovým možnostem přistoupí.*

/tz/

Ilustrační foto: Magistrát hl. m. Prahy

 

Komentáře ke článku 8

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *