Praha má nový manuál péče o své hřbitovy

Hlavní město Praha představilo Manuál tvorby veřejných prostranství pro pražské hřbitovy. Na území města se nachází 84 hřbitovů o celkové ploše přes 170 hektarů. Spravují je městské části, církve a většinu z nich městská organizace Správa pražských hřbitovů (SPH). Vedle rozlehlých nekropolí jsou to i hřbitovy lokálního charakteru, některé mají národní význam.

Manuál tvorby veřejných prostranství Pražské hřbitovy má být návodem, jak hřbitovy rozvíjet a pečovat o ně. Kromě hlavní funkce hřbitovů, tj. pohřbívání a vzpomínání na zesnulé, upozorňuje také na funkce urbánní, environmentální, kulturní a architektonické. Obsahuje též příklady dobré praxe u nás i v zahraničí. Součástí dokumentu, který zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) spolu s odborníky, je i katalog hřbitovů ve správě SPH, jenž byl v tomto rozsahu zpracován poprvé.

„Ráda bych, aby ti, kteří o pražských hřbitovech rozhodují a podílejí se na jejich podobě, vnímali manuál jako pomůcku pro uvažování o každodenní péči i pro uvažování o dalším rozvoji. Z toho důvodu byl už při svém vzniku konzultován se správci hřbitovů,“  řekla Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví, která má ve své gesci také pohřebnictví.

„Mám radost, že se ve vedení města našla vůle vydání manuálu prosadit. V minulosti byly hřbitovy a pohřebnictví často na periferii zájmu,“ doplnil Martin Červený, ředitel Správy pražských hřbitovů.

„Hřbitovy na území hlavního města tvoří často bariéru, nejsou prostupné a péče o ně se odlišuje. Manuál má za cíl podpořit a sjednotit jejich rozvoj a poukázat na možnost zlepšení těchto míst jakožto součástí veřejných prostranství,“ uvedl Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Jedním z příkladů, kdy vznik nového hřbitova už od počátku respektuje zásady zmíněné v manuálu, je budoucí suchdolský hřbitov. Jeho příprava začala v roce 2017 architektonicko-krajinářskou projektovou soutěží o návrh. „Díky spolupráci s pražskými experty v oblasti pohřebnictví už od zadání soutěže, přes vyhodnocení a přípravu projektu vzniká na “zelené“ louce areál hřbitova, kde bude místo pro klasické způsoby pohřbívání i rozptylová loučka a prostor pro vsyp ke kořenům,“ dodal Petr Hejl, starosta MČ Praha - Suchdol.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down