01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PŘEČTĚTE SI

V nakladatelství Portál vyšla práce pěti autorů Pedagogika volného času, která poprvé přináší souborný přehled předchozího vývoje, současného stavu i výhledu volného času dětí a mládeže. Publikace je rozčleněna do osmi kapitol: [*] úvodní zamyšlení nad volným časem a působení výchovných institucí v...

V nakladatelství Portál vyšla práce pěti autorů Pedagogika volného času, která poprvé přináší souborný přehled předchozího vývoje, současného stavu i výhledu volného času dětí a mládeže.

Publikace je rozčleněna do osmi kapitol:

[*] úvodní zamyšlení nad volným časem a působení výchovných institucí v jeho průběhu;

[*] teoretické a praktické vymezení volného času, základních přístupů k jeho pojetí a praxi;

[*] výchova mimo vyučování včetně vymezení jejích funkcí, zařízení, zvláštností jejich působení, hmotného vybavení i nových jevů;

[*] výchovná a vzdělávací činnost v době mimo vyučování;

[*] přehled školských zařízení výchovy mimo vyučování;

[*] hlavních tendencí vývoje a typů aktivit;

[*] perspektivy volného času z hlediska dosavadního vývoje, jeho dnešního pojetí a možností realizovat práva dítěte;

[*] seznam vybraných právních norem pro práci vychovatelů. které jsou vybaveny četnými příklady z praxe, popisy i náměty konkrétních aktivit, charakteristik zařízení i výchovných situací.

Pedagogika volného času je určena profesionálům z oblasti školství (vychovatelům, pracovníkům středisek volného času), dalších rezortů (sociálním pracovníkům) i neprofesionálům (pracovníkům sdružení dětí a mládeže, organizací dospělých působících mezi nimi, rodičům i dalším).

Četné podněty zde najdou rovněž pracovníci samosprávy. Pro ně se volný čas nejmladších občanů stává náročným úkolem a možností, jak napomáhat ke zdravému vývoji současné společnosti.

BŘETISLAV HOFBAUER

o o o

Kniha Ing. Petra Berčíka "Financovanie miestnych samospráv v Slovenskej republike", vydaná ve spolupráci Ekonomické fakulty Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici a LSGAC - Centra asistencie pre miestne samosprávy Bratislava, je soubornou prací zahrnující dokumentaci o rozvoji financování a hospodaření měst a obcí na Slovensku v letech 1991 až 1997.

Těžiště této ojedinělé práce spočívá v rozboru jednotlivých rozpočtových položek municipalit v SR. Podrobně popisuje a na bohatém tabulkovém a grafickém materiálu ilustruje vývoj nejen příjmových položek místních rozpočtů, ale zabývá se také výdajovou stránkou. Vlastní financování obcí je pro větší názornost doplněno o právní úpravu SR v oblasti obecního hospodaření a majetku a pro pochopení širších souvislostí obohaceno o základní postavení a hlavní úkoly slovenských municipalit a jejich orgánů.

Svým komplexním pojetím je kniha vhodná jako informační materiál pro odbornou veřejnost, jako učební pomůcka i jako vysoce kvalitní výchozí materiál pro vědeckou práci.

PETR TOTH,

Katedra veřejné správy

a regionálního rozvoje

VŠE Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down