Přes půl milionu korun putuje na nové stromy. O další peníze až do konce srpna soupeří lidé v on-line hlasování

Města a obce, spolky nebo třeba dobrovolní hasiči vysadí na třiadvaceti místech republiky tisíce nových stromů a keřů. Nadace Partnerství letos rozdělila na podporu výsadeb přes půl milionu korun. Lidé díky tomu budou moci založit i obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek.

O dalších 150 tisíc korun právě nyní soutěží v rámci každoroční výzvy Stromy místo letáků dalších jedenáct zájemců. Kdo získá největší podporu veřejnosti a spolu s tím i finance na podzimní výsadby se rozhoduje na webu společnosti MAKRO.

Nové stromy vytvoří v přehřátých ulicích i strádající krajině přirozenou hráz proti suchu, erozi i dalšímu utužování půdy. Tyto výsadby jsou první vlaštovkou iniciativy Sázíme budoucnost (https://www.sazimebudoucnost.cz/), kdy chceme díky společné výsadbě deseti milionů stromů v horizontu pěti let vrátit život do českých měst a polí. Očekáváme obrovský zájem, už nyní se nám hlásí stovky zájemců o podporu výsadeb. Těším se, že společně s nimi začneme od září pracovat na proměně naší krajiny a měst,“ slibuje si ředitel pro strategii Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Jeho slova potvrzuje i letošní poptávka po sázení stromů, kdy se na jednání grantové komise sešla bezmála stovka žádostí.

Až do konce srpna lze podpořit některé z nich také v internetovém hlasování Stromy místo letáků, viz: https://www.makro.cz/spolecenska-odpovednost/stromy-misto-letaku/hlasovani-pro-stromy. Grantový program, díky němuž věnuje společnost MAKRO ČR Nadaci Partnerství dvacet korun za každého zákazníka, který se zaregistruje k odběru elektronických letáků, slaví dekádu spolupráce. „Od roku 2009 se nám podařilo ,prosázet‘ přes 1,2 milionu korun, díky kterým roste na 55 místech celé republiky 3139 nových stromů a keřů. Stromy pomáhají každoročně sázet stovky dobrovolníků, celkem se do výsadbových akcí zapojilo přes čtyři tisíce lidí,“ bilancuje Romana Nýdrle ze společnosti MAKRO.

Podporu již tradičně získaly především projekty na výsadby alejí a ovocných stromů. Mezi nimi i dvojice brněnských projektů na výsadbu jabloní, které uspěly v mimořádné výzvě Osvěž Brno jablky, která probíhala ve spolupráci se společností Heineken, a to během loňského léta. Další výsadby mohla Nadace Partnerství finančně podpořit díky přispění individuálním dárcům veřejné sbírky Nadace Partnerství, běžcům RunCzech, společností E.ON, Košík.cz, Akzo Nobel a Reda.*

/tz/

Ilustrační foto: Nadace Partnerství

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *