Autor
Kategorie:
Různé

Projekty sociální inovace z ČR bodují

Rakouská soukromá nadace Unruhe (Neklid) uděluje od roku 2005 ceny SozialMarie (www.sozialmarie.org)za sociální inovace, které se v praxi osvědčily a mohou inspirovat ostatní. K účasti v soutěži jsou zvány projekty z celého Rakouska, Maďarska a České republiky. Pro Německo, Chorvatsko, Polsko,...

Rakouská soukromá nadace Unruhe (Neklid) uděluje od roku 2005 ceny SozialMarie (www.sozialmarie.org)za sociální inovace, které se v praxi osvědčily a mohou inspirovat ostatní. K účasti v soutěži jsou zvány projekty z celého Rakouska, Maďarska a České republiky. Pro Německo, Chorvatsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko platí okruh 300 km od Vídně.

Ze 308 letos přihlášených projektů jich bylo nominováno 36 a odměněno 18. Vedle finančních cen poroty se v Rakousku, Maďarsku a u nás uděluje též cena publika, kterou je výroba videoklipu o projektu.

ČR měla mezi oceněnými své zástupce hned několikrát. Druhou nejvyšší cenu (10 tisíc eur) obdržel projekt »Noc venku«. Happening nocležníků v kostele svatého Václava v Ostravě proběhl loni v listopadu a upozornil veřejnost prostřednictvím kulturního a odborně-vzdělávacího programu na situaci bezdomovců. Výnos ze vstupného formou potravin se rozdělil mezi dvě denní centra pro osoby bez domova. Cílem projektu byl jednak fundraising pro denní centra a podpora organizací pracujících s lidmi bez domova.

Cenu v hodnotě 1000 eur získalo sdružení Pragulic. Jeho projekt »Poznej Prahu jinak!« tvrdí, že »nikdo nezná ulice města lépe než lidé, kteří v nich žijí«. Pragulic proto školí a zaměstnává lidi bez přístřeší jako průvodce městem.

Ocenění ve výši 1000 eur podpoří také sdružení Dotyk, jež pomáhá mladým lidem postiženým schizofrenií, s vybudováním aktivačního centra. Cílem projektu jsou inkluzivní opatření jako např. asistenční služba a vytvoření funkční skupiny rodin, které si pomáhají při překonávání problémů.

O ceně publika rozhodla veřejnost v internetovém hlasování a přiřkla ji projektu Pamět národa.

Ceny SozialMarie 2013 se předávaly 1. května v budově rakouského rozhlasu ORF ve Vídni. Zleva: Josef Weber, člen představenstva nadace Unruhe, zástupci projektu Noc venku a Petra Radeschnigová, členka poroty.

FOTO: Anna Rauchenberger

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *