První setkání v Pardubicích

První setkání v Pardubicích První pracovní setkání krajských hejtmanů proběhlo 5. ledna v Pardubicích. Hostiteli byli hejtman Pardubického kraje Roman Línek a hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, kteří touto společnou akcí ukázali, že jejich regiony nejsou takovými rivaly, jak se o nich...

První setkání v Pardubicích

První pracovní setkání krajských hejtmanů proběhlo 5. ledna v Pardubicích. Hostiteli byli hejtman Pardubického kraje Roman Línek a hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, kteří touto společnou akcí ukázali, že jejich regiony nejsou takovými rivaly, jak se o nich traduje.

Pozvání přijali představitelé deseti krajů včetně primátora hlavního města Prahy. Jednání probíhala společně, nedošlo tedy na separátní rozhovory podle politických stran.

Hejtmané přišli na své posty „zdola“, bez rozlišení stranické příslušnosti, zdůvodnil hladký průběh setkání na tiskové konferenci hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek.

Na konec jednání vydali hejtmané a primátor hlavního města Prahy společné prohlášení. Krajští hejtmané se tak na historicky prvém společném pracovním jednání shodli na následujících závěrech, které budou v příštím období prosazovat:

Česká republika musí působit jako jednotný unitární stát, který se skládá ze 14 samosprávných plnohodnotných krajů. Tyto kraje by měly být co nejdříve dovybaveny pravomocemi a především ekonomickou samostatností, která umožní skutečný výkon samosprávy.

Navrhujeme vytvořit společný orgán – asociaci regionů České republiky – který bude zastupovat zájmy krajů vůči ostatním subjektům v České republice i v zahraničí – zejména k orgánům Evropské unie. Dále bude koordinovat jednotný postup krajů v systémových otázkách. Počítá se s partnerskou spoluprací se Svazem měst a obcí České republiky.

Při určování vlastních příjmů krajů, které z našeho pohledu musí platit od roku 2002, jsme připraveni se společně s vládou a parlamentem podílet na znění příslušného zákona. Pokud nenajdeme s centrálními orgány shodu, budeme tento problém řešit společnou legislativní iniciativou samosprávných krajů České republiky.

Jsme přesvědčeni, že zejména orgány justice, policie a finančních úřadů by měly cílově upravit svoji strukturu na 14 krajů, které tvoří Českou republiku.

Jsme přesvědčeni, že vznik krajských samospráv pomůže naplnit, stabilizovat a dále rozvinout zastupitelskou demokracii v naší republice.

Sylva Zajíčková,

tisková mluvčí

Krajského úřadu Pardubice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *