Radnice mohou po celý květen žádat o grant na podzimní výsadbu stromů

Žádosti o finanční podporu na podzimní výsadbu stromů začala od včerejšího dne přijímat Nadace ČEZ. Obce a města ji mohou žádat o grant až do konce května.

Habry, lípy, javory či ovocné stromy už zapouštějí své kořeny na dvaceti pěti  místech v různých místech České republiky, kde  Nadace ČEZ v rámci grantového řízení Stromy přispěla na jarní výsadbu celkovou částkou více než 2,9 mil. korun. Například v Moravskoslezském kraji už roste habrová alej v Havířově, ve Zlínském kraji se zase těší z nové slívové aleje v Mistříně na Uherskohradišťsku a v Olomouckém kraji se chystá výsadba aleje několika druhů stromů v obci Hvozd na Prostějovsku. Nadace ČEZ zároveň začala přijímat žádosti o finanční podporu na podzimní výsadbu, které mohou města a obce podávat do konce května.

Počínaje 1. květnem bylo spuštěno 2. kolo grantového řízení STROMY 2019, v jehož rámci mohou města a obce žádat Nadaci ČEZ o finanční příspěvek na podzimní výsadbu stromů a dřevin po celý květen. Žádat můžou všichni, kterým nebyl schválen nadační příspěvek v letošním prvním kole. Podzimní výsadba zpravidla začíná během října a poslední stromky se sázejí ještě na začátku prosince.

Do jarní výsadby bylo zahrnuto celkem 25 schválených projektů Nadací ČEZ v celkové hodnotě 2 970 691 korun.

Lípy, habry, jabloně, či třeba keřové růže a další druhy dřevin zapouštějí kořeny v obydlených místech i volné krajině díky grantovému řízení Nadace ČEZ Stromy už osm let. „Doposud bylo podpořeno 400 projektů zaměřených na výsadbu zeleně a obyvatelé měst a obcí zasadili 92 125 stromů a další zeleně. Těší nás, že jim můžeme vycházet vstříc a zároveň tak přispět ke snížení emisí CO2 a dalších škodlivých látek,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Jeden strom za svůj život z atmosféry odebere přibližně jednu tunu kysličníku uhličitého. Vhodně umístěná alej je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu a tlumit výkyvy teploty. Slouží rovněž jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna.*

Další informace o grantovém řízení a formuláře ke stažení na www.nadacecez.cz.

/zr/

K foto:

V Mohelnici při výsadbě stromů podpořené Nadací ČEZ pomohli i ti nejmenší.

Foto: archiv Nadace ČEZ

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *