Senátní „měkčí“ verze novely zákona o střetu zájmů Poslaneckou sněmovnou neprošla

I navzdory pokusu ještě na poslední chvíli ochránit v maximální možné míře soukromí komunálních politiků - když se totiž dnes v Praze krátce po poledni před Úřadem vlády ČR uskutečnil happening Sdružení místních samospráv ČR a Spolkem pro obnovu venkova ČR na podporu senátního návrhu novely zákona o střetu zájmů, Poslanecká sněmovna o několik hodin později návrh horní parlamentní komory odmítla. Znamená to, že centrální registr majetkových oznámení vybraných kategorií komunálních politiků zůstane volně přístupný, aniž by zájemce o informace z registru musel podat individuální žádost a dotyčný politik se dozvěděl, kdo o jeho data v registru projevil zájem.

Podle dnešního usnesení Poslanecké sněmovny tak část údajů v majetkových oznámení vybraných kategorií veřejných funkcionářů obcí a měst bude neveřejná, ale registr oznámení zůstane volně přístupný.

Novela zákona o střetu zájmů byla připravena kvůli tomu, že stávající podoba zákona by odradila mnohé zájemce o práci v zastupitelstvech obcí a měst v nadcházejících říjnových komunálních volbách. Například někteří manažeři či pracovníci finančních ústavů mají zakázáno zveřejňovat své příjmy. Již dříve v nezávislém průzkumu SMS ČR nadpoloviční většina respondentů uvedla, že vůbec zvažuje, zda bude v nadcházejících komunálních volbách znovu kandidovat do veřejných funkcí.

U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, proto nově mají být veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách.

Neveřejné mají být všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě těch komunálních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.*

/čtk, rš/

K foto:

Z dnešního happeningu uspořádaného Sdružením místních samospráv ČR a Spolkem pro obnovu venkova ČR před Úřadem vlády ČR

Foto: Ivan Ryšavý

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *