Soutěž „Chytrá města pro budoucnost“ volá

Historicky poprvé probíhá v Česku národní soutěž v oblasti SMART CITY – tzv. Chytrých měst. Soutěž nese název "Chytrá města pro budoucnost" a jejím cílem je propagovat a podporovat využívání inovativních postupů včetně zapojení moderních technologií za účelem zkvalitnění života lidí ve městech a obcích. Soutěž se uskuteční pod záštitou resortu Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj. Vyhlašovatelem je Smart City Innovations Institut.

Stále častěji chytré technologie využívají i menší města či regiony. Není divu. Přispívají totiž k lepšímu a pohodlnějšímu životu lidí. To potvrzuje i Radim Ševčík, statutární ředitel Smart City Innovations Institutu (SCII): „Chytrá města nejsou jen o využití jednotlivých technologií. Pro rozvoj programů SMART CITY je podstatné zapojení veřejnosti. Jde o to, aby technologie skutečně byly lidem k užitku. Tím se pak zvýší celkový komfort života ve městech a obcích.
A o to přesně jde.“


I z toho důvodu není překvapením, že projekty SMART CITY zdomácněly už i v českém prostředí. Najde se mnoho měst, která chytrá řešení již dnes využívají či zavádějí. Jedná se o řadu možností, jak se dá lidem život ve městech zpříjemnit. Podle odhadů má být jen do roku 2020 v Česku proinvestováno až 100 mld. Kč, a to zejména v oblastech energetiky, mobility a dopravy, odpadového hospodářství, bezpečnosti a řízení samospráv. Bude tak možné financovat spoustu projektů a aktivit s využitím takových postupů či projektů, které mají v konečném důsledku napomoci vylepšit kvalitu života obyvatel, zefektivnit a zlevnit vybraná řešení ve městech.  Nabízí se otázka, kde mohou samosprávy čerpat inspiraci k jejich funkčnímu využívání?

Smart City Innovations Institut přišel s řešením v podobě soutěže „Chytrá města pro budoucnost 2017“. Jedná se o vůbec první soutěž svého druhu v České republice. Má za cíl definovat trendy, propagovat SMART CITY projekty a podporovat obce, města i kraje ve sdílení a dobré praxi využívání nejmodernějších postupů. Radim Ševčík za SCII k tomu dodává:  „Soutěž Chytrá města pro budoucnost má přispět ke správnému vnímání programu SMART CITY. Samosprávy i dodavatelé chytrých řešení získají mimo jiné návod, jak projekty zapojit do městských struktur a jak je efektivně využívat.„

 Do soutěže se mohou zapojit kromě měst, obcí a regionů také dodavatelé chytrých projektů. Soutěží se v kategoriích PROJEKT (dnešní vnímání SMART CITY), MODEL (udržitelná  budoucnost SMART CITY), IDEA (trendy a inspirace) a OSOBNOST (charisma SMART CITY).  Přihlášeny mohou být i ty záměry, které zatím nebyly realizovány. Porota sestavená z odborníků a nejvýznamnějších stakeholders bude příští vítěze posuzovat podle základních pilířů definovaných v souvislosti s metodikou SMART CITY. Podle nich se posuzuje  proveditelnost, udržitelnost, úspora, otevřenost dat a zapojení veřejnosti.  

 

Titulárním partnerem soutěže ,,Chytrá města pro budoucnost”  je  Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM ČR).  Jedná se o mezinárodně certifikovanou asociaci, která významně přispívá k rozvoji programu SMART CITY v Česku. Sdružuje na 130 tuzemských měst, obcí i regionů. Již 22 let podporuje kvalitu veřejné správy a udržitelný rozvoj podle cílů OSN.

Soutěž „Chytrá města pro budoucnost“ se koná pod záštitou resortu Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj. Dále ji podporují: Asociace malých a středních podnikatelů, Asociace chytrého bydlení, sdružení CZECH TOP 100 a další partneři.

 

Soutěž „Chytrá města pro budoucnost“ byla vyhlášena 1.12. 2016 na konferenci NSZM Udržitelné město 2016 v Praze. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 15. května 2017. Odborná porota následně vyhodnotí projekty a 21. června 2017 proběhne vyhlášení vítězů ve Španělském a Rothmayerově sále Pražského hradu v rámci galavečera CZECH TOP 100 – vyhlášení  23. ročníku žebříčku „100 nejvýznamnějších firem ČR“. Výherci soutěže mají kromě zisku prestižního titulu možnost přihlásit se do světového kola obdobné soutěže. Dále získají hodnotné ceny od partnerů a kompletní (metodickou, finanční, komunikační, technologickou) podporu při zavádění SMART CITY řešení.

 

 

Veškeré propozice a pravidla soutěže „Chytrá města pro budoucnost 2017“ včetně přihlášky jsou uvedeny na webovém portále www.soutezchytramesta.cz.

 

Vyhlašovatelem soutěže je SCII /Smart City Innovations Institut z.ú./, nevládní nezisková organizace, jejímž cílem je podpora tří prioritních os: otevřené platformy odborníků v prostoru SMART CITY, dlouhodobé metodické standardizace principů SMART CITY na celostátní i mezinárodní úrovni a vývoj vlastních specifických produktů. Mezi ně patří především výuka a komunikace jako nezbytný podklad pro široké pochopení všech principů SMART CITY a proaktivní diskuzi se zapojením veřejnosti, SMART CITY ROAD MAPS – návrhy a implementace, transfer znalostí z globálního prostoru SMART CITY na lokální úroveň, dále pak výzkumné činnosti s vazbami na vysoké školy.

/zr/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *