Začal již 19. ročník populární ankety Strom roku. Až do 30. dubna mají lidé možnost do ankety nominovat strom s nejsilnějším příběhem. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce.

Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku 2021 v letním on-line hlasování. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola. To letos ovládla česká reprezentantka – Chudobínská borovice (viz: https://www.moderniobec.cz/co-mozna-uniklo-v-zaplave-informaci-o-koronaviru-evropsky-strom-roku-2020-je-z-ceske-republiky/).

Nominovat stromy do národního kola ankety Strom roku 2021 lze až do 30. dubna na: www.stromroku.cz.

„Nerozhoduje stáří stromu ani košatost jeho koruny či fotogeničnost. Porota hodnotí zejména historii a příběh stromu a jeho environmentální, ale i společenský a historický význam pro dané místo a komunitu. Do ankety pak upřednostňujeme skupinové návrhy před návrhy jednotlivců. Získávání hlasů pro finalisty je náročné, a pokud za stromem stojí silná základna místních, je to pro nás signál, že strom si v často tvrdé konkurenci dobře povede,“ rozvádí podmínky přihlášek koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Pro nominaci stromu do soutěže je potřeba znát několik základních údajů. Vedle příběhu stromu je nutné znát i jeho druh, lokalitu, kde roste, přibližné stáří a obvod kmene ve výšce 130 cm. Fotografie ze současnosti i minulosti a informace o možnostech spolupráce na sběru hlasů s dalšími lidmi a organizacemi šance přihlášky také významně navýší.

„Za téměř dvacet let naší ankety víme, jak je důležitá i výsadba nových stromů a péče o ně. Proto se anketa Strom roku stala součástí iniciativy Sázíme budoucnost. Pokud se s ní chcete blíže seznámit – a třeba podpořit podzimní výsadby – zveme vás dnes od 20:05 hodin ke sledování pořadu Zázraky přírody na ČT1,“ dodává Andrea Krůpová.*

/zr/

V evropské anketě Evropský strom roku 2020 ziskem 47 226 hlasů Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady na Žďársku (na snímku) nechala ostatní soupeře daleko za sebou. Díky dobrovolnému závazku mikroregionu Bystřicko místní vysázejí také stejný počet stromů do okolí přehrady.

Pomyslné stříbro v anketě putuje do Chorvatska, kde Jinan z Daruvaru vybojoval 28 060 hlasů, těsné třetí místo slaví v ruské Kalmycké republice, tamní Osamělý topol získal 27 411 hlasů. Celkově se letos v populární anketě sešlo 285 174 hlasů.

Uzavření evropských hranic přesunulo vyhlášení do on-line prostoru, celkové výsledky i záznam z vyhlášení najdete na: https://www.treeoftheyear.org/results.
„Účast v anketě Evropský strom roku 2020 nám přinesla ohromné množství příjemných zážitků. Tím prvním z nich byla příležitost zúčastnit se tohoto prestižního klání, v němž bylo veřejnosti představeno šestnáct nádherných stromů se zajímavými příběhy. Dalším krásným zážitkem byl samotný průběh ankety, zájem ohromné spousty lidí o hlasování i o další aktivity. Tímto děkujeme Nadaci Partnerství za deset let úspěšné práce na poli popularizace ekologického vzdělávání,“ shrnul své pocity z klání starosta Víru Ladislav Stalmach, který spolu s dalšími strom do soutěže přihlásil.
Vyhlášení výsledků, které se mělo již tradičně konat v prostorách Evropského parlamentu, letos proběhlo on-line. „Přemýšleli jsme, jak zprostředkovat šestnácti evropským komunitám radost z výsledků. Nakonec jsme spojili příběhy stromů a osobní svědectví prvních tří finalistů do videa, které mohou nyní sledovat a sdílet mezi sebou fanoušci stromů bez ohledu na hranice a karantény,” shrnula Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním pořadatelem ankety.
Třistapadesátiletá Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím.

Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

Mikroregion Bystřicko, jehož je obec Vír členem, přislíbil za každý hlas v anketě vysadit jeden strom. V okolí Vírské přehrady by jich tak v letošním roce mělo přibýt 47 226. O výsadbu se postarají dobrovolníci.*
/zr/

Na snímku:

Chudobínská borovice – Evropský strom roku 2020

Foto: archiv Nadace Partnerství

Soutěž Evropský strom roku 2020 vstupuje do své závěrečné fáze. Od neděle již podporovatelé svých stromů nevidí průběžné počty hlasů pro své favority, a to až do slavnostního vyhlášení výsledků 17. března. Poslední veřejná čísla dávala největší náskok české, 350 let staré Chudobínské borovici, která vedla s náskokem 34 885 hlasů. Stříbrnou příčku obsadili prozatímně ruský Osamělý topol z Kalmycké stepi s 25 426 hlasy a na třetím místě zakotvil chorvatský Jinan s Daruvaru s průběžným ziskem 23 417 podporovatelů.

Hlasování zůstává otevřené až do půlnoci 29. února na stránkách www.evropskystromroku.cz.

„Pro stromy se prozatím sešlo přes 232 tisíc hlasů. Chudobínská borovice si udržuje dlouhodobě náskok a prestižní titul tak vůbec poprvé možná zamíří do Česka, kde se nápad na hledání Stromu roku zrodil. Veřejnost může ale pořadím stále zamíchat, hlasování je otevřeno celý týden až do konce února a každý má dva hlasy,“ přiblížila soutěžní princip Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním koordinátorem ankety.

Podporu české reprezentantce vyjádřilo i několik osobností, mezi nimi i jedna z nejsledovanějších person českého Instagramu Leoš Mareš. „Společné hlasování nám jde, vy to víte. Naše borovice zatím v hlasování vede, poráží pěkné stromy a konkurence je silná. Věřím, že společně dotáhneme borovici k vítězství,“ vzkázal hlasujícím ve videu.

Na facebooku vznikla také skupina Fandíme chudobínské borovici, která spojila už více než sedm a půl tisíce lidí. Skupina slouží jako platforma pro fotky, malby, vzpomínky na zaniklý Chudobín a samozřejmě výzvy k hlasování pro českou favoritku.

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, které bychom měli chránit. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi.

Kdo nakonec vystoupí na bednu vítězů, to odhalí slavnostní večer 17. března v Evropském parlamentu v Bruselu pod záštitou europoslanců Luďka Niedermayera a Michala Wiezika.

Chudobínská borovice (borovice lesní, Pinus Sylvestris) roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady na Žďársku. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.*

/zr/

Na snímku: královna zatopeného údolí - Chudobínská borovice

Foto: archiv

Letos stoletá Lípa svobody z místní části Zádvoří ve Velkých Opatovicích u Brna dostala v místním dialektu přízvisko Zádvorská lepa. Strom s netradičním názvem vybojoval prvenství v celostátní populární anketě Strom roku.

Strom s netradičním názvem (na snímku) zvítězil v celostátní anktetě Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství za podpory Ministerstva životního prostředí tento rok již posedmnácté. S rekordním ziskem 26 242 hlasů nechala lípa s velkým odstupem všechny ostatní konkurentky za sebou. Druhé místo s 4217 hlasy připadlo Bohdanečské lípě, bronzovou medaili si odnáší Rtyňská lípa svobody s 3562 hlasy. Letos o podporu veřejnosti soupeřily výhradně takzvané Stromy svobody, které upomínají na důležité milníky samostatného Československa.

Slavnostní ocenění převzali zástupci vítězů ve čtvrtek 11. října večer na brněnské Hvězdárně a planetáriu. Galavečeru předcházela společná výsadba lípy finalisty a příznivci ankety ke sto letům republiky v sídle pořadatele anket: Otevřené zahradě Nadace Partnerství.

Vítězku ankety označujeme jako poslední ze sester. Jako jediná z šestnácti Lip svobody, které se sázely ve Velkých Opatovicích na počest vzniku našeho samostatného státu, přečkala dodnes. Zdárně přežila i ořezy kvůli elektrickému vedení a vyhnula se dokonce i kácení, které jí hrozilo kvůli vytvoření parkoviště. Sousedící vinárna dnes hrdě nese jméno U Lípy. Zádvorská lepa je nejen významným orientačním bodem ve městě, ale je i symbolem nezdolnosti a svobody našeho státu,“ líčí příběh vítěze koordinátorka ankety Andrea Krůpová.

Vedle prestižního titulu strom obdržel také poukaz na odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude soutěžit v nadnárodním pokračování ankety o cenu Evropský strom roku. „Hlasování v evropském kole začíná 1. února, český zástupce bude soutěžit v konkurenci dvanácti dalších zemí starého kontinentu,“ připomíná Andrea Krůpová.

Zkrátka však nepřijde žádný z dvanáctky finalistů. Výtěžek ze zpoplatněného hlasování připadne zpět komunitám, které stromy nominovaly. Ty je pak použijí na ošetření a výsadby nových stromů v jejich obcích nebo úpravu jejich okolí a tvorbu propagačních materiálů o stromech. „Celkově se nasbíralo přes 50 tisíc hlasů, o téměř deset tisíc více než vloni. Díky tomu Nadace Partnerství bude moci mezi dvanáct finalistů rozdělit více než 160 tisíc korun podle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat,“ shrnuje Andrea Krůpová.*

K témuž také na: https://www.nadacepartnerstvi.cz/Krajina-stromy-a-voda-/Stromy/Strom-roku.

 

Pořadí finalistů ankety Strom roku 2018

Počet   hlasůVýtěžek z hlasování (Kč)
1.Zádvorská lepa   26 242    76 815,10
2.Bohdanečská lípa     4217    13 426,35
3.Rtyňská lípa svobody     3562    11 930,10
4.Moravičanská lípa na návsi     3417    13 122,35
5.Lípa svobody u pomníků     2760      8162,40
6.Ročovská lípa svobody     2365      8839,75
7.Lípa svobody Palachova     2315      8450,25
8.Lípa svobody na Kamenickém nám.     1706      6492,30
9.Vlachovobřezská lípa paměti     1697      6318,45
10.Petrovická lípa svobody     1682      5361,80
11.Junácká lípa svobody        157         719,15
12. Lípa skautů          20         551,00

Zdroj: Nadace Partnerství

/zr/

 

Na snímku:

Lípa svobody z místní části Zádvoří ve Velkých Opatovicích u Brna se letos stala vítězem celostátní ankety Strom roku 2018

Foto: Marek Olbrzymek

 

 

 

Vítězem 16. ročníku ankety Strom roku 2017 se stal 230 let starý ořešák z Kvasic ze Zlínského kraje, který v hlasování veřejnosti obdržel více než 10 tisíc hlasů. Druhé místo obsadila lípa U Obrázku z Tvrdonic s 8,5 tisíci hlasy, třetí v pořadí skončil strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem s téměř 7,7 tisíci hlasy. Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 40 tisíc. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo včera večer na Hvězdárně a planetáriu v Brně v rámci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM.

Vítězný ořešák černý (Juglans nigra) se nachází v památkově chráněném zámeckém parku v Kvasicích (okr. Kroměříž). V obci kdysi působily významné šlechtické rody, jejichž majitelé se starali o rozkvět lesů, zahrad a parků. Pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století tam vznikla barokní zahrada, na jejímž místě založil hrabě J. N. Lamberg v roce 1790 krajinářský park se zmiňovaným ořešákem. Jeho stáří tak můžeme odhadovat na zhruba 230 let. Vzrostlý strom vzbuzoval velkou úctu u obyvatel a sklízí obdiv i v dnešní době. Rozměry stromu jsou opravdu úctyhodné, obvod kmene měří 672 cm, výška stromu činí 25 m a šíře koruny je 32 m.
Možná i z těchto důvodů pod ořešákem stávala dřevěná kaplička se soškou Panny Marie i s klekátkem, kterou nechala zhotovit hraběnka Leopoldina Thunová rozená Lamberková, na památku úmrtí svého otce, jenž tragicky zahynul v řece Moravě. Od doby zpřístupnění parku veřejnosti se ořešák stal cílem častých duchovních návštěv lidí z Kvasic a okolí. Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy se park ocitl metr pod hladinou vody. Díky odbornému zásahu se strom znovu vzkřísil a je stále neodmyslitelnou ozdobou parku. V současné době obec zvažuje vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti.
Zástupci Kvasického ořešáku převzali ocenění a poukaz na odborné ošetření lípy od firmy Prostrom Bohemia. Ořešák bude v únoru jako vítěz národní ankety zastupovat Českou republiku v mezinárodním kole anklety Evropský strom roku 2018 ( https://www.treeoftheyear.org/ETY-2/Uvod.aspx ).
Anketa Strom roku je charitativním projektem, a proto bylo hlasování zpoplatněné. „Jednotlivé finálové stromy bylo možné podpořit zasláním dárcovských SMS nebo koupí hlasovacích archů. Letošní výtěžek je vyšší než 128 tisíc korun a rozdělí se mezi dvanáct finalistů podle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat. Navrhovatelé pak finance použijí k péči o stromy, úpravě jejich okolí nebo výsadbě nových stromů,“ vysvětlila koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.*
Výsledky ankety Strom roku 2017
1. Kvasický ořešák (Zlínský kraj) – 10 104 hlasů
2. Tvrdonská lípa u Obrázku (Jihomoravský kraj) – 8 542 hlasů
3. Strážný dub na Kabátě (Ústecký kraj) – 7 694 hlasů
4. Vilémovický tis (kraj Vysočina) – 4 793 hlasů
5. Lípa v Kuklíku (kraj Vysočina) – 3 505 hlasů
6. Dub v Růžové ulici (Plzeňský kraj) – 2 403 hlasů
7. Vrbička (Karlovarský kraj) – 1 725 hlasů
8. Drážní buk (Královéhradecký kraj) – 992 hlasů
9. Sedloňovská lípa (Královéhradecký kraj) – 467 hlasů
10. Památná lípa v Kojetíně (Moravskoslezský kraj) – 179 hlasů
11. Broumovský jasan (Plzeňský kraj) – 103 hlasů
12. Bukowiecki starzik (Moravskoslezský kraj) – 26 hlasů
/np/
K foto:
Kvasický ořešák černý se stal Stromem roku 2017
Foto: Marek Olbrzymek

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down