Senát vrátí nový stavební zákon do sněmovny. MMR bude opět hledat podporu u poslanců.

„Věřím, že v dolní komoře znovu najdeme podporu, abychom nový stavební zákon definitivně schválili a mohl jít k podpisu prezidenta. V tom případě by byl platný od začátku příštího roku a postupně začal vstupovat v účinnost,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. I s opozicí se na většině principů nového zákona totiž shodujeme, neschválit nový zákon by ministryně považovala za promarněnou šanci a hazard s budoucností země.

„Pokud Piráti chtějí další čtyři roky na vytvoření nového zákona, dostali bychom se opět do stavu, kdy by se měl schvalovat před volbami. A pak bychom opět zjistili, že vytvořit stavební zákon, který by vyhověl všem, prostě není možné. Ve stavebním právu se setkává obrovské množství zájmů, z nichž velká část je protichůdná. My už si ale další čtyři roky stavební agónie, kdy nám budou z nerealizovaných projektů kvůli politikaření utíkat miliardy, prostě nemůžeme dovolit,“ dodala Klára Dostálová.

O podpoře nového stavebního zákona ministryně opět jedná i s KSČM. Ta si potřebu rekodifikace velmi dobře uvědomuje, vadil jí ale pozměňovací návrh, který u bytů odstranil povinnost denního osvětlení a přirozeného větrání. Ministerstvo pro místní rozvoj s tímto pozměňovacím návrhem nesouhlasilo, proto společně hledají řešení, jak tyto parametry legislativně zachovat.

Klíčové je dodržování lhůt a nezávislost úředníků

„Bohužel se nám nepodařilo senátory přesvědčit, že jedině profesionální státní stavební správa konečně zajistí dodržování lhůt a nezávislost úředníků stavebních úřadů. Nezávislost úředníků je přitom klíčová i pro odstranění tzv. systémové podjatosti, která aktuálně komplikuje velké stavby typu Pražského okruhu nebo metra D. Jiný recept ale nikdo nenabízí,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Senátoři zejména odmítají, aby stavební úřady přešly pod stát. Podstata řady současných problémů stavebního práva je ale právě v tom, že úředník placený obcí není dostatečně nezávislý na politickém vedení. Profesionální státní stavební správa zároveň díky zastupitelnosti úředníků zajistí dodržování lhůt. „Budu i nadále zákonodárce přesvědčovat o tom, proč je třeba schválit nový stavební zákon tak, jak jsme jej připravili. Rekodifikace stavebního práva je velmi důležitá pro budoucnost naší země a my si nemůžeme dovolit další čtyři roky stavební agónie," uvedla  Klára Dostálová.

Systémová podjatost  podle ní naposledy způsobila velké problémy u dostavby Pražského okruhu, kdy o odvolání proti územnímu rozhodnutí bude muset rozhodovat Jihočeský kraj. Aktuálně může podobná situace nastat i u projektu výstavby metra D.

Přestože jsem se snažila trpělivě a poctivě vysvětlovat všechny přínosy přechodu úředníků stavebních úřadů pod stát, senátoři argumenty neakceptovali. Všichni přitom vidí na konkrétních příkladech, že námitky systémové podjatosti běžně zdržují o měsíce nejen velké infrastrukturní stavby, ale prodlužují i povolení běžných bytových domů. Je to zkrátka neoddiskutovatelný problém, který často dobře slouží zejména odpůrcům staveb a dává jim do rukou nástroj pro obstrukce,“ dodala ministryně Dostálová.

Po odpolitizování stavebních úřadů přitom volá i veřejnost. Téměř 80 procent oslovených respondentů chce, aby úředníci stavebních úřadů byli na politickém vedení nezávislí. Vyplývá to z průzkumu, který si MMR udělalo prostřednictvím online aplikace Instant Research společnosti Ipsos.

Nikomu žádné kompetence nebereme 

 Občanovi je totiž úplně jedno, jestli stavební řízení vede úředník placený státem, nebo úředník placený obcí. Jemu jde hlavně o to, aby si stavební povolení vyřídil rychle, nezávisle a předvídatelně. A kromě toho malí i velcí stavebníci potvrzují, že současné uspořádání prostě nefunguje. „Kdyby systém fungoval, nedostávala bych denně zoufalé dopisy od těch, kteří stavební povolení pro rodinný domek vyřizují roky. Povolit bytový dům v Praze by netrvalo v průměru déle než pět let a povolit dálnici více než 13 letStavebník dnes musí shánět desítky razítek od různých úřadů, pro Pražský okruh jich bylo potřeba 250. Naším cílem je, aby toto spíše technické řízení o povolení staveb do budoucna řešil stát, a naopak v územním plánování byla ještě více posilněna práva obcí,“ upřesňuje Dostálová.

Nový stavební zákon chce všechny procesy povolování staveb dát pod jednu střechu tak, aby je koordinoval stavební úřad. Ten byl k tomu i historicky určen. Místo 20 typů řízení bude jenom jedno, samozřejmě s možností odvolání a přezkumu. Všechny tyto procesy a úkony budou muset úřady stihnout v jasně stanovených lhůtách. Díky tomu bude malý i velký investor do roka vědět, zda může stavět, či nikoliv. A to včetně odvolání a přezkumu. U menších, jednoduchých a bezproblémových staveb typu rodinného domku je v zákoně institut zrychleného řízení, kde vydání povolení může být prvním úkonem už za 30 dnů.

/TZ MMR/*

Výsledky soutěže Památka roku 2020 byly vyhlášeny v úterý 22. června v Národním muzeu v Praze. Soutěže se zúčastnilo celkem 46 objektů – 27 v kategorii malá a 19 v kategorii velká.

Cena Památka roku se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí (věci nemusí být „kulturními památkami“ podle zákona). Památky přihlášené do soutěže se hodnotí ve dvou kategoriích – malé (rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH) a velké (rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH).

Zřizovatelem ceny je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, partnery soutěže jsou Národní památkový ústav a Asociace krajů ČR.

Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo v úterý 22. června dopoledne v Národním muzeu v Praze, kde následně odpoledne bylo vyhlášeno Historické město roku 2020 (viz: https://www.moderniobec.cz/historickym-mestem-roku-2020-byl-prohlasen-havlickuv-brod-cenu-moderni-obce-obdrzel-holesov/).

KATEGORIE MALÁ 

Celostátní prvenství v kategorii malá patří zrekonstruované baště za evangelickým kostelem ve středočeské Čáslavi. Nápad opravit baštu se zrodil v místním evangelickém sboru již v roce 2016. Hned v následujícím roce pod taktovkou architektky Radky Neumanové vznikl architektonický návrh a po získání dotace od Středočeského kraje, města Čáslavi, Nadace Věry Třebické-Řivnáčové, grantů ČCE a darů se loni na jaře přikročilo k rekonstrukci.

Farářka evangelického sboru Drahomíra Dušková Havlíčková už letos v dubnu k tomuto projektu uvedla pro Moderní obec: „Máme velkou radost, že se bašta č. 8 stala středočeskou Památkou roku 2020 a že se líbí nejen nám, ale i ostatním. A ještě větší radost budeme mít, až se v ní budeme moci scházet a zvát tam veřejnost na různé akce a setkávání. Plánů máme spoustu…

Pro mě osobně je přidanou hodnotou propojení »duchovna« – velmi aktivní evangelické farářky pořádající zajímavá setkání nejen ekumenické veřejnosti k aktuálním otázkách doby, s péčí o historické objekty, a ještě k tomu s přispěním schopné architektky z regionu. Takové spojení považuji za mimořádně šťastné,“ zdůraznil před dvěma měsíci pro Moderní obec starosta Čáslavi Vlastislav Málek.

V kategorii malá se na 2. místo prosadila rekonstrukce městského domu Pod Františkem v Příboře (Moravskoslezský kraj), 3. místo v celostátním pořadí obsadila rekonstrukce oltářního obrazu Petra Brandla – Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě (Pardubický kraj).

KATEGORIE VELKÁ 

Cenu za celostátní vítězství v kategorii velká si z Pantheonu Národního muzea v Praze odvezli zástupci Mikulova (Jihomoravský kraj) za obnovu cihlového mostu, který byl postaven v 17. století přes řeku Dyji k areálu letohrádku Portz.

Celkové 2. místo obsadila rekonstrukce Mederova domu v Žatci (Ústecký kraj), 3. místo náleží rekonstrukci Vlašského dvora a revitalizaci přilehlého parku v Kutné Hoře (pozn. redakce: V tomto parku instalovalo své designové stožáry parkového osvětlení výrobně obchodní družstvo Kooperativa z Uhlířských Janovic, jemuž se ve spolupráci s architektem Ondřejem Kubíkem a místostarostkou města Silvií Doušovou podařilo propojit současný průmyslový design s historickým prostředím města pod ochranou UNESCO. Kooperativa v. o. d. na letošním URBIS SMART CITY FAIR za tutio designovou řadu stožárů veřejného osvětlení obdrželo Cenu časopisu Moderní obec, viz https://www.moderniobec.cz/zlaty-urbis-patri-brnu-cena-casopisu-moderni-obec-putuje-do-uhlirskych-janovic/ ).

KRAJŠTÍ VÍTĚZOVÉ SOUTĚŽE PAMÁTKA ROKU 2020

* Kategorie malá (rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH):

Kraj*Památka, město

Jihočeský*Kaple Nanebevzetí Páně, Trhové Sviny
Královéhradecký*Tradiční dům Kodymova 24, Opočno
Moravskoslezský*Městský dům Pod Františkem, Příbor
Olomoucký*Gloriet, Moravský Beroun
Pardubický*Oltářní obraz Petra Brandla – Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Vavřince, Vysoké Mýto
Plzeňský*Zámek č. p. 11 a 12 (areál), Horažďovice
Praha*Barokní studna – kovová část, MČ Praha 1
Středočeský*Bašta č. 8 u evangelického kostela, Čáslav
Ústecký*Městský dům U pěti panen, Litoměřice
Vysočina*socha sv. Šebestiána, Třebíč
Zlínský* Socha p. Marie, Kroměříž

ZDROJ: SHS ČMS

* Kategorie velká (rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH):

Kraj*Památka, město

Jihomoravský*Letohrádek Portz, Mikulov
Karlovarský*Sadová kolonáda, Karlovy Vary
Královéhradecký*Kostnice, Opočno
Liberecký*Sušárna chmele, Dubá
Moravskoslezský*Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, Opava
Olomoucký*Olomoucká radnice, Olomouc
Pardubický*Chalupy Betlém, Hlinsko
Plzeňský*Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignáce,  Klatovy
Středočeský*Vlašský dvůr a přilehlý park pod Vlašským dvorem, Kutná Hora
Ústecký*Mederův dům, Žatec
Vysočina*Větrný mlýn, Třebíč
Zlínský*Zámek, Napajedla

ZDROJ: SHS ČMS

/rš/

K foto nahoře:

Zrekonstruovaný cihlový most ze 17. století v Mikulově byl prohlášen Památkou roku 2020 v kategorii velká

Foto: archiv

*

Upravit výzvy určené na rozvoj zdravotnictví v rámci dotačního programu REACT-EU tak, aby byly spravedlivě rozděleny do všech krajů. To je cílem Asociace krajů ČR.

Rada Asociace krajů ČR proto po Ministerstvu zdravotnictví a po Ministerstvu pro místní rozvoj požaduje navýšení alokace v 98. výzvě tak, aby mohla být dotace poskytnuta všem žadatelům, kteří splní hodnoticí kritéria. Odpadla by díky tomu nedůstojná soutěž v rychlosti klikání při podávání žádostí a peníze by se dostaly na všechny projekty. Srovnatelně kvalitní zdravotní péči by tak mohli mít obyvatelé všech krajů republiky. Na pravidelném jednání Rady Asociace krajů ČR, které se konalo v úterý 8. června v rezidenci pražského primátora, se na tom shodli všichni hejtmani v čele s předsedou rady asociace Martinem Kubou. Svůj požadavek chtějí probrat s vládou během příštího týdne.

Ukázalo se, že v rámci stávajícího systému výzev by se na některé kraje vůbec nedostalo. To je z našeho pohledu velmi nešťastné, protože jsme přesvědčeni, že zdravotnictví má posilovat napříč celou republikou. Rozhodovat podle času podání je principiálně špatně, proto chceme jednat o možnosti uspokojit všechny přihlášené projekty. Řešit by se to dalo více způsoby. Jeden z nich už máme přislíben. Vláda se bude snažit doplnit tuto výzvu o pět a půl miliardy z dalších tranší Evropské unie,“ uvedl předseda rady asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba a upřesnil, že předmětem jednání s vládou bude také snaha vyjednat další peníze ze státního rozpočtu, aby byly podpořeny projekty opravdu ze všech krajů.

Obdobně funkční kritéria musí být podle hejtmanů nastavena i v následné 99. výzvě, aby ani zde nerozhodovala rychlost podání projektů, ale aby byla jasně nastavená regionální kritéria, jako třeba počet obyvatel 65+ v jednotlivých regionech. „V rámci jednání asociace krajů jsme se bavili o možnosti uspokojit více projektů díky finanční spoluúčasti žadatelů,“ nastínil Martin Kuba s tím, že zapojení vlastních finančních prostředků prokazuje zájem žadatelů o realizaci projektu. „V případě stoprocentní úhrady se do projektů vymýšlí i věci nadbytečné, což není účelné ani hospodárné,“ vysvětlil dále předseda rady asociace a upozornil na to, že celá věc je ještě v jednání a definitivní rozhodnutí musí teprve padnout.

Kraje se podle Martina Kuby dále dohodly, aby část peněz z plánované 100. výzvy programu fixně směřovala na vybavení laboratoří na testování na koronavirus. Pokud chce stát v září při začátku školní roku testovat všechny žáky, za současných podmínek to není možné v krátkém časovém úseku stihnout. "Chceme proto, aby díky té 100. výzvě vznikla páteřní testovací síť pro navýšení kapacity PCR testů," uzavřel Martin Kuba.

Česko může získat z programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací MMR na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory.

/zr/

Na snímku: Ze včerejšího jednání hejtmanů v Rezidenci primátora hl. m. Prahy

Foto: archiv AK ČR*

Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován pod záštitou Asociace krajů ČR a ve spolupráci s Policií ČR. Hlavním cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. Žáci, kteří úspěšně vyřešili kvíz, mohli soutěžit o hodnotné ceny. Ve středu je těm, kteří uspěli, v sále Rady Pardubického kraje slavnostně předal radní pro školství Josef Kozel.

„Osvěta o prostředí internetu je a bude v budoucnu potřeba více a více. Jsem velmi rád, že Pardubický kraj toto téma již dlouhé roky nenechává plynout kolem sebe, ale aktivně zapojuje školství. I přes pandemii proběhla soutěž, kde více než tisíc dětí plnilo kvízové otázky. Bylo milé osobně poblahopřát nejlepším řešitelům. A bylo o to víc milé, že to bylo osobně a ne online. Kéž by vyplnili přání, že právě oni jsou nositeli budoucí pomoci těm, kteří si nebezpečí související s internetovými službami neuvědomují. Internet a technologie obecně umí být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Nesmíme na to zapomínat od nejmladších generací až po ty nejstarší,“ uvedl Josef Kozel.

 

Zapojení Pardubického kraje do projektu  umožňuje především žákům škol a pedagogům získat kvalitní vzdělávání v oblasti zvládání nástrah a hrozeb při práci s počítačem, tabletem i mobilním telefonem. Prostřednictvím e-learningových lekcí, kvízů a soutěží pro žáky všech věkových kategorií projekt nenásilnou formou připraví žáky na správné reakce na nebezpečné situace. Lekce lze dobře využít v hodinách práce s počítači i v tématech primární prevence v ostatních předmětech. Obsah lekcí je velmi dobře zpracován formou interaktivních metod a doplněn videozáznamy. V devíti připravených e-learningových  kurzech jsou zpracována aktuální témata typu sociální sítě, kyberšikana, sexting, stoolking a podobně.

 

V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet proběhla od září 2020 do konce března 2021 online soutěž pro žáky ve dvou věkových kategoriích. Při správném zodpovězení dvaceti kvízových otázek z oblasti bezpečného chování na internetu byli všichni úspěšní soutěžící z jednotlivých kol zařazeni do losování o hodnotné ceny od společnosti Microsoft a Gordic. Po páté byl spuštěn i kvíz PLUS pro pokročilejší řešitele. Do soutěžního kvízu se zapojilo celkem 26 918 žáků.*

/zr/

 

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se dnes dohodla s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a předsedou Asociace krajů ČR Martinem Kubou a panem hejtmanem Půtou na změnách v programu REACT-EU, který je určen pro nemocnice.

„Na jednání jsme společně našli řešení, které by mělo zajistit, aby z této výzvy byly podpořeny všechny projekty, které splní všech 23 kritérií. Zároveň jsme se dohodli, že Ministerstvo zdravotnictví bude spolu s hejtmany do budoucna pro další výzvy hledat jiné vhodné, jasně měřitelné kritérium, než je pouze čas podání projektů, pokud budou projekty stejně kvalitní,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

V tuto chvíli ještě není jasné, které projekty aktuální výzvy všech 23 kritérií splnily. Kompletně vyhodnoceny by měly být do poloviny července. Alokace výzvy byla 7,9 miliardy, žádostí bylo podáno 112 celkem za 18,7 miliardy. Už nyní je ale zřejmé, že ne všechny projekty daná kritéria splnily. Zároveň se na dnešní schůzce ministryně se zástupcem hejtmanů a s ministrem zdravotnictví shodla na tom, že další výzva pro zařízení péče o zvlášť ohrožené pacienty, která měla být vyhlášena dnes odpoledne, bude odložena.

„Chci poděkovat za dnešní jednání, zdá se mi, že jsme domluvili velmi konstruktivní kompromis. Dohodli jsme se také, že svoláme Radu Asociace krajů a budeme se bavit o spoluúčasti krajů na financování projektů,“ uvedl předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba„Chci poděkovat za korektní jednání, na kterém jsme hledali východisko. Jsem také velmi rád, že Ministerstvo pro místní rozvoj vládě navrhne, aby šly do programu další prostředky,“ doplnil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Hlavní body dohody:

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se na dnešním ranním jednání dohodla s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem, šéfem Asociace krajů ČR Martinem Kubou a hejtmanem Martinem Půtou na tom, že 98. výzva v rámci nástroje REACT-EU se nezruší. Budou se ale hledat zdroje, aby se všechny přihlášené projekty, které projdou úspěšně hodnocením, mohly zafinancovat. Vyhodnocení projektů by mělo proběhnout do poloviny července.

Jedním z řešení, na kterém se všichni shodli, je, že Ministerstvo zdravotnictví a Asociace krajů ČR podpoří projekty desetiprocentním spolufinancováním, nebo poníží rozpočty projektů tak, aby se dostalo na všechny přihlášené projekty, které podmínky splňují. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dá zároveň podnět na vládu, aby alokované prostředky z plánované tranše ve výši 5,5 mld. byly využity také pro pokrytí 98. výzvy.

Na dnešním jednání bylo rovněž dohodnuto, že výzva č. 99, která měla být otevřena 14. května, se zatím odloží a nebude vyhlášena. I v tomto případě se bude jednat o tom, jak nejlépe nastavit míru kofinancování a upravit limity maximální výše dotace na jeden projekt. Stejně tak i u dalších výzev, které se budou v rámci REACT-EU vyhlašovat, bude MMR společně s Ministerstvem zdravotnictví a Asociací krajů ČR hledat řešení, aby zde kritérium času podání žádosti nebylo ani při splnění všech ostatních kritérií, resp. shodné kvalitně projektů, určující.*

/zr/

Sdružení místních samospráv ČR, Svaz měst a obcí ČR, Asociace krajů ČR a Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR dnes vyzvaly předsedu vlády Andreje Babiše, aby územní samosprávy jako zaměstnavatelé, kteří za své zaměstnance odvádějí zdravotní pojištění, nebyly vyjmuty ze systému příspěvků na povinné testování.

"Dovolujeme si obrátit se na Vás ve společném dopisu, my představitelé územních samospráv, ve věci povinného testování zaměstnanců ve veřejné správě, které se v současnosti týká všech veřejných zaměstnavatelů. Naši členové, kteří jsou těmito zaměstnavateli, mají, stejně jako zaměstnavatelé v podnikatelské sféře, o příspěvek zdravotní pojišťovny ve výši 60,- Kč na antigenní test prováděný laickou osobou zájem. Územní samosprávy odvádí platby zdravotního pojištění za své zaměstnance stejně jako zaměstnavatelé v podnikatelské sféře," dnes premiérovi napsali představitelé Sdružení místních samospráv ČR, Svazu měst a obcí ČR, Asociace krajů ČR a Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů.

Jak dále připomněli, z dostupných informací vyplývá, že povinné testování nebude jen v době nouzového stavu, ale bude prováděno v delším časovém období. Ve sdělovacích prostředcích rovněž zazněly zprávy, že antigenní testy nejsou dostatečně spolehlivé. "Obáváme se, aby představitelé obcí v budoucnu nebyli osočeni, že neefektivně vynakládali veřejné prostředky, které by měli šetřit a použít např. na kofinancování připravených projektů na rozvoj svých obcí a měst, čímž pomohou k restartu celé ekonomiky," konstatovalo Sdružení místních samospráv ČR spolu se Svazem měst a obcí ČR, Asociací krajů ČR a Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů ČR.
Samosprávy nesou finanční břímě testování v plném rozsahu, neboť si samotesty musí nakupovat z vlastních rozpočtů a nejsou jim, na rozdíl od organizačních složek státu a státních příspěvkových organizací, distribuovány bezplatně na základě usnesení vlády České republiky ze dne 5. března 2021, č. 250.
"Vážený pane předsedo vlády, předpokládáme, že chápete důvody, které nás vedou k tomu, že nesouhlasíme s vyjmutím zaměstnanců územních samosprávných celků ze systému příspěvku 60,- Kč na testování a žádáme o projednání a schválení vládou České republiky proplácení nákladů spojených s testováním stejně, jako soukromému sektoru," uzavřeli svůj dopis zástupci obcí, měst a krajů a jejich úřadů.
/zr/

K foto:

Také Městský úřad ve Varnsdorfu testuje své zaměstnance

Foto: archiv města

Projekt 12 výzev regionálního rozvoje spěje ke svému dalšímu pokračování. Už v pondělí 12. dubna se totiž v jeho rámci uskuteční videoseminář Životní prostředí regionů se zajímavým programem.

Cílem projektu, který byl připraven poslancem Milanem Pourem, někdejším starostou středočeského města Milovice, ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a konzultantem a vysokoškolským učitelem Markem Pavlíkem, je informovat o největších výzvách, jimž v Česku čelí regiony, a jak tyto výzvy řeší, či jak je jsou připraveni řešit ministerstva, územní samosprávy, akademická obec a další instituce. Mediálním partnerem projektu je odborný měsíčník Moderní obec.

Na videoseminář, který v pondělí 12. dubna začne ve 13 hodin, se bude možné zdarma přihlásit na: https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=1362 . (Stream z jednání bude vysílán jako stream 3 na stránkách www.psp.cz v sekci Jednání a dokumenty – Živé vysílání. Případné dotazy do diskuze lze případně dopředu napsat na e-mail: cernyp@psp.cz, v závěru semináře budou zodpovězeny. Vždy prosím uveďte, na kterého z řečníků má být konkrétní dotaz nasměrován.

PROGRAM VIDEOSEMINÁŘE:
13:00 – 13:15 Úvodní slovo
Ing. Milan Pour, poslanec PSP ČR
Mgr. Richard Brabec, ministr životního prostředí
13:15 – 13:30 Životní prostředí ČR – priority pro další období
Anna Pasková, M.A., ředitelka odboru politiky životního prostředí a
udržitelného rozvoje, MŽP
13:30 – 13:45 Současné a budoucí výzvy v oblasti ochrany ovzduší
Bc. Kurt Dědič, ředitel odboru ochrany ovzduší, MŽP
13:45 – 14:00 Program rozvoje venkova/Společná zemědělská politika
Ing. Josef Tabery, ředitel odboru Řídící orgán PRV, MZe
14:00 – 14:20 Diskuze k 1. bloku prezentací
14:20 – 14:35 Vodní stres v Česku- jak ho můžeme do budoucna řešit?
Prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc,, geograf a hydrolog, Přírodovědecká
fakulta UK, katedra fyzické geografie a geoekologie
14:35 – 14:50 Uplatňování politických nástrojů na snížení negativních dopadů
klimatické změny
Ing. Marie Trantinová, Ph.D., výzkumný pracovník, ÚZEI
14:50 – 15:05 Energetická soběstačnost obce Kněžice
Milan Kazda, starosta obce Kněžice, Středočeský kraj
15:05 – 15:20 Protipovodňové opatření v obci Cehnice
Helena Sosnová, starostka obce Cehnice, Jihočeský kraj
15:20 – 15:45 Diskuze k 2. bloku prezentací
15:45 Ukončení semináře

"Impuls k jednání o tomto projektu s ministerstvy pro místní rozvoj a průmyslu a obchodu, Svazem měst a obcí a Asociací krajů mně dala moje předchozí zkušenost z práce starosty středočeských Milovic," uvedl již dříve v rozhovoru pro Moderní obec poslanec Milan Pour.  "Jsem rád, že se projekt vrcholným představitelům těchto institucí líbil a udělili mu svoji záštitu. Tuto záštitu také udělil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Určitě svoji zkušenost z práce v komunální politice využiji také pro prezentace na seminářích. Chci se například zabývat využitím bývalého Vojenského výcvikového prostoru Mladá v Milovicích," uzavřel Milan Pour.

/rš/

Na snímku: Milan Pour při jednom z minulých videoseminářů pořádaném v rámci projektu 12 výzev regionálního rozvoje

Foto: archiv Moderní obce

 

 

* Co vás osobně na prvním semináři v rámci

Výsadbová iniciativa Sázíme budoucnost Nadace Partnerství dosáhla hranice milionu zaregistrovaných stromů. Symbolicky miliontý příspěvek do celonárodní databáze je javor mléč v Halenkově na Valašsku.

Strom, který roste hned při vjezdu do Halenkova u obecního úřadu, odkazuje na znak vesnice se zlatým javorovým listem. Lidé mohou registrovat další stromy do celonárodní databáze na www.sazimebudoucnost.cz. Ty nejúspěšnější sazeče Nadace Partnerství ocení věcnými cenami a titulem Zlatý rýč.

Obec loni na podzim vysadila 81 listnatých stromů celkem na třech místech: v centru obce, u vlakového nádraží, a právě u obecního úřadu, kde roste jubilejní strom. Skupina 20 javorů bude tvořit panoramatický pohled při příjezdu do obce. Místní plánují svému stromu vyrobit také pamětní medaili.

Sázíme budoucnost je ojedinělá iniciativa i v rámci Evropy. To z ní dělá i podpora partnerů, jako je Ministerstvo životního prostředí, Nadace Tipsport, ale i zapojení Svazu měst a obcí, Asociace krajů nebo odborných institucí. Fakt, že s námi sází budoucnost stále více firem, které to myslí s životním prostředím vážně či podporují výsadby stromů dlouhodobě, ukazuje tmelící sílu, jakou stromy mají. Další miliony stromů se nám podaří vysázet jen společnými silami,“ uvedl ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.

Výsadbu podpořil Státní fond životního prostředí. Ze stejného programu lze do konce dubna získat na sázení stromů až 250 tisíc korun, dotace je aktuálně navýšená o dalších 100 milionů korun. Podporu menších komunitních výsadeb do 60 tisíc korun nabízí také Nadace Partnerství. Zájemci o podporu mohou najít vždy aktuální informace o grantech na www.sazimebudoucnost.cz/ finance.

Na realizaci výsadeb spolupracovala obec Halenkov, Služby obce Halenkov, krajinářská architektka Pavla Lorenzová, stromy poskytla firma ARBOEKO a ošetření a péči o stromy společnost Beskyd Arbo.

Iniciativa Sázíme budoucnost cílí na 10 milionů stromů mimo les. Vedle podpory kvalitních výsadeb stromů vyzdvihuje význam následné péče o dřeviny, zjednodušení a zpřehlednění financování výsadeb, změny zákonů a předpisů a usiluje o spolupráci partnerů podporujících stromy napříč sektory.

Více na www.sazimebudoucnost.cz.

/zr/

K foto:

Výsadba stromů v Halenkově na Valašsku

Foto: archiv obce*

 

Rada Asociace krajů České republiky jednala o dalším postupu v rámci podávání projektových žádostí do nového evropského investičního nástroje React EU. Z něj by mělo do České republiky přijít 27 miliard korun, z toho 15 miliard do oblasti zdravotnictví. Na počátku tohoto týdne Ministerstvo pro místní rozvoj ČR sdělilo krajům, že žadatelem v případě zdravotnictví mohou být pouze poskytovatelé zdravotních služeb, tedy nemocnice a příspěvkové organizace ve zdravotnictví.

„Se státem vedeme debaty o čerpání prostředků z Reactu EU de facto od léta loňského roku a nikdy jsme neslyšeli, že by územní samosprávné celky nemohly být oprávněným žadatelem. Tato informace k nám přišla na počátku týdne prostřednictvím krajského odboru rozvoje a následně byla potvrzena i ze strany Ministerstva pro místní rozvoj. Pro nás se jedná o komplikaci, kterou řešíme s vedením nemocnic tak, aby žádost byla podána právě Nemocnicí Pardubického kraje a.s. či našimi příspěvkovými organizacemi v případě Nemocnice následné péče v Moravské Třebové,“ uvedl hejtman Martin Netolický, podle kterého je struktura organizací ve zdravotnictví velmi rozdrobená. „V některých krajích jsou nemocnice příspěvkovými organizacemi, jinde akciovými společnostmi bez vloženého, ale i s vloženým majetkem. Domluvili jsme se na společné pracovní skupině pro vyjednávání s MMR tak, aby se vše vyjasnilo co možná nejdříve,“ sdělil hejtman.

Na základě priorit, které byly definované na přelomu roku, by mohl kraj získat 1,5 miliardy korun.*

/db/

V čele Asociace krajů ČR stojí od dnešního dne hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (na snímku nahoře). Byl zvolen 13 hlasy hejtmanek a hejtmanů ze 14 hlasujících. Místopředsedou se na prvním ustavujícím zasedání asociace v novém složení stal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Do politického grémia Asociace krajů ČR byli kromě předsedy a místopředsedy AKČR odsouhlaseni hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Velmi si vážím vašich hlasů a pevně věřím, že zvládneme spolupracovat na všech věcech, které v zájmu našich krajů musíme řešit. Soudržnost při vyjednávání se státem o všech aktuálních tématech je teď velmi důležitá,“ zdůraznil po svém zvolení Martin Kuba. Ten byl také schválen jednohlasně jako nový zástupce Asociace krajů ČR v Ústředním krizovém štábu a nominován na člena Rady vlády pro zdravotní rizika. Martin Kuba bude také kontaktovat ministryni financí Alenu Schillerovou, aby co nejdříve stanovila termín setkání ke kompenzacím v souvislosti s „daňovým balíčkem“.

Jednání rady se dnes věnovalo i dalším tématům, jako jsou například změny v jednotlivých komisích Asociace krajů. Struktura komisí se podle hejtmanů do budoucna změní. Představitelé regionů schválili také rozšíření čtyřčlenného vyjednávacího týmu pro řešení kompenzací propadu daňových příjmů s ministerstvem financí o dalšího člena, pražského primátora Zdeňka Hřiba. V týmu je dále hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Diskutovalo se mimo jiné také o návrhu rozpočtu AKČR na rok 2021.

Asociace krajů (AKČR) má 14 členů  – 13 hejtmanek a hejtmanů a primátora hlavního města Prahy. AKČR byla založena především proto, aby hájila a prosazovala společné zájmy krajů směrem k vládě a státní správě. Dosavadními předsedy asociace byli od roku 2001 tehdejší moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, v roce 2008 ho vystřídal tehdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek. Na jeho místo nastoupila v roce 2016 karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, jež v prosinci 2019 kvůli těhotenství předala vedení AKČR tehdejšímu 1. místopředsedovi, hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi, a to do krajských voleb 2020. Poté, během listopadu 2020, byl pověřen vedením AKČR hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Další videokonference hejtmanů za účasti členů Centrálního řídicího týmu se uskuteční 3. prosince 2020, společné setkání pak hejtmani naplánovali na 15. prosince.

Kdo je předseda Asociace krajů MUDr. Martin Kuba:

* Narozen: 9. dubna 1973, České Budějovice

* Lékař a politik, od 3. listopadu 2020 hejtman Jihočeského kraje. Od listopadu 2008 do prosince 2011 byl 1. náměstkem hejtmana Jihočeského kraje, od listopadu 2011 do července 2013 působil ve funkci ministra průmyslu a obchodu.

/zr/

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down