Městu Liberec se za necelý rok podařilo odstranit ze svého území kolem stovky vraků i jinak nezpůsobilých vozidel. Umožnila to novela zákona o pozemních komunikacích. V této praxi hodlá Liberec pokračovat.

„Vloni jsme mohli poprvé naplno využít síly této novely a nechat likvidovat desítky vraků i jinak nezpůsobilých vozidel, která zabírají místa a hyzdí prostředí. Je třeba rozlišovat, co jsou úplné vraky a co vozidla bez STK, která se později vraky stanou. Nicméně obojí nemá v ulicích co pohledávat,“ řekl náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie Jiří Šolc.

V roce 2021 bylo na území Liberce nahlášeno 31 vraků. Dvanáct z nich si vlastníci po výzvě úřadu sami uklidili. Dalších šestnáct město nechalo odtáhnout a zbylé tři čekají na legislativní lhůty. Odtažená auta čeká dražba nebo likvidace. U aut bez STK podle Jiřího Šolce není problém tak viditelný, protože působí stále dojmem „běžných aut“.

„Ale ani ona nemají na komunikaci co pohledávat. Jejich vlastníky proto vyzýváme k nápravě, aby si STK dodělali. Jinak je čeká stejný proces odstranění jako u vraku. Podobných výzev jsme v roce 2021 odeslali celkem 64, přičemž v 52 případech je vlastníci vyřešili sami. Ostatní jsme nechali odtáhnout,“ vysvětluje náměstek s tím, že Liberec hodlá v nově zavedené dobré praxi pokračovat i letos. „Velký dík za to patří všem kolegům a kolegyním, kteří ten náročný a byrokratický proces zavedli do praxe. A to od první výzvy až po odtah či dražbu.“

/zr/*

Díky loňské novele silničního zákona mají města jednodušší práci s dlouhodobě odstavenými auty, která blokují silnice či parkovací místa. Bohumín nyní čtyři taková vozidla nabízí poprvé ve veřejné dražbě. Ta se uskuteční v pátek 12. února v 9:00 hodin v areálu městských technických služeb BM servis u sběrného dvora.

Legislativní novinka z dubna loňského roku zavedla volnější definici autovraků a po předcházejících výzvách majiteli dovoluje odtáhnout i vůz, který má minimálně půl roku propadlou technickou kontrolu. Pokud si jej vlastník nevyzvedne, stává se majetkem města a jde do dražby. „Pořádáme ji po novelizaci silničního zákona vůbec poprvé. V nabídce jsou tři osobní auta a jeden menší nákladní vůz. Vyvolávací cena není stanovena, případný zájemce je tedy může teoreticky získat i zdarma,“ uvedl vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka. Auta si bude možné prohlédnout půl hodinu před začátkem dražby.

Dražit se bude Seat Alhambra v zelené metalíze, červený Fiat Cinquecento, stříbrná Kia Shuma a malý nákladní vůz Lublin 3352. „Vzhledem k tomu, že od vozů pochopitelně nemáme klíče, tak nemůžeme zjistit, zda jsou provozuschopné a v jakém jsou technickém stavu. O tom samozřejmě dražitele uvědomíme,“ podotkl Pavel Vavrečka.

Novelu silničního zákona si město pochvaluje. „Usnadnila našim strážníkům i úředníkům práci, vraky nyní mohou mizet z ulic rychleji. S přibývajícím počtem aut, které jsou denně v provozu, je každé volné místo k zaparkování dobré,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha. Jak však dále poznamenal, město mělo problematiku autovraků díky dobré spolupráci s městskými policisty systematicky podchycenou i před novelou. Vraků, které blokují veřejné prostranství, si všímají nejen strážníci, ale i sami obyvatelé města, kteří na ně upozorňují radnici prostřednictvím aplikace Hlášení závad.

Úpravu legislativy ocenil i šéf bohumínských strážníků. „Až do loňska jsme neměli páku na zaparkovaná auta bez technické kontroly, ale s platnou pojistkou. Dokud nevyjela na silnici, nedopouštěla se totiž žádného přestupku. To se s novelou zákona naštěstí změnilo,“ sdělil ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz s tím, že od začátku platnosti novely přišla z Bohumína výzva 18 provozovatelům takových aut. Měli dva měsíce na to, aby vůz odstranili z veřejného prostranství a přeparkovali jej na svůj pozemek.

Jedenáct z nich na výzvu zareagovalo. V jednom případě šlo o poměrně drahé SUV. Ukázalo se, že patřilo zkrachovalé firmě. Správkyně konkurzní podstaty nám volala a děkovala. Netušila totiž, kde se auto nachází. Jeho prodejem aspoň částečně uspokojí věřitele,“ popsal kuriózní vyřešení případu jednoho odstaveného vozu ředitel městské policie. Auta provozovatelů, kteří se neměli k jejich odstranění, městská policie odtáhla. Vlastníci pak dostali oznámení, kde si po zaplacení nákladů na odtah mohou vůz vyzvednout. Po celém procesu, který trvá pět měsíců, zůstala městu čtyři auta, která nyní mohou jít do dražby.

/zr/

Na snímku: Dražit se bude i červený červený Fiat Cinquecento

Foto: Městský úřad Bohumín*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down