Ocenění byla předána 1. června na hradě Špilberk v Brně během slavnostního večera pořádaného v rámci konference Moderní veřejná správa.

Ceny Ministerstva vnitra ČR za kvalitu ve veřejné správě předávali Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu, Adrián Jenčo, generální ředitel sekce veřejné správy Ministerstva vnitra Slovenské republiky, Zdeněk Nytra, senátor Parlamentu ČR, Taťána Malá, náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje, David Sláma, ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy MV ČR, Pavel Drahovzal, výkonný ředitel Svazu města a obcí ČR, a Pavel Loutocký, tajemník Magistrátu města Brna.

Cenu Ministerstva vnitra za kvalitu ve veřejné správě obdržely za rok 2016 tyto organizace:

V kategorii Organizace zvyšující kvalitu veřejné služby (bronzový stupeň):

V kategorii Organizace dobré veřejné služby (stříbrný stupeň):

/mv/

K foto:

Ze společného fotografování po předání stříbrného stupně do rukou starosty obce Křižánky Jana Sedláčka (uprostřed), vpravo náměstek ministra vnitra Josef Postránecký, vlevo tajemník Magistrátu města Brna Pavel Loutocký.

Foto: archiv MV ČR

 

Celkem 165 úřadů obcí s rozšířenou působností se zúčastnilo letošního, už druhého ročníku soutěže Přívětivý úřad 2017. Soutěž je pořádána Ministerstvem vnitra ČR a jeho odborem strategického rozvoje a koordinace veřejné správy. Zástupci tří nejlepších úřadů z každého kraje, stejně jako tři vítězové republikového kola soutěže dnes odpoledne převzali ocenění ve Vzdělávacím středisku Benešov Institutu pro veřejnou správu Praha. Slavnostního ceremoniálu se mj. zúčastnil náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, zástupce výkonného ředitele Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek, místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Jan Sedláček, starosta obce Křižánky, a ředitelé krajských úřadů či jejich zástupci.

Jak v zahajovacím projevu uvedl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, obce s rozšířenou působností (ORP) a jejich úřady jsou jednou z nejvýraznějších vizitek celé veřejné správy. Například jen letos si na těchto úřadech bude muset řidičský průkaz vyměnit bezmála milion občanů.

Ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy MV ČR David Sláma připomněl, že od loňské premiéry této soutěže   úřady obcí s rozšířenou působností k kvalitě své práce a vstřícném přístupu ke klientům – občanům opět postoupily dál. Přibyly další úřady, které rozšířily svoji provozní dobu pro veřejnost – běžným standardem je už 30 hodin pro občany týdně, někde i v sobotu. Tři čtvrtiny úřadů ORP nabízejí objednání on-line, stejně jako možnost platby místních poplatků platební kartou. Více než polovina těchto úřadů je už bezbariérová, mnohde funguje bezdrátové připojení. Nechybějí ani hrací koutky pro děti, přebalovací pulty apod.  Téměř dvě třetiny všech ORP v zemi zveřejňují rozklikávací rozpočet a využívají i sociální sítě, nejčastěji facebook. Mobilní aplikace zavedlo už 30 procent úřadů ORP a aplikaci hlášení různých závad občany využívá už více než polovina úřadů ORP.

Součástí dnešního slavnostního ceremoniálu byl i křest publikace Přívětivý úřad 2017, příklady dobré praxe obcí s rozšířenou působností.

V republikovém kole soutěže Přívětivý úřad 2017 byly jako nejlepší vyhodnoceny úřady ORP měst:

 1. Žďár nad Sázavou
 2. Liberec
 3. Valašské Klobouky

V krajských kolech soutěže Přívětivý úřad 2017 se na prvních třech místech umístily úřady ORP měst:

Hlavní město Praha:

 1. městská část Praha 18
 2. městská část Praha 6
 3. 3. městská část Praha 13

Moravskoslezský kraj:

 1. Krnov
 2. Opava
 3. Karviná

Královéhradecký kraj:

 1. Jičín
 2. Náchod
 3. Nové Město nad Metují

Pardubický kraj:

 1. Chrudim
 2. Pardubice
 3. Vysoké Mýto

Zlínský kraj:

 1. Valašské Klobouky
 2. Valašské Meziříčí
 3. Kroměříž

Středočeský kraj:

 1. Benešov
 2. Černošice
 3. Dobříš

Liberecký kraj:

 1. Liberec
 2. Jablonec nad Nisou
 3. Semily

Plzeňský kraj:

 1. Plzeň
 2. Klatovy
 3. Rokycany

Ústecký kraj:

 1. Litoměřice
 2. Děčín
 3. Most

Kraj Vysočina:

 1. Žďár nad Sázavou
 2. Moravské Budějovice
 3. Třebíč

Karlovarský kraj:

 1. Karlovy Vary
 2. Cheb
 3. Mariánské Lázně

Jihomoravský kraj:

 1. Kyjov
 2. Hodonín
 3. Brno

Olomoucký kraj:

 1. Prostějov
 2. Přerov
 3. Zábřeh

Jihočeský kraj:

 1. Český Krumlov
 2. Jindřichův Hradec
 3. Tábor

/rš/

K foto:

Nahoře: Zástupci tří nejpřívětivějších úřadů ORP v republice: Žďáru nad Sázavou, Liberce a Valašských Klobouk spolu s náměstkem ministra vnitra Josefem Postráneckým a ředitelem odboru MV ČR Davidem Slámou

Foto: Ivan Ryšavý

Ve fotogalerii: Zástupci tří nejpřívětivějších úřadů ORP podle jednotlivých krajů

Foto: Ivan Ryšavý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down