Ministerstvo pro místní rozvoj – Národní orgán pro koordinaci (MMR-NOK) hostilo ve dnech 18. a 19. října neformální jednání zástupců Evropské komise a českých orgánů odpovědných za čerpání z fondů EU v ČR. Cílem schůzky bylo zhodnotit stav příprav Dohody o partnerství a jednotlivých programů a projednat jejich poslední úpravy před oficiálním předložením dokumentů do Bruselu.

„Oceňujeme otevřenou diskuzi s kolegy z Evropské komise nad návrhy české Dohody o partnerství a programů, která završuje neformální konzultace nastavení nového období. Je naší společnou odpovědností nastavit programy tak, aby podpora směřovala na prioritní oblasti nejen z pohledu Evropské unie, ale i České republiky. Přestože v dílčích otázkách kolem zelených cílů se nám shoda hledá obtížněji, pracujeme na tom, abychom poslední sporné body vyřešili co nejdříve a mohli tak v příštím roce přejít k vyhlášení prvních výzev,“ uvedla Daniela Grabmüllerová, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj, která má na MMR na starosti řízení Sekce evropských fondů a mezinárodních vztahů.

V rámci dvoudenního jednání byly projednány připomínky komise jak k návrhu Dohody o partnerství, klíčového dokumentu zastřešujícího čerpání fondů EU v příštím programovém období 2021-2027 mezi ČR a EK, tak k návrhům jednotlivých programů. Část z nich již vláda schválila – jedná se o OP Jan Amos Komenský, OP Zaměstnanost+, OP Životní prostředí, OP Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost a OP Technická pomoc V dalším kroku dojde po vypořádání všech připomínek k postupnému schválení programů, a to jak na vládní, tak na evropské úrovni.

Česká republika vyjednala z evropských fondů pro programové období 2021-2027 téměř 1 bilion korun. Nad rámec 550 miliard korun v rámci několika fondů politiky soudržnosti se jedná o prostředky na podporu oživení a odolnosti (Národní plán obnovy), Modernizačního fondu nebo komunitárních programů. Přehledně jsou všechny evropské fondy a iniciativy pro období 2021-2027 znázorněny na letáku zde.

*

/zr/

 

Ještě až do 15. května se mohou obce, města či městské části přihlásit do letošního ročníku soutěže Náš evropský .projekt. Jejím cílem je i letos ocenit jakékoli zajímavé realizace vzniklé na jejich území a podpořené z evropských fondů. Šanci uspět mají jak nejmenší obce, tak velká města. O tom, kdo v soutěži uspěje, rozhodne v internetovém hlasování veřejnost.

Tři vítězné obce získají celkem 150 tisíc Kč na uspořádání obecních slavností, speciální cenu obdrží i na projekt s největším absolutním počtem hlasů. Na zástupce vítězných obcí rovněž čeká poznávací zájezd do sídla Evropské komise v Bruselu.

Přihláška do soutěže je velmi jednoduchá a přihlásit lze téměř libovolný projekt. Nezáleží ani na tom, jak dlouhá doba uplynula od dokončení projektu. Může to být pouhých několik měsíců, stejně jako i deset let. Cílem soutěže je dát šanci co největšímu množství zajímavých projektů i z těch nejmenších obcí. V minulých ročnících uspěla například nová čistírna odpadních vod, opravený kostel, hřiště pro děti, zrekonstruované koupaliště či záchrana jedinečného lokálního biotopu.

Pravidla soutěže jsou opravdu jednoduchá. Soutěžní projekt musí být dokončený, podpořený z dotace Evropské unie a zadavatelem či příjemcem dotace bylo město, obec, městská část či jimi zřizovaná organizace. Samotné přihlášení projektu do soutěže pomocí on-line formuláře pak zabere jen několik minut,” uvedla Magdalena Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Obce a města mohou své projekty přihlásit až do 15. května pomocí stručného on-line formuláře (zde). Soutěžící projekty budou následně uveřejněny na facebookových stránkách soutěže (zde). Tam bude také následně probíhat hlasování veřejnosti, a to prostřednictvím “lajků” jednotlivým projektům.

Chtěli bychom poděkovat všem starostkám, starostům a lidem z vedení měst a obcí a popřát jim pevné nervy na úspěšné zvládnutí současné koronavirové situace. Věříme, že soutěž v těchto nelehkých dnech přinese jak jim, tak občanům alespoň trošku pozitivního naladění a možnost ohlédnutí za tím, co dobrého se v jejich obcích v minulosti podařilo,” dodala Pavlína Žáková, ekonomická expertka na Zastoupení Evropské komise v ČR.

/zr/*

 

Soutěž Evropský strom roku 2020 vstupuje do své závěrečné fáze. Od neděle již podporovatelé svých stromů nevidí průběžné počty hlasů pro své favority, a to až do slavnostního vyhlášení výsledků 17. března. Poslední veřejná čísla dávala největší náskok české, 350 let staré Chudobínské borovici, která vedla s náskokem 34 885 hlasů. Stříbrnou příčku obsadili prozatímně ruský Osamělý topol z Kalmycké stepi s 25 426 hlasy a na třetím místě zakotvil chorvatský Jinan s Daruvaru s průběžným ziskem 23 417 podporovatelů.

Hlasování zůstává otevřené až do půlnoci 29. února na stránkách www.evropskystromroku.cz.

„Pro stromy se prozatím sešlo přes 232 tisíc hlasů. Chudobínská borovice si udržuje dlouhodobě náskok a prestižní titul tak vůbec poprvé možná zamíří do Česka, kde se nápad na hledání Stromu roku zrodil. Veřejnost může ale pořadím stále zamíchat, hlasování je otevřeno celý týden až do konce února a každý má dva hlasy,“ přiblížila soutěžní princip Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním koordinátorem ankety.

Podporu české reprezentantce vyjádřilo i několik osobností, mezi nimi i jedna z nejsledovanějších person českého Instagramu Leoš Mareš. „Společné hlasování nám jde, vy to víte. Naše borovice zatím v hlasování vede, poráží pěkné stromy a konkurence je silná. Věřím, že společně dotáhneme borovici k vítězství,“ vzkázal hlasujícím ve videu.

Na facebooku vznikla také skupina Fandíme chudobínské borovici, která spojila už více než sedm a půl tisíce lidí. Skupina slouží jako platforma pro fotky, malby, vzpomínky na zaniklý Chudobín a samozřejmě výzvy k hlasování pro českou favoritku.

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, které bychom měli chránit. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi.

Kdo nakonec vystoupí na bednu vítězů, to odhalí slavnostní večer 17. března v Evropském parlamentu v Bruselu pod záštitou europoslanců Luďka Niedermayera a Michala Wiezika.

Chudobínská borovice (borovice lesní, Pinus Sylvestris) roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady na Žďársku. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.*

/zr/

Na snímku: královna zatopeného údolí - Chudobínská borovice

Foto: archiv

Oblíbené obecní projekty je opět možné přihlásit do soutěže Náš evropský projekt. Pořádá ji Zastoupení Evropské komise v ČR a je určena pro všechny obce, města, městské části a městské obvody v České republice, které na svém území pro své občany uskutečnily originální a prospěšný projekt podpořený EU. O vítězích soutěže rozhodne veřejnost v internetovém hlasování. Vítězné projekty budou oznámeny do 10. května,

Cílem soutěže je především poukázat na významný přínos projektů financovaných z evropských fondů a dotací pro české obce a města. Ty mohou od 13. března až do 5. dubna přihlásit svůj projekt, který byl realizován na jejich katastrálním území a byl spolufinancován právě z fondů EU.

Často narážíme na to, že lidé berou Evropskou unii jako něco vzdáleného a neuchopitelného. Přitom jim kolikrát doslova před nosem stojí nějaký užitečný projekt – ať už čistírna odpadních vod, nově vybavená nemocnice nebo třeba opravený kostel – který by tam bez podpory z evropských fondů nebyl. Cílem této soutěže je na to lidi zkrátka upozornit – a úspěch minulého ročníku ukazuje, že se to daří,“ poznamenává k soutěži Magdalena Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Hlasování veřejnosti bude probíhat od 10. dubna do 2. května prostřednictvím „lajků“ na facebookovém profilu Evropské komise ČR. Aby byla soutěž férová, bude při hodnocení zohledněn také počet obyvatel dané obce.

Tři nejlepší projekty obdrží finanční příspěvek na uspořádání obecní slavnosti. Vítězný projekt získá 75 000 Kč, na druhé místo čeká příspěvek v hodnotě 50 000 Kč a třetí v pořadí získá 25 000 Kč. Vyhlášena bude také zvláštní cena za absolutně nejvyšší počet hlasů na FB profilu.

Na zástupce vítězných obcí rovněž čeká několikadenní cesta do Bruselu s all inclusive pobytem. Na programu bude i návštěva evropských institucí, setkání se zajímavými českými osobnostmi pracujícími v Bruselu a možnost nahlédnout do zákulisí fungování Evropské unie.

Výsledky soutěže budou oznámeny na začátku května a zveřejněny na facebookovém profilu a webových stránkách Zastoupení Evropské komise v ČR a na portálech partnerů soutěže: Informační sítě Europe Direct, Svazu měst a obcí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Obce mohou své projekty přihlašovat pomocí registračního formuláře, který bude od 13. března k dispozici na webové stránce Zastoupení Evropské komise v České republice. bit.ly/Nas_evropsky_projekt

Veřejnost pak může od 10 dubna do 2. května hlasovat prostřednictvím Facebooku zde.

Více informací o tom, jak evropské dotace pomáhají ve vašem okolí, najdete na webovém portálu dotaceEU.cz.*

/zr/

Ilustrační obrázek použit z facebookového profilu Zastoupení Evropské komise v ČR

 

 

Lípa svobody z Velkých Opatovic na Blanensku, která zvítězila v loňském ročníku populární ankety Strom roku, nyní bojuje v konkurenci dalších čtrnácti zemí o další prestižní titul. Český národní strom může veřejnost podpořit v on-line anketě Evropský strom roku 2019.

Za devítiletou historii mezinárodního klání, do kterého vždy postupují vítězové národních kol, se tuzemská zástupkyně –  Tisíciletá lípa z Tatobit na Semilsku – umístila nejlépe jako druhá. Letošní česká reprezentantka z Velkých Opatovic, která v domácí soutěži sesbírala rekordních více než 25 tisíc hlasů, má tak nyní šanci na celoevropské prvenství vůbec poprvé. On-line hlasování na www.evropskystromroku.cz/zadvorskalepa ve prospěch lípy z Velkých Opatovic probíhá od 1. do 28. února pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka.

Zádvorskou lepu, jak místní v hanáckém nářečí stromu přezdívají, se podařilo objevit při pátrání po stromech vysazených k loňskému stému výročí založení Československa. „Naše Zádvorská lepa možná není nejkrásnější ani nejmohutnější soutěžící. Pro všechny Opatovické je však symbolem síly a nezdolnosti. Přežila jako jediná z původní šestnáctky lip z roku 1918, i když ji ohrožovala válka, elektrické vedení nebo stavba parkoviště. Celé století bojuje stejně vytrvale, jako naše republika. Nyní je ten správný čas jí pomoci zabojovat i v Evropě,” vyzývá zástupce stromu Dalibor Badal. Velké Opatovice soutěží jako jediná obec v Česku o ocenění Evropský strom již podruhé. V roce 2015 se tamní Opatovická borovice umístila pátá.

Strom a jeho zástupce letos nemine návštěva známého britského „lovce stromů“ Roba McBrida. Ten zasvětil celý svůj život ochraně a propagaci stromů. Do Velkých Opatovic zavítá už ve čtvrtek 7. února.

Zádvorskou lepu vysadil opatovický písmák a pacifista Jan Pospíšil po šťastném návratu z první světové války před svým domem jako symbol svobody. Lípa stojí na malém ostrůvku uprostřed křižovatky pěti cest v místní části Zádvoří. Na konci druhé světové války kolem stromu prošla ustupující německá, a následně i Rudá armáda. Lepa zdárně přežila ořezy, vyhnula se kácení a vždy byla pro místní obyvatele místem setkávání i pořádání kulturních akcí. Ve Velkých Opatovicích jsou na svůj strom náležitě hrdí a k této dámě v letech přibylo na podzim 2018 patnáct nových lip svobody, které nahradí původní vykácené stromy.
Anketa Evropský strom roku chce motivovat veřejnost starého kontinentu k většímu zájmu o stromy ve svém okolí a péči o ně obecně. Benefiční soutěž od roku 2011 organizuje konsorcium šesti evropských nadací Environmental Partnership Association (EPA), jejíž součástí je i Nadace Partnerství. Lidé mohou z letošní patnáctky uchazečů vybírat vždy dva favority skrze portál www.evropskystromroku.cz. Vítěz letošního devátého ročníku bude odhalen 19. března v Evropské parlamentu v Bruselu.*

/zr/

K foto: Zádvorská lepa ve Velkých Opatovicích na Blanensku byla vysazena v roce 1918 při vzniku Československa

Foto: archiv Nadace Partnerství

 

Projekt Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava je vítězem mezinárodní soutěže o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018. Severomoravská metropole byla nominována v kategorii Vytváření lepšího přístupu k veřejným službám. Odborná porota zhodnotila celkem 102 projektů z 25 zemí.

Ostrava reaguje na potřebu funkčního systému sociálního bydlení ve městě. Projekt je zaměřený na pomoc osobám v bytové nouzi – nízkopříjmovým domácnostem, seniorům, samoživitelkám s dětmi a osobám, jejichž stávající bydlení je nevyhovující. Za dva roky fungování bylo v pilotním systému podpořeno celkem 215 osob. V zabydlených domácnostech jsou pozorovatelné kvalitativní změny - lidé mají větší pocit jistoty a bezpečí, dochází k zlepšení zdravotního stavu a psychické pohody, zlepšují se rodinné, partnerské a mezilidské vztahy. Také to, že jsme uspěli v konkurenci těch nejlepších, je pro nás potvrzením, že jsme se vydali správnou cestou,“ uvedl náměstek primátora Michal Mariánek.

Závěrečný ceremoniál vítězných projektů RegioStars se uskutečnil 9. října v Bruselu v rámci Evropského týdne regionů a měst, který každoročně přiláká více než 6000 účastníků. Cenu si převzali zástupci města Ostravy v čele s garantem projektu za odbor sociálních věcí magistrátu Zdeňkem Živčákem (na snímku).*

/zr/

K foto:

Cenu za vítězství v mezinárodní soutěži o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018 převzali zástupci města Ostravy v čele s garantem projektu za odbor sociálních věcí magistrátu Zdeňkem Živčákem

Foto: web města

Celkem dvaatřicet evropských zemí projely od 24 dubna dva speciální autobusy v rámci kampaně proti chudobě. Posádky autobusů na své cestě uspořádaly kolem 120 akcí za podpory více než tisíce dobrovolníků. Kampaně Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení se zúčastnila i Česká republika.

Kampaň odstartovala 24. dubna v Bruselu, ze kterého vyjely dva speciální autobusy. Jejich posádky na své déle než dvouměsíční tour upozrňovaly na důležitost zakotvení důstojného minimálního příjmu do sociálního systému každého státu. Autobusy navštívily 32 evropských zemí včetně České republiky, ve kterých uskutečnily více než 120 akcí s programy pro veřejnost. Na nich se lidé mohli ptát, radit se a diskutovat s odborníky problémy v oblasti dluhů nebo třeba sociálních dávek. Symbolicky svoji cestu autobusy zakončily tento týden opět v belgickém hlavním městě.

„Považuji za obrovský úspěch, že autobusy navštívily tolik evropských zemí. Díky tomu se otevřela  debata nad zajištěním důstojného minimálního příjmu pro všchny obyvatele Evropské unie, kteří jsou sociálně slabší. V Evropské unii žije téměř 119 milionů lidí na hranici chudoby a sociálního vyloučení, což je necelých 24 % všech obyvatel Unie a s tím by představitelé států měli něco dělat. My jsme touto cestou chtěli téma otevřít a umožnit lidem se ptát a radit s odborníky, jak svoji těžkou finanční a sociální situaci řešit,“ uvedl předseda Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení Karel Schwarz.

Díky kampani se také otevřela diskuse i s politiky a zákonodárci, kteří tuto situaci mohou změnit. „Představili jsme konkrétní opatření, která by měla garantovat snadno dostupný systém podpory pro každého, kdo se ocitne v problémech. Podpora by měla zajistit důstojný příjem, který lidem umožní stále plnohodnotně žít. Samozřejmě to neznamená, že jen tak obdrží nějakou částku, ale jde nám o to, aby jim zajistila pokrytí jejich životních nákladů,“ dodal Karel Schwarz.

V České republice kampaň probíhala v Praze, Ostravě a na hradě Hartenberg na Sokolovsku, kde  se uskutečňuje projekt podporující lidi s nízkými příjmy. Akce pořádané v souvislosti s příjezdem informačních autobusů navštívilo v Česku několik tisíc lidí, kteří využili možnosti individuálních konzultací, poraden a prezentací sociálních služeb.

Evropská síť svou kampaní v Česku také poukázala na nefungující systém sociálního bydlení a mezery v novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, která vstoupila v platnost loňský rok. Podle Evropské sítě neřeší problém lidí ohrožených chudobou. Novela je tlačí do situace, aby si co nejrychleji našli třeba i nedůstojnou práci. To v konečném důsledku znamená, že se lidé opět vracejí do stavu, kdy jsou závislí na dávkách od státu. Tyto závěry vyplývají z nejnovější studie, kterou Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení nechala pro kampaň zpracovat.

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení  ( http://www.eapncr.org/eapn-europe) je sítí sdružující evropské organizace a skupiny bojujících proti sociálnímu vyloučení a chudobě.* 

/zr/

 

K foto:

Z pražské zastávky autobusu kampaně proti chudobě

FOTO: ARCHIV

Mezinárodní soutěž Europe Mobility Week Awards je každoročně vyhlašována Evropskou komisí. Hlavní myšlenkou soutěže je ocenit město, které prokazuje významné úsilí při implementaci udržitelné městské mobility na svém území. Do letošního finále z 2500 měst se probojovala Praha, Vídeň a Granada.

Slavnostní ceremoniál u příležitosti vyhlášení vítěze o nejlepší Evropský týden mobility 2017 se konal v Bruselu, přičemž 1. místo si odnesla Vídeň. Všechna města, která se dostala do užšího výběru, byla vybrána nezávislou porotou složenou z řad odborníků v oblasti mobility a dopravy. Ceny vítězovi předala komisařka pro dopravu Violata Bulcová a generální ředitel pro životní prostředí Daniel Calleja. Evropská komise vyzdvihla Prahu zejména za spolupráci s neziskovým sektorem, lokálními podnikateli, městskými organizacemi a v neposlední řadě ocenila vytváření prospěšných partnerství mezi dotčenými subjekty.

Pod pojmem udržitelná mobilita se skrývá ekologicky šetrná doprava, která současně neklade zbytečně nároky na financování a často je i v centru rychlejší. Cílem Evropského týdne mobility je povzbudit obyvatele k tomu, aby více přemýšleli nad výběrem dopravního prostředku a více volili způsoby dopravy, jakými je třeba veřejná hromadná doprava, chůze, jízda na kole nebo carsharing. Správnou volbou lze přispět ke zlepšení kvality ovzduší, efektivnějšímu využití veřejného prostoru a zajistit, aby města byla příjemnějším místem pro život i pro práci.

Evropský týden mobility se koná každoročně ve dnech 16.-22. září a motivuje města zdokonalit možnosti udržitelné dopravy, které svým občanům nabízí, a zároveň je rovnou i povzbudit k vyzkoušení těchto možností. Vrcholem Evropského týdne mobility v Praze byl Den pro Prahu, kdy se Štefánikova ulice proměnila v pěší zónu. V roce 2017 byla ústředním tématem sdílená doprava, pro rok 2018 zvolila Evropská komise téma kombinované dopravy s motem Mix and move!*

Více informací naleznete na: https://www.cistoustopou.cz/knihovna/den-pro-prahu-den-bez-aut-2017-556.

/zr/

 

K foto:

Ze společného fotografování zástupců oceněných měst s vyhlašovateli soutěže po předání cen v rámci soutěže Europe Mobility Week Awards

Foto: archiv

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down