Vítězem doplňovacích voleb do horní parlamentní komory v obvodu č. 32 – Teplice se stal Hynek Hanza (na snímku) se ziskem 57,17 % hlasů. Zdeněk Bergman získal ve druhém kole volby 42,82 % hlasů. Řádné volby se v tomto obvodu uskuteční na podzim roku 2024.

Rozdíl mezi kandidáty ve druhém kole volby činil 1 330 hlasů. Volební účast dosáhla 9,26 % a byla o 6,53 procentního bodu nižší než v prvním kole, kdy činila 15,79 %. Do druhého kola volby postoupili minulý týden primátor Teplic Hynek Hanza se ziskem 29,73 % hlasů a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman s 22,15 % hlasů. Hynek Hanza se tak stal v Senátu Parlamentu ČR nástupcem svého stranického kolegy Jaroslava Kubery (ODS), který letos v lednu zemřel.

Mandát senátora zvoleného v těchto doplňovacích volbách vyprší na podzim roku 2024, kdy proběhnou řádné volby v celkem 27 volebních obvodech.

Právě skončené senátní volby nejsou letos jediné. Český statistický úřad se již nyní intenzivně připravuje na podzimní řádné volby do jedné třetiny Senátu, které proběhnou současně s volbami do krajských zastupitelstev,“ uvedla Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Pro doplňovací volby v senátním obvodu č. 32 – Teplice bylo zaregistrováno celkem deset přihlášek, voleb se účastnilo 9 kandidátů. O senátorský mandát usilovalo sedm mužů a dvě ženy. Průměrný věk kandidátů v prvním kole volby byl 52,8 let. Dva kandidáti byli bez politické příslušnosti.

Voliči hlasovali v celkem 131 volebních okrscích a pro převzetí výsledků od volebních komisí byla připravena čtyři přebírací místa Českého statistického úřadu. Aktivní bylo též pracoviště ústředí Českého statistického úřadu zajišťující elektronické zpracování výsledků voleb a zveřejnění výsledků na prezentačním webu www,volby.cz.

Poslední okrsek byl zpracován dnes v 15:19 hodin. V pondělí 15. června výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

Procentuální zisky kandidátů jsou uvedeny na dvě desetinná místa bez zaokrouhlení.

/zr/

Foto: ČTK*

 

V prvním kole doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu ČR v obvodu č. 32 – Teplice, původně plánovaných na 27. a 28. března, voliči včera a dnes nového senátora nevybrali. Rozhodne tak druhé kolo, do kterého postoupili primátor Teplic Hynek Hanza se ziskem 29,73 % hlasů a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman s 22,15 % hlasů. Volební účast v prvním kole dosáhla 15,79 %.

Pro doplňovací volby bylo zaregistrováno deset přihlášek, voleb se účastnilo devět kandidátů. O senátorský mandát usilovalo sedm mužů a dvě ženy. Průměrný věk kandidátů v prvním kole volby byl 52,8 roku. Dva kandidáti byli bez politické příslušnosti. Všech devět kandidátů má trvalé bydliště v Ústeckém kraji, osm z nich přímo ve volebním obvodu č. 32.

Přestože je zpracování výsledků senátních voleb pro členy okrskových volebních komisí méně náročné než u jiných typů voleb, vyžaduje jejich plné soustředění. I přes přijatá zvýšená hygienická opatření byli členové okrskových volebních komisí i pracovníci na přebíracích místech ČSÚ řádně proškoleni a z pohledu zpracování se jednalo o zcela standardní volby,“ uvedla Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Poslední okrsek byl dnes zpracován v 15.55 hodin. V pondělí 8. června ČSÚ výsledky hlasování předá Státní volební komisi. Druhé kolo doplňovacích voleb se uskuteční v pátek 12. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 13. června od 8 do 14 hodin.

Zatímco před prvním kolem volby obdrželi voliči sadu hlasovacích lístků předem, pro druhé kolo si je vyzvednou až přímo ve volební místnosti.*

/tz/

Na snímku: Valdštejnský palác na pražské Malé Straně je sídlem Senátu Parlamentu ČR

Foto: archiv Senátu

Již zítra, tedy v pátek 18. května, a v sobotu 19. května se bude konat první kolo doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu ČR ve volebním obvodu č. 78 Zlín. Voliči rozhodnou o tom, kdo nahradí Františka Čubu, který na post senátora rezignoval koncem února.

„O senátorský mandát se uchází osm mužů a jedna žena. Průměrný věk kandidátů je 56 let. Pět uchazečů o senátorské křeslo je bez politické příslušnosti,“ uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Ve volebním obvodu č. 78 Zlín se otevře celkem 147 volebních místností. Voliči budou moci přijít hlasovat v pátek 18. května od 14 do 22 hodin a v sobotu 19. května od 8 do 14 hodin. Zpracování výsledků voleb proběhne po uzavření volebních místností, a to podle zápisů, které Českému statistickému úřadu předají okrskové volební komise.

Výsledky prvního kola voleb lze očekávat v sobotu v odpoledních hodinách. *Průběžně budou zveřejňovány na webu www.volby.cz.

/tz/

Ilustrační foto: senat.cz

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down