Digitalizace stavebnictví a rekodifikace stavebního práva. To jsou hlavní pilíře blízké budoucnosti stavebnictví v Česku. Odborná konference Technologické fórum se zaměří právě na tyto milníky letos 17. září v rámci prvního dne stavebního veletrhu FOR ARCH. Během přednáškových bloků i úvodní panelové debaty se konference zúčastní řada odborníků z oboru a také – pro oblast stavebnictví klíčoví – představitelé vlády.

Jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení a také jedno úložiště dat včetně jednoho výkladu stavebního práva a další zjednodušení. To je cílem nového stavebního zákona, na který čeká Česko již více než 20 let a jehož věcný záměr koncem letošního června schválila vláda.

Projednat a prosadit takto radikální změnu současného stavu legislativy v oblasti stavebnictví je velmi složité a hledání kompromisů obtížné, je to ale také nesmírně důležité pro další rozvoj České republiky. Ráda bych poděkovala všem resortům a dalším organizacím a institucím za vstřícný a konstruktivní přístup při přípravě a projednání návrhu věcného záměru,“ konstatovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která se jako jedna z členů panelové debaty zúčastní zářijové konference TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: digitalizace_stavební právo.

Debata odborníků s politiky i prezentace novinek

V úvodu akce se účastníci seznámí s aktuálním vývojem ve stavebnictví z pohledu Petry Cuřínové z Českého statistického úřadu. Krátce poté odstartuje úvodní diskuse, která se zaměří na očekávanou rekodifikaci stavebního práva a digitalizaci stavebnictví.

Účast v diskusním panelu přislíbil také vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Digitalizace je dnes klíčovým tématem průmyslu, stavebnictví nevyjímaje. I zde musíme být inovativní, efektivně a ekonomicky rozumně přenášet poznatky z vědy a výzkumu do praxe. Přetvářet je v konkrétní produkty, které budou moderní a které budou rychle a operativně reagovat na poptávku na trhu. Česká republika tak bude lépe konkurenceschopná a jako inovační lídr bude skutečnou zemí pro budoucnost, Country for the Future,“ prohlásil vicepremiér.

Na Technologickém fóru nebude chybět ani předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl, člen správní rady Institutu ekonomického vzdělávání Mojmír Hampl ani Dušan Kunovský z Central Group. Do debaty se zapojí také předseda ČKAIT Pavel Křeček, předseda ČKA Jan Kasl stejně jako František Korbel ze společnosti HAVEL & PARTNERS.

Od pravého poledne začne v Kongresovém sále výstaviště PVA EXPO PRAHA také blok prezentací Digitalizace stavebnictví – vize a současnost. Jednotlivé příspěvky představí praktické uplatnění BIM ve stavebnictví, příklady digitalizace na konkrétních realizacích a vize budoucnosti.  V rámci bloku vystoupí mimo jiné předseda Odborné rady pro BIM Petr Matyáš, dále Václav Švub ze společnosti ABB, či Leoš Svoboda, který se zaměří na digitální mapu. Ta v současné době jde v podobě novely zákona do parlamentu.

Dozvědět se podrobnosti o události a objednat si vstupenku na odborný kongres je možné na webu: www.forarch-forum.cz.

*

/zr/

K foto: Technologické fórum se uskuteční v Kongresovém sále PVA EXPO v pražských Letňanech

Foto: archiv PVA

 

Na základě výsledků aktuální analýzy připravovaných bytových projektů, kterou zpracoval největší rezidenční stavitel v zemi Central Group, developeři v české metropoli připravují více než 84 tisíc bytů. Avšak jen zhruba 20 tisíc se jich může začít stavět do pěti let. Počty bytů, které mají šanci do pěti let projít povolovacím kolečkem – a dostat se tak na trh, jsou přitom zcela nedostačující poptávce i velikosti hlavního města.

Meziročně databáze připravovaných projektů narostla o více než 18 procent. Developeři totiž zahajují práce na stále nových projektech, jenže vzhledem k rekordně dlouhé, a navíc stále se prodlužující délce povolování, jen minimum projektů pokračuje do realizace. Aktuálně se doba přípravy běžného bytového projektu od zahájení prací na projektu přes všechny stupně povolování až po výstavbu a kolaudaci prodloužila na deset let.

Většina bytů vznikne v brownfieldech

Zhruba 60 procent připravovaných bytů by mělo vyrůst v brownfieldech. Celkem jde o více než 370 projektů s 54 tisíci byty. Tyto projekty by byly schopny pojmout více než 100 tisíc nových obyvatel a při současném tempu prodeje nových bytů by pokryly potřebu na devět let.

Každého developera, jak poznamenává tisková zpráva společnosti  Central Group, stojí výstavba bytů na brownfieldech v průměru o 17 procent víc než na zelené louce. „Je třeba si uvědomit, že náklady na dekontaminaci půdy a demolici stávajících objektů jsou mnohdy velmi vysoké. To, že je investor uhradí, je velký vklad do území a první a zcela nezbytná podmínka pro jeho revitalizaci. A tuto klíčovou investici pro další rozvoj města přece nikdo jiný než soukromý investor financovat nebude,“ vysvětlil šéf Central Group Dušan Kunovský. Navíc pro město je zastavování brownfieldů, které mnohdy leží v širším centru, daleko výhodnější než výstavba na zelené louce. Obvykle jsou totiž tyto pozemky v místech s již existující infrastrukturou a zasíťováním, dostatečná je zde také kapacita hromadné dopravy. Město v těchto lokalitách tedy ušetří na výstavbě infrastruktury.

Jednoznačně největší výstavba bytů na území brownfieldů se připravuje na pražském Žižkově. Celkem jich tam developeři plánují 8700. V Holešovicích to má být 5600, v Ruzyni 4900, na Smíchově 4000, ve Vysočanech 3500 nových bytů. Více než 2000 bytů v brownfieldech se chystá také na Zličíně, v Hloubětíně a v Hostivaři.

Nejvíce připravovaných projektů na brownfieldech je menšího rozsahu do stovky bytů. Jde o stavby bytových domů na místech různých vyřazených trafostanic, parkovišť či menších průmyslových budov apod. Na celkovém množství bytů, které by v brownfieldech v Praze mohly vzniknout, se však tyto projekty podílejí minimálně.

Hlavní budoucí rozvoj však mají přinést především transformace velkých opuštěných průmyslových areálů, velké množství bytů pak vznikne zejména v projektech celých nových čtvrtí na plochách původně určených železnici, jako je nákladové nádraží Žižkov, Smíchov nebo Bubny. Připravovaných projektů s více než 500 byty je v databázi jen něco přes třicet – celkem však počítají s více než 35 tisíci nových bytů.*

/zr/

Velmi žádaná bytová lokalita v hlavním městě je na Zličíně v těsném sousedství se stanicí metra B Zličín

Ilustrační foto: archiv Central Group

 

 

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down