Prvním červencem začalo hlasování v letošním ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Z téměř tří set došlých nominací vybrala odborná porota deset finalistů v pěti kategoriích. Za třináct let fungování soutěže v Česku už lidé nominovali téměř 3 300 projektů.

Téma udržitelnosti, klimatické změny a postoje k životnímu prostředí rezonuje celou společností. Vždyť naším jednáním už teď rozhodujeme, v jakém stavu zemi předáme dalším generacím. Pokud se podíváte na nové logo soutěže E.ON Energy Globe, tak téma hodinek tam není náhodou. Je opravdu nejvyšší začít měnit náš přístup a způsob, jakým zemi spravujeme. V E.ONu si tohle všechno moc dobře uvědomujeme a snažíme se o to, abychom v naší společnosti směrem k přírodě jednali udržitelně a přívětivě. Ekologie a udržitelnost jsou pro nás velká témata. V byznysu i interně,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.

V letošním roce se soutěží v pěti hlavních kategoriích – Země, Oheň, Voda, Vzduch a Iniciativa. „Z nich vzejde celkový vítěz soutěže, který se pak bude moci zúčastnit světového finále,“ upozorňuje koordinátorka soutěže Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON.

Odborná porota, ve které nechyběli ani zástupci Akademie věd České republiky, vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z hlavních kategorií. Jednomu ze dvou nominovaných projektů mohou nyní lidé poslat svůj hlas. (Přehledný výčet a popis projektů najdete níže v tiskové zprávě). Celkového vítěze soutěže letos vybere stejně jako v loňském roce široká veřejnost. Hlasování potrvá do konce srpna letošního roku a lidé mohou hlasovat na webu www.energyglobe.cz nebo na nativních formátech mediálního partnera Seznam.cz

V letošním roce soutěž představuje řadu novinek. V první řadě změnila logo, ve kterém hodiny upozorňují na fakt, že je ještě čas s klimatem něco dělat, ale už ho není tolik. Slavnostní vyhlášení nebude v České televizi, ale v rámci třech open-air festivalů. Jich se budou lidé moci zúčastnit anebo budou přenášeny živě na webových stránkách www.seznam.cz. „Změnili jsme tento koncept právě proto, aby lidé mohli dostat možnost se vyhlášení zúčastnit. Festivaly, jejichž součástí budou i koncerty, proběhnou během září. Na každém z nich se vyhlásí vítězové dvou kategorií a celá série vyvrcholí akcí v Praze, kde bude vyhlášen i absolutní vítěz letošního ročníku,“ dodává Vladimíra Glaserová.

Druhou novinkou je pak fakt, že každý z finálových projektů bude mít svého patrona, známou tvář, která ho bude soutěží provázet a propagovat.

Kdo se uchází o přízeň veřejnosti?

V kategorii Země odborná porota ocenila projekt pasivního domu s pečovatelskou službou Domov Podhradí v Týnci nad Labem. Jde o velkou pasivní dřevostavbu domova pro seniory, která zaujme příjemným napojením na své okolí. Komunitní dům využívá obnovitelné zdroje energie, stavbu doplní permakulturní zahrada a park. O prvenství bude v této kategorii usilovat také první uhlíkově neutrální chytrá městská čtvrť v České republice, která má teprve vzniknout. Předkladatelem projektu Chytré Líchy je město Židlochovice a nabízí se v něm moderní kombinace chytrého a energeticky úsporného bydlení s důrazem na ekologickou udržitelnost.

Kategorie Oheň představuje ve finálové dvojici projekt tepelné izolace z recyklovaného papíru šetřící lesy i energie. Společnost CIUR patří ke světové špičce v recyklování papíru a výrobě celulózových vláken. Ročně zpracovává více než 50 000 tun papírového odpadu, který přeměňuje na několik desítek nejrůznějších výrobků. Výrobní program firmy je příkladem takzvané upcyklace, kdy se nejrůznější odpadní suroviny a použité výrobky přeměňují na nové a hodnotnější produkty, například na tepelně izolační materiály na bázi celulózových vláken. Vedle toho se o přízeň veřejnosti bude ucházet i projekt ekologického průlomu v oblasti potisku textilií. Hlavní náplní činnosti Pikto Digital je především vývoj a výroba technologických zařízení na úpravu metrového textilu, které bez problému zvládnou nahradit současné textilní stroje ve všech výrobních fázích digitálního pigmentového potisku. Umí zajistit všechny procesy, které jsou potřebné pro úspěšnou a kvalitní výrobu potištěné látky a přitom spotřebuje o 70 % méně elektrické energie a o 30 % méně substrátů na úpravu látky, a především při tom nespotřebovává ani neznečišťuje žádnou vodu.

V kategorii Voda se do finálové dvojice dostal projekt zelených pásů do kolejiště, které snižují hluk a emise. Patentovaná technologie české společnosti Brens Europe umožňuje osadit tramvajové pásy ve městech vegetací. Tím se nejen sníží hluk a vibrace z městské dopravy, ale také zachytí prach a dešťová voda. Zelený pokryv tramvajových tratí se úspěšně využívá například v Ostravě nebo v Košicích. V příštím roce přibydou realizace v Olomouci a Plzni. Druhým z finalistů je aplikace chránící stromy před uschnutím. Předkladatelem nové aplikace pomáhající zachovat města plná zdravých, neusychajících stromů, je ClimaCare. Aplikace neustále počítá, jaké množství vody potřebuje každý jednotlivý strom, a motivuje uživatele k akci. K zalévání doporučuje pouze takzvanou použitou vodu, kterou je možné získat například při umývání ovoce či zeleniny. V Česku je tímto způsobem chráněno již více než 100 000 stromů.

Studentský startup Luftio, který vyvinul chytrou krabičku, jenž monitoruje kvalitu vzduchu ve firmách, ve školách a domácnostech je prvním nominovaným projektem v kategorii Vzduch. Právě kanceláře se totiž často potýkají s vysokou koncentrací oxidu uhličitého a těkavých organických látek ve vzduchu, což snižuje psychickou pohodu a soustředěnost zaměstnanců. Ti pak mohou informace o kvalitě vzduchu v kancelářích sledovat ve stejnojmenné aplikaci na svých mobilních telefonech. Stejnou šanci uspět mají i dobrovolníci, kteří sbírají a prezentují fakta o klimatické změně. Fakta o klimatu je projektem, který pomáhá kultivovat diskusi o klimatické změně.

V kategorii Iniciativa uspěl u odborné poroty projekt, který se zabývá sbíráním kuchyňského oleje a šetří tím odpadní potrubí. Projekt Třídímolej.cz, jehož předkladatelem je společnost Trafin oil ukazuje, že všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti je možné recyklovat a znovu použít. Jeho soupeřem je spolek nadšenců, který oživuje dvory, vnitrobloky i sousedské vztahy. Spolek Vnitrobloky Bieno pomáhá zlepšit život v městských čtvrtích. V rámci svých aktivit zaměřených na zmírnění dopadu klimatických změn učí sousedy komunikovat a vytvořit společně funkční prostor, v němž mohou trávit volný čas.

Na vítěze jednotlivých kategorií čekají zajímavé ceny. Ten absolutní pak dostane roční dodávku elektrické energie od společnosti E.ON Energie zdarma. Vítěz každé kategorie stejně jako celkový vítěz získá původní české hodinky značky PRIM od společnosti Elton hodinářská z Nového Města nad Metují. Vítěz kategorie Země získá voucher v hodnotě 50.000 CZK od hobby marketu Hornbach, vítěz kategorie Oheň pak získá plynový kondenzační kotel E.ON, který věnuje společnost Duko Hlinsko. V kategorii Voda získá vítěz poukaz v hodnotě 100.000 CZK od společnosti Ptáček velkoobchod a vítěz kategorie Vzduch pak bude moci vyhrát klimatizaci De Dietrich od společnosti BDR Thermea CZ. Oceněn bude i nejlepší projekt v kategorii Iniciativa, který získá inkubaci projektu od Impact Hubu v hodnotě 300 tisíc korun. Zkrátka nepřijdou ani hlasující. Ze všech vylosujeme několik výherců, kteří dostanou dárky od partnerů soutěže.

/zr/

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala už více než tři tisíce projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.*

 

 

Nejlepším ekologickým projektem České republiky a absolutním vítězem 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stala obec Hostětín. Dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí. Obec aktivně využívá místních zdrojů a obnovitelných energetických surovin. Přestože jde o malou obec v podhůří Bílých Karpat s 220 obyvateli, její ekologické a dobře fungující projekty slouží jako vzor pro další samosprávy bez ohledu na velikost obce.

„Udržitelnost a ekologie se stává důležitým tématem stále pro více lidí. Klimatická změna má setrvačnost. To, co změníme teď, se projeví až zhruba za dvacet let. Proto vítám jakékoli chytré ekologické projekty a inovace, s nimiž můžeme začít ihned. Protože i malé projekty nebo jednotlivci můžou dokázat velké věci,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

Do letošního ročníku ekologické soutěže se přihlásilo 302 projektů. Od začátků soutěže, kterou společnost E.ON v České republice pořádá již dvanáctým rokem, je to téměř tři tisíce projektů. O absolutním vítězi i vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala v online hlasování veřejnost. „Ta mohla vybírat z dvanácti projektů, které poslala do finále odborná porota. Letos poprvé porota jednala o finalistech online, a to kvůli covidové situaci, ale hodnotitelé si s tím poradili na jedničku, ač nejstaršímu je 85 let,“ vysvětluje Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON.

Celkovým vítězem roku 2020 a vítězem kategorie Obec se stal Hostětín ze Zlínského kraje. V Hostětíně už řadu let úspěšně funguje mnoho ekologických projektů. Obec využívá šetrné veřejné osvětlení s moderními lampami, které omezují produkci škodlivého světelného smogu. Fungují zde tři fotovoltaické elektrárny na střeše moštárny a několika rodinných domech. Součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku a o čištění odpadních vod se stará kořenová čistička (pozn. red. - O projektu jsme psali v červencové Moderní obci).

„Velice mě potěšilo, že právě Hostětín dostal od veřejnosti nejvíce hlasů a stal se absolutním vítězem letošního ročníku soutěže. Ukazuje se, že i v tak malé obci lze dát dohromady ekologické projekty, které fungují, jsou příkladem udržitelných postupů a ukazují nám, jak zlepšit naše životní prostředí,“ dodává Martin Záklasník.

Během slavnostního vyhlášení byly oceněny rovněž nejlepší projekty ostatních kategorií.

V kategorii Firma zvítězila společnost Sonnentor, která patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Sonnentor odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá firemní flotilu elektromobilů a vozů na CNG.

kategorii Produkt získal nejvíce hlasů projekt Opravárna. Jedná se o momentálně největší opravárenskou síť v České republice, která sdružuje 1630 opravářů a servisů. Svou činností Opravárna přispívá k naplnění cílů evropského programu Green Deal, který by měl zajistit přechod na udržitelnější a ekologičtější hospodářství.

Vítězem kategorie Stavba se stala moderní klinika budoucnosti Fakultní nemocnice Olomouc. Jedná se o novostavbu II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, která splňuje standardy pasivní budovy. Díky jejímu konstrukčnímu řešení je možné měnit vnitřní uspořádání kliniky podle aktuální potřeby a vývoje ve zdravotnictví. Jedná se o ukázku, jak skloubit potřeby náročného provozu se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí.

Projekt Online kurz Klimatická změna získal ocenění v kategorii Vzdělávání. Kurz je dílem organizace Člověk v tísni, která jej ve spolupráci se společností Educasoft Solutions vytvořila primárně pro učitele 2. stupně základních škol a pro učitele středních škol, ale absolvovat ho může i široká veřejnost. Skládá se celkem z osmi samostatných kapitol, v nichž je možné se seznámit s různými úhly pohledu na projevy klimatických změn.

Letos byla vypsána i speciální kategorie Čistý vzduch. V této nové kategorii získal nejvíce hlasů projekt s názvem Podpora zelených střech v Brně. Brno, jako jediné město v Česku, spustilo dotační program, který pomáhá realizovat soukromým stavebníkům zelené střechy na jejich domech. Vegetační střechy umožní zvýšit plochu zeleně na území města, zadržují vodu a přispívají k čistšímu ovzduší.

Hlavní cenu pro absolutního vítěze v podobě ročního užívání automobilu ŠKODA Octavia iV model Plug-in s hybridním pohonem od společnosti Škoda Auto převzal Jaroslav Boleček, starosta Hostětína. Ostatní vítězové jednotlivých kategorií obdrželi hodnotné ceny od Impact Hubu, společnosti BUDERUS, hobbymarketu HORNBACH a také od energetické společnosti E.ON.

 

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala téměř tři tisíce projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. Více informací o soutěži je na webu www.energyglobe.cz.*

/zr/

Popisek k foto:

Jaroslav Boleček_starosta vesnice Hostětín, absolutního vítěze E.ON Energy Globe

Včera v Praze bylo na tiskové konferenci slavnostně představeno 10 finálových projektů v pěti kategoriích, které se probojovaly do finále ekologické soutěže E.ON Energy Globe. O tom, kdo vyhraje, bude prostřednictvím online hlasování rozhodovat veřejnost. Hlasující mohou vyhrát třeba rodinný let balonem nebo dvouměsíční zápůjčku Škody Citigo iV. Počet přihlášených eko-projektů pokořil opět hranici 300, za dvanáct let fungování soutěže už Češi nominovali téměř tři tisíce projektů.

„Těší mě, že udržitelnost a ekologie se stává důležitým tématem stále pro více lidí. Přestože poslední měsíce byly silně ovlivněny epidemií koronaviru, která vyvolala největší krizi od druhé světové války, měli bychom si uvědomit jednu zásadní věc – nemůžeme kvůli jedné velké krizi zapomínat na jinou, klimatickou. Proto vítám jakékoli chytré nápady a řešení, jak zlepšit naše životní prostředí, a jsem rád, že je už 12 let podporujeme i v rámci soutěže E.ON Energy Globe. Letos se přihlásilo 301 projektů, odborná porota vybrala deset finalistů a o vítězi rozhodne veřejnost. Sám jsem zvědavý, kdo se tím dvanáctým vítězem stane,“,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

„Vyhlášením vítěze ale naše spolupráce s nimi nekončí. Nadále je sledujeme a podporujeme. Osobně mě velmi potěšilo, jak třeba loňský vítěz Nesnězeno zareagoval na situaci v době koronakrize a společně jsme dodávali jídlo zdarma do nemocnic, hasičům i záchranářům. Zároveň jejich aplikace na záchranu nesnězeného jídla z restaurací umožňovala komukoli koupit oběd zdravotníkům nebo seniorům,"  dodává Martin Záklasník.

V letošním roce se soutěží v pěti hlavních kategoriích Firma, Produkt, Obec, Stavba a Vzdělávání. „Z nich vzejde celkový vítěz soutěže, který se pak bude moci zúčastnit světového finále,“upozorňuje koordinátorka soutěže Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON. Zcela novou a samostatnou kategorií je Čistý vzduch. Myslíme si, že kvalita ovzduší je klíčová a chceme dělat vše pro to, aby vzduch v České republice byl čistější. I proto masivně podporujeme čistou mobilitu i fotovoltaiku a energie, kterou pro klienty kupujeme, pochází z celé čtvrtiny z obnovitelných zdrojů. Nová kategorie v soutěži ocení projekty, jež napomáhají právě zlepšení kvality vzduchu,“ dodává Martin Záklasník.

Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z hlavních kategorií. Jednomu ze dvou nominovaných projektů mohou nyní lidé poslat svůj hlas. Celkového vítěze soutěže letos vybere stejně jako v loňském roce široká veřejnost, která může hlasovat až do konce září tohoto roku.

„Hodnocení letošních projektů bylo specifické. V době koronavirové pandemie se náš tým porotců místo klasických workshopů musel scházel online. Jsem rád, že se i tak podařilo vybrat finalisty soutěže. Přišlo nám velké množství skvělých nápadů, ve kterých se odrážejí aktuální trendy ve společnosti,“ popisuje člen odborné poroty Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.

 

Vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé vybírat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do konce září 2020. „Ze všech hlasujících poté vylosujeme několik výherců, kteří získají dvouměsíční zápůjčku Škody Citigo iV od Škoda Auto, rodinný let balonem, ekologické balíčky E.ON Energy Globe, poukázky do Hornbachu a cyklodresy od Buderus,“ doplňuje Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže.

Zajímavé ceny čekají i na vítěze. Ten absolutní dostane do ročního užívání automobil Škoda Octavia iV od společnosti Škoda Auto. Na vítěze jednotlivých kategorií pak čekají ocenění od firmy Buderus, hobbymarketu Hornbach nebo finanční odměny od energetické společnosti E.ON a účast v akceleračním programu u partnera soutěže Impact Hub v hodnotě 300 tisíc korun pro vítěze kategorie Vzdělávání.

Vítěze jednotlivých kategorií 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se dozvíme na slavnostním vyhlášení 8. října 2020, které letos moderují Vladimír Kořen a Maroš Kramár. Diváci mohou vyhlášení sledovat i na programu ČT1.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

Nominované projekty

V kategorii Firma odborná porota ocenila unikátní výrobu biometanu v Rapotíně na Šumpersku. Společnost EFG tam vyrábí biometan, který svými vlastnostmi odpovídá zemnímu plynu, z biologicky rozložitelných odpadů. Jedná se o první projekt tohoto druhu v Česku, při němž je biometan dodáván přímo do distribuční sítě. O prvenství bude usilovat také společnost Sonnentor. Ta patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Firma z jihomoravských Čejkovic si vybudovala pozitivní pověst nejen vstřícným a korektním vztahem k zaměstnancům a dodavatelům surovin, ale také svými inovačními projekty. Sonnentor odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá firemní flotilu elektromobilů a vozů na CNG.

Hostětín na Zlínsku je finalista v kategorii Obec. Víska s 200 obyvateli v podhůří Bílých Karpat, kterou obklopují ekologické sady, může být vzorem pro další samosprávy v zavádění fungujících ekologických projektů, šetrnosti k životnímu prostředí a důrazu na trvale udržitelných rozvoj. O vítězství se utká s hlavním městem Praha a jeho progresivním sběrem odpadů. V rámci systému nakládání s komunálním odpadem zkouší v pilotních projektech nové typy třídění, například i jinak těžko zařaditelný gastroodpad.

Kategorie Produkt nabídne souboj mezi projektem Amazinc!, který vyrábí čistě přírodní opalovací kosmetiku v plně recyklovatelných obalech, a Opravárnou. Ta na svém webovém portálu sdružuje více než 1 600 opravářů a servisů.  Zájemci na něm stačí založit poptávku a uhradit drobnou částku, aby systém následně oslovil servisy a opraváře v okolí. Svou činností přispívá k naplnění cílů evropského programu Green Deal.

Prvním nominovaným v kategorii Stavba je veřejná kulturní polyfunkční budova na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou. Je příkladem komunitního projektu, který využívá moderních technologií ve prospěch místních obyvatel a celého regionu. Je bezbariérová a nízkoenergetická. Její soupeřkou je novostavba II. interní kliniky a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. Ta je první nemocniční stavbou v Česku, která splňuje standardy nízkoenergetické budovy. Díky jejímu konstrukčnímu řešení je možné měnit vnitřní uspořádání podle aktuální potřeby a vývoje ve zdravotnictví.

Na prvenství v kategorii Vzdělávání se snaží dosáhnout online kurz Klimatická změna z dílny Člověka v tísni. Je určen pro pedagogy i každého zájemce s přístupem k internetu. Dalším vybraným je edukační projekt Voda na 100 způsobů, který vytvořila Masarykova základní a mateřská škola v Melči na Opavsku.

Kategorie Čistý vzduch má své finalisty v projektech z jihomoravského a jihočeského kraje. Odborná porota ocenila záměr Podpory zelených střech domů brněnského magistrátu. Město v roce 2018 spustilo dotační program na vytváření zelených střech, který loni podpořil 105 projektů. O přízeň veřejnosti bude usilovat i firma C-Energy z Plané nad Lužnicí a její moderní energetický zdroj, který v obci nahradil původní tepelnou elektrárnu. Na tuzemské poměry unikátní technologie umožňuje s vysokou účinností vyrábět elektřinu a teplo. Je doplněna o solární elektrárnu a baterii s kapacitou 2,5 MWh. Výsledné ekologické řešení výrazně zlepšilo kvalitu ovzduší v obci. Škodlivé emise se podařilo snížit až o 90 %.

/zr/*

Dvanáctý ročník soutěže E.ON Energy Globe ocení i letos nejlepší ekologické a energeticky úsporné projekty. Ty se mohou přihlásit do šesti kategorií Produkt, Obec, Firma, Stavba, Vzdělání a opět bude otevřena také kategorie Nápad. Novinkou letošního ročníku je speciální ocenění projektů a řešení směřujících ke zlepšení čistoty ovzduší.

Do soutěže o prestižní ekologickou cenu se mohou jako každý rok zapojit nejen lidé, ale také firmy a obce. Zájemci se mohou na webu www.energyglobe.cz zdarma přihlásit do šesti různých kategorií. Pro již dokončené projekty jsou určeny kategorie Produkt, Obec, Firma, Stavba a Vzdělání. Těm ve fázi myšlenky je určena kategorie Nápad. Přihlášené projekty, které se zabývají čistotou ovzduší, budou letos poprvé soutěžit o speciální ocenění poroty.

Čisté ovzduší má přímý vliv na naše zdraví i kvalitu života. Proto jsme se rozhodli mu věnovat větší pozornost. Po zkušenostech z minulých ročníků věříme, že se mezi existujícími projekty nebo novými nápady najde takový, kterému soutěž pomůže k rychlejšímu růstu,“ vysvětluje Vladimíra Glaserová, koordinátorka soutěže ze společnosti E.ON. Partnerem speciálního ocenění je síť coworkingů Impact Hub, která pomůže s hledáním vhodných projektů a zároveň vítěze zapojí do akceleračního programu v hodnotě 300 000 Kč.

Své přihlášky mohou zájemci bezplatně zasílat až do 15. března 2020. Odborná porota, v níž opět zasednou zástupci Akademie věd ČR a Karlovy univerzity v Praze, posléze vybere dva nejlepší projekty z každé kategorie. O celkových vítězích rozhodne na podzim široká veřejnost, která bude hlasovat pro jeden ze dvou vybraných projektů na webu soutěže. Výjimkou je pouze kategorie Nápad a celkový vítěz soutěže, o němž rozhodne odborná porota.

Na celkového vítěze 12. ročníku čekají i letos hodnotné ceny od partnerů soutěže. Nejlepší projekt bude prostřednictvím médií a dalších marketingových aktivit představen široké veřejnosti, aby pomohl inspirovat ke vzniku dalších ekologických řešení. Zároveň se může probojovat až do světového finále soutěže.*

/zr/

 

 

Letos už pojedenácté soutěž E.ON Energy Globe ocení ekologické nebo energeticky úsporné projekty. I tentokrát mohou účastníci přihlásit své projekty do šesti různých kategorií, které se však od loňského roku mírně liší.

Soutěžit o prestižní ekologickou cenu mohou firmy, obce i jednotlivci. V rámci soutěže E.ON Energy Globe mohou letos svůj projekt přihlásit do šesti různých kategorií. Z minulých ročníků zůstaly kategorie Obec, Firma, Stavba a Nápad. Dřívější kategorii Mládež najdou letos soutěžící pod názvem Vzdělávání a nejen kutilové mohou své výrobky nově přihlašovat do kategorie Produkt. Ve všech kategoriích jsou hodnoceny již hotové a funkční projekty, kromě kategorie Nápad. Ta patří k projektům, které na svou realizaci teprve čekají.

Po uzávěrce přihlášek na konci dubna 2019 vybere odborná porota z každé kategorie dva nejlepší projekty. V odborné porotě zasedají zástupci Akademie věd ČR a Karlovy univerzity v Praze. O tom, které projekty zvítězí, pak rozhodne široká veřejnost. Lidé budou moci hlasovat pro jeden ze dvou projektů v každé kategorii na webu soutěže www.energyglobe.cz. Výjimka se týká pouze kategorie Nápad a celkového vítěze soutěže. V těchto případech o prvenství rozhodne odborná porota.

Když jsme před deseti lety navštívili národní kolo soutěže v Rakousku, zavládlo u nás obrovské nadšení. Věřili jsme, že i v České republice určitě existuje spousta zajímavých ekologických řešení, která by si zasloužila větší pozornost. V té době u nás žádné oceňování ekologických aktivit nebylo. Za těch deset let soutěží prošlo skutečně mnoho zajímavých projektů a celkem jich lidé přihlásili už 2387. Každý rok se teď těšíme na příval nové inspirace,“ uvedla koordinátorka soutěže Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON.

Celkový vítěz letošního ročníku soutěže získá elektromobil od ŠKODA AUTO. Na ostatní výherce čekají zajímavé ceny od partnerů. Nejlepší projekt soutěže, který vybere odborná porota, se může dostat až do světového finále.

Česká soutěž E.ON Energy Globe je součástí mezinárodní soutěže Energy Globe Award, jež už od roku 1999 uděluje ceny trvale udržitelným projektům chránícím přírodní zdroje. Ocenění vzniklo na popud jednoho rakouského environmentalisty. Jde o nejvýznamnější světovou soutěž v oblasti ochrany životního prostředí, které se každoročně účastní přes 170 zemí z celého světa včetně zástupců z Česka. Kromě uznání si vítězové odnášejí také 10 tisíc eur.*

/zr/

 

K foto:

V loňském roce se vítězem soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Obec stalo město Jesenice v okrese Praha-západ za projekt Inteligentní veřejné osvětlení v Jesenici, s nímž tehdejší starostka města Radka Vladyková dominovala i v kategorii Chytrá obec soutěže Komunální projekt roku 2018.

Foto: archiv soutěže Komunální projekt roku 2018

Už jenom pár dní zbývá na přihlašování projektů do jubilejního desátého ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Soutěž oceňuje a zviditelňuje projekty i nápady, které šetří energii a chrání přírodu. Registrovat svůj projekt mohou obce, firmy i jednotlivci do 15. května. Vítěze čeká zasloužená publicita a hodnotné ceny od partnerů.

Loni v soutěžní kategorii Obec zvítězily jihomoravské Šitbořice, které provozují unikátní systém třídění odpadu, do něhož se přímo zapojují místní obyvatele. Ti mohou svůj odpad doma třídit do označených pytlů a obec jim pak jako odměnu vrací část běžných poplatků za svoz komunálního odpadu. Každá domácnost má svůj "odpadový účet”, kde si může zkontrolovat, kolik a jakého odpadu se jí podařilo vytřídit nebo jaká jí náleží odměna.

Unikátní systém třídění odpadu a motivace obyvatel funguje již od roku 2012 a je postupně zdokonalován. Obyvatelé obce mohou doma třídit odpad do připravených a označených pytlů, ke třídění je přitom motivuje nejen ochrana životního prostředí, ale také nižší poplatek za svoz komunálního odpadu. Nejlepší třídiči za odpad platí pouhých 130 Kč ročně.

Všechny projekty, které mají smysl, si zaslouží pozornost. Proto se soutěž E.ON Energy Globe letos opět snaží o jejich zviditelnění a ocenění,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Uspět je možné v šesti kategoriích – Obec, Mládež, Firma, Stavba, Nápad a Kutil.

Jde o celosvětovou soutěž a celkový vítěz z každé země pojede reprezentovat svůj projekt do mezinárodního kola. Projekty lze přihlašovat na webových stránkách soutěže www.energyglobe.cz až do 15. května.*

/zr/

K foto:

Loni v soutěžní kategorii Obec zvítězily jihomoravské Šitbořice, které provozují unikátní systém třídění odpadu

Foto: archiv soutěže

Obce mají znovu šanci získat prestižní ekologické ocenění. Do devátého ročníku soutěže E.ON Energy Globe se mohou hlásit všechny obce, které šetří energie a realizují projekty na ochranu životního prostředí. Na vítěze čekají zajímavé věcné ceny včetně vozu Škoda Octavia G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Obce mohou své projekty přihlásit do soutěže nejpozději 15. dubna.

Arnošt Vogel, starosta Haňovic na Olomoucku, vítězné obce loňského ročníku (na snímku), vzpomíná: „Četl jsem o soutěži v letáku, který jsme dostali, a přišlo mi, že naše obec Haňovice by měla E.ON Energy Globe co nabídnout. Aktivity, které děláme, jsou opravdu velikého rázu.“

Letos mají se svými ekologickými projekty šanci na výhru i další české obce. Společnost E.ON totiž podeváté vyhlásila registraci do soutěže. Oceňování nejlepších projektů z oblasti udržitelnosti, ekologie a úspory energií v Česku je součástí celosvětové soutěže Energy Globe Award. V České republice má soutěž šest hlavních kategorií – Obec, Mládež, Firma, Stavba, Nápad a Kutil.

Inspirací pro mnoho českých obcí se stala hanácká vesnička Haňovice, která zvítězila v kategorii Obec v roce 2016. Díky odstranění černé skládky se místním podařilo zachránit zásoby podzemní vody. Největším projektem je však bioplynová stanice, jejíž energie vytápí kulturní dům v Haňovicích a také dodává teplo nově otevřeným skleníkům pro pěstování rajčat. „Kategorie je určená pro obce, ve kterých se podařilo vytvořit procesy či projekty, jež pomáhají chránit životní prostředí, šetří energie nebo přispívají k udržitelnosti,“ říká Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže. „Soutěž E.ON Energy Globe se snaží podobné aktivity podporovat. Naším cílem je, aby úsilí obcí bylo oceněno,“ dodává.

Hlavní výhrou v soutěži je i letos ekologický vůz Škoda Octavia G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn. Pro vítěze kategorie Obec je tento automobil nabízen k ročnímu zapůjčení úplně zdarma. Dalšími cenami jsou energeticky šetrné spotřebiče od společností Miele a Vaillant. Obce se mohou do soutěže registrovat na stránkách http://www.energyglobe.cz do 15. dubna.

/zr/

 

K foto:

Podle starosty Haňovic na Olomoucku Arnošta Vogela (na snímku) spolupráce obce a místního zemědělského družstva během posledních let zajistila výstavbu skleníků na pěstování zeleniny, celkové snížení spotřebované energie díky využívání obnovitelných zdrojů a pracovní místa pro obyvatele Haňovic

Foto: archiv E.ON

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down